Kędzierzyn-Koźle rezygnuje z plastiku. Nie będzie już jednorazowych kubeczków, talerzyków i sztućców

13

Kędzierzyn-Koźle dołączył do szerokiego już grona miast, które promują życie bez plastiku. Koniec z jednorazowymi butelkami, kubkami, sztućcami czy talerzykami. Nowe przepisy będą obowiązywać nie tylko w urzędzie miasta, ale również w podległych mu jednostkach.

Władze Kędzierzyna-Koźla chcą wyeliminować z użytku plastikowe naczynia, opakowania czy gadżety, używane dotychczas w magistracie i miejskich jednostkach. Rezygnacja lub redukcja użycia plastiku staje się coraz popularniejsza w polskich miastach. Takie inicjatywy  dotychczas podjęły m.in Poznań, Wałbrzych, Piotrków Trybunalski, Wrocław czy Kraków.

W rozporządzeniu prezydent miasta z dnia 4 grudnia czytamy „W celu ochrony środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami używania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych, wprowadza się w Urzędzie Miasta Kędzierzyn-Koźle i jednostkach organizacyjnych Gminy Kędzierzyn-Koźle (…) zasady ograniczające wykorzystywanie takich przedmiotów w związku w wykonywaniem zadań publicznych Gminy Kędzierzyn-Koźle, w tym w trakcie imprez, uroczystości i innych wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Gminę Kędzierzyn-Koźle”.

Już w połowie roku poinformowaliśmy o tych planach wszystkie nasze jednostki. Mieli 6 miesięcy, aby się przygotować i od stycznia wprowadzić skutecznie zarządzenie w życie. Oczywiście, jak od każdego zarządzenia, istnieją pewne odstępstwa. Dotyczy to w szczególności  organizacji imprez masowych, gdzie nie wyobrażam sobie, aby były w użytku szklane naczynia. Każdy organizator imprez musi się zgłosić do mnie, aby otrzymać pisemną zgodę na odstępstwo, czyli używanie plastikowych opakowań. Wszystko będzie na bieżąco utylizowane – mówi Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

Tak więc już od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie zakaz używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników
na żywność, jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych. Zostaną one zastąpione wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Rozporządzenie obejmuje również zamawianie usług gastronomicznych, których opis wskazuje ich wykonywanie bez używania jednorazowych przedmiotów.

W urzędzie miasta i jednostkach mu podległych będzie obowiązywać udostępnienie do spożycia przez ludzi wody spełniającej wymagania określone w przepisach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, dostarczanej za pośrednictwem miejskiej sieci wodociągowej.  Jeśli chodzi o kupowanie wody, w rachubę wchodzi tylko woda w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku.

Materiały wykorzystywane do promocji gminy również muszą być eko, tak więc będą pochodziły z recyklingu lub będą podlegać procesowi recyklingu.

13 KOMENTARZE

 1. Brawo! Pomyślcie jeszcze o zakazie strzelania w sylwestra petardami bo ludzie bawią się parę minut a zwierzakom zostaje trauma na całe ich krótkie życie.

  • Przestanę strzelać w sylwestra jak właściciele tych biednych psiaków zaczną sprzątać gówna po swoich „pupilach” z chodników i parków, bo niektórzy mają podejście, że zwierzątku się wszystko należy, ale dać coś od siebie to już nie.

   • Ale taki nakaz już istnieje i jak to bywa z ludźmi zawsze trafi się ktoś kto nie przestrzega. Wymagasz od innych żeby dali coś od siebie, ale Ty sam od siebie nic. No brawo! Tak samo właściciele psów mogą powiedzieć że zaczną sprzątać jak inni przestaną strzelać czy albo rzucać śmieci gdzie popadnie. Żeby zmienić świat trzeba zacząć od siebie. Ty wykazujesz się jedynie hipokryzją.

 2. Walka ze smogiem to tylko fikcja. Co naj mniej 50% hałastry pali meblami i innym gnojostwem . Straż miejska nie ma uprawnien do kontroli na prywatnych posiadłościach i mieszkaniach . Nie wspominając o wioskach tam leci już ponad 70%. Więc przykład pozytywny ale nikomu nie przydatny. Wesołego nowego bez benzensadowego roku .

  • Człowieku, ludzie sa biedni, więc byle czym sie ogrzewaja, robią za miskę ryżu, przy tych cenach, a to nie koniec… jakbyś miał rodzine to może byś zrozumiał. I to 500plus gówno daje, bo policz oplaty, kredyty, jedzenie i ch Ci zostaje… ja ich rozumiem, ty może też spróbuj, postaw się w ich miejscu. Państwo nie ma zadnych swoich pieniędzy, to my ludzie poprzez swoją pracę je produkujemy. Pozdrawiam

  • Tylko będąc posłem lub senatorem można twierdzić że węgiel jest tani, tanie są śmieci których pozbywa się kopalnia a im lepszy węgiel tym i cena rośnie nie wspominając o oszustwach cwaniaków na składach węgla którzy nie chcą pokazywać certyfikatów jakości i pochodzenia wegla,efekt jest taki jak widać później w kominach.a co się tyczy psów i kotów to nie wystarcza tylko stwierdzenie że się je kocha ale trzeba też poświęcić im dużo czasu i uwagi jak dzieciom a wtedy nie będą miały stresów

 3. Skoro rezygnujemy z plastykowe opakowań gdzie jestem za tym , to postawmy jeszcze automaty do skupu butelek i niezobaczymy walajacych się na ulicach .Może czysty region się tym zajmie

 4. To niech się zamienią na małe mieszkanie jak nie stać ogrzewać dużego, zresztą wielu stać na miejskie, tylko po co, myśli że oszczędźi, potem wyda na leki, ale głupi i chytry nie zrozumie

 5. Gule, nie proś się o dodatkowe uprawnienia dla straży miejskiej,bo te polegające na wchodzeniu do piwnic i sprawdzaniu palenisk już mają.Policja musi mieć nakaz a taki straznik m wbija i się mądrzy .Może niech ci do głowy zajrzy i powie czy masz tam ok.Niech też sprawdzi miejscowe zaklady czy nas nie truką.

Skomentuj