Kędzierzyn-Koźle po 25 latach transformacji. Seminarium naukowe w Muzeum Ziemi Kozielskiej

5

Za nami kolejne Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe. Tym razem przedmiotem rozważań był Kędzierzyn-Koźle jako miasto w procesie transformacji na przestrzeni 25 lat.

Seminarium zorganizował Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej, patronatem naukowym objął je zaś Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Uczestników powitał dr hab. Edward Nycz, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych, pomysłodawca seminarium.

– To już 24. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, od pierwszej edycji minęło 25 lat. Dziś nawiązujemy do naszego pierwszego spotkania, było ono dwudniowe i bardzo rozbudowane. Występowało ponad 40 prelegentów. Powstała również książka, która była dumą zespołu inicjującego. Było to pierwsze takie podsumowanie mówiące o tym, czym jest nasze miasto z punktu widzenia socjologii, kultury, urbanistyki i życia codziennego – mówił Edward Nycz.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, która oficjalnie otworzyła tegoroczną edycję seminarium, zwróciła uwagę, iż po raz pierwszy odbywa się ono w murach nowego Muzeum Ziemi Kozielskiej, które niedawno otwarto w średniowiecznych podziemiach na wzgórzu zamkowym.

– Jestem pewna, że te zabytkowe mury będą sprzyjać naukowym rozważaniom o przemianach, jakie przeszło nasze miasto – mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Początek wydarzenia to także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Przemysł Ziemi Kozielskiej w rodzinnych albumach”. Później rozpoczął się cykl prelekcji dotyczących m.in. ulokowania Kędzierzyna-Koźla na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych.

5 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj