Za nami kolejne Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe. Tym razem przedmiotem rozważań był Kędzierzyn-Koźle jako miasto w procesie transformacji na przestrzeni 25 lat.
Seminarium zorganizował Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej, patronatem naukowym objął je zaś Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Uczestników powitał dr hab. Edward Nycz, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych, pomysłodawca seminarium.
– To już 24. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, od pierwszej edycji minęło 25 lat. Dziś nawiązujemy do naszego pierwszego spotkania, było ono dwudniowe i bardzo rozbudowane. Występowało ponad 40 prelegentów. Powstała również książka, która była dumą zespołu inicjującego. Było to pierwsze takie podsumowanie mówiące o tym, czym jest nasze miasto z punktu widzenia socjologii, kultury, urbanistyki i życia codziennego – mówił Edward Nycz.
Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, która oficjalnie otworzyła tegoroczną edycję seminarium, zwróciła uwagę, iż po raz pierwszy odbywa się ono w murach nowego Muzeum Ziemi Kozielskiej, które niedawno otwarto w średniowiecznych podziemiach na wzgórzu zamkowym.
– Jestem pewna, że te zabytkowe mury będą sprzyjać naukowym rozważaniom o przemianach, jakie przeszło nasze miasto – mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Początek wydarzenia to także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Przemysł Ziemi Kozielskiej w rodzinnych albumach”. Później rozpoczął się cykl prelekcji dotyczących m.in. ulokowania Kędzierzyna-Koźla na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych.
Dobrze ze rezydent znalazła czas by tutaj być, bo na świecie niepodległości jakoś nie miała czasu…
To co tam z tym Kedzierzynem po 25 latach transformacji??
Jak to co to…??!! Mirku!! Kwiatków nasadzili i „ciufcie” postawili!! Mało??
Wyglada jak zlot emerytow i rencistow!!
Wypada czekac na nastepna transformacje za nastepne 25 lat!?