Kędzierzyn-Koźle pierwszy w konkursie Eco-Miasto. Doceniono nasze tereny zielone

15

Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Realizacja projektu rozwoju terenów zielonych, w tym powstanie nowych skwerów na kilku osiedlach, została najwyżej oceniona w kategorii „Zieleń miejska”.

Projekt Eco-Miasto od lat wyróżnia i promuje starania polskich miast na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego inicjatorem jest Ambasada Francji w Polsce, a organizatorem Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko.

– Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. Dotąd wzięło w nim udział ponad 100 miast z całej Polski. Powodem tak dużego zainteresowania jest chęć wymiany doświadczeń w obliczu aktualnych wyzwań. Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi – mówił Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Jury konkursu nagrodziło Kędzierzyn-Koźle za kompleksowe podejście do rozwoju terenów zielonych, w tym zachowanie bioróżnorodności oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości przestrzeni miejskiej.

– Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia, to wyjątkowa nagroda dla nas. Kędzierzyn-Koźle to miasto chemii, ale to właśnie nowy sposób myślenia o mieście daje nam taką gwarancję, że wszystko to, co robimy, czyli zupełnie nowe skwery, dużo zieleni miejskiej, daje nam takie poczucie, że dziś trzeba spełniać tę swoją funkcję w zupełnie innym miejscu. Mianowicie stwarzać mieszkańcom warunki do tego, aby w terenach zielonych odnaleźli swoją tożsamość – podkreślał w trakcie uroczystej gali Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta miasta.

W gronie 10 wyróżnionych miast poza Kędzierzynem-Koźlem znalazły się także Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Gdynia, Jarocin, Gdańsk oraz Polkowice. Miasta te nagrodzono w kategoriach gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. W każdej z nich zostały przyznane dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Wręczenie nagrody dla Kędzierzyna-Koźla można obejrzeć w poniższej transmisji. Polecamy fragment od 3:54:00.

15 KOMENTARZE

  1. jak przeczytałem że KK jest na pierwszym miejscu w konkursie eco-miasto to myślałem że upadnę na twarz ze śmiechu, eco betonowy rynek, pół miasta wyremontowane… i uwaga, będzie w związku z tym zagadka: ile nasze eko miasto przy okazji tych remontów utworzyło dla mieszkańców stacji ładowania samochodów elektrycznych?? mamy w 60tys mieście jeden autobus hybrydowy a jak MZK świętowało 50-te urodziny to po mieście jeździł 50-cio letni przegubowy diesel z nadrukowanymi podziękowaniami, który wypuścił z siebie tyle dymu ze do tej pory chyba w powietrzu się unosi… ECO BENZEN KK

  2. Nawycinali drzew i krzewów na osiedlach a oni o terenach zielonych piszą. Człowiek wychodzi z klatki i widzi koniec osiedla, bo wytrzebione wszystko dookoła. O cieniu to można zapomnieć żeby gdzieś dojść. I jeszcze te sprzątaczki skubiące na czworakach pod żywopłotami każde źdźbło trawy, które wyrośnie. A potem miecie tym piachem po oczach jak się gdzieś idzie, nie mówiąc o okurzonych oknach. Później same miny pod krzakami, bo sprzatać się nie chce oo swoich pupilach. Chyba zapomnieli jak osiedla wyglądały ile było na nich zieleni.

    • A na Słowackiego dopiero co mieszkańcy lamentowali, żeby drzewa wyciąć, bo im słońce zabiera, w mieszkaniach mają ciemno i w ogóle to nie ma gdzie parkować…

  3. Kędzierzyn jest bardzo ładnie zazielenione za to rynek w kozlu to jakaś totalna masakra betonowy lac nie można było choć kilku drzwi zasadzic.jak przy lagunie na na Jana Pawła ..

  4. Jeszcze w konkursie Eco-Powietrze niech ta mieścina weźmie udział. Pewnie też wygra w starciu na największy odór. Praktycznie każdej nocy jest taki smród, że okna nie można otworzyć do rana żeby się człowiek nie przytruł. A dopiero lato się kończy.

  5. Zatruty Kraków też wyróżniono?! To kpina w biały dzień. Kto siedział w tej „komisji”? Prowokacja, czy głupota? Będzie okazja, że Sabci ze świtą pojadą teraz do Francji w ramach rewanżu? Byli we Wiedniu, to i w Paryżu się odnajdą. Z balu na bal?

  6. Tak, tak juz odnaleźlismy swoją tożsamość w oparach benzenu. Dlaczego władze nie pochwalą sie postępami w wykryciu dostawcy benzenu w nocnych pikach do atmosfery? Ile lat to już trwa?

Skomentuj