Kędzierzyn-Koźle pamięta o rocznicy napaści sowietów na Polskę. Uroczystość przy kościele

18

Od mszy za Ojczyznę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, rocznicę zsyłki Polaków na Sybir w latach 1940-1956 oraz powołania Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.

Po nabożeństwie, które odprawiono w kościele na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu, uczestnicy udali się po kamienie pamięci, by oddać hołd pomordowanym rodakom. Tam też odbyła się część oficjalna obchodów zorganizowanych przez starostwo powiatowe.

– Spotykamy się dziś w tym szczególnym miejscu – przy kamieniach pamięci „Zesłańców Sybiru”, „Żołnierzy Państwa Podziemnego Armii Krajowej”, „Zbrodni Katyńskiej”, by oddać hołd bohaterom i ofiarom tragicznych wydarzeń II wojny światowej. 17 września 1939 roku Armia Czerwona napadła na Polskę łamiąc tym samym pakt o nieagresji. Od tej pory Polska musiała stawić czoła dwóm potężnym agresorom… i tak, jak nie złożono broni w obliczu natarcia 1 września, tak nie zrobiono tego również dwa tygodnie później. Siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego stawiały czynny opór, walka zeszła do podziemia, ale trwała! Koniec wojny, którego doczekano w 1945 roku, nie był niestety końcem okupacji rosyjskiej. Dopiero od 30 lat możemy mówić otwarcie o tragicznych faktach naszej historii, będących okrutnym dziełem sowietów, takich jak masowe deportacje Polaków na Sybir – mówił wicestarosta powiatu Józef Gisman.

Enkawudziści bezprawnie i brutalnie wkraczali do polskich domów, wyprowadzając z stamtąd ludzi prosto do taborów kolejowych, które wywiozły ich w głąb Rosji. Często po śmierć. Los taki dzieliło setki tysięcy Polaków. Wielu z nich nie przeżyło katorżniczej pracy i panujących tam nieludzkich warunków. Wielu z nich zostało tam na zawsze.

W imieniu władz miasta głos zabrał sekretarz Zbigniew Romanowicz.

– Oddajemy dziś hołd zarówno wszystkim bohaterom walk o wolność i niepodległość, jak i ofiarom represji, stanowiących zbrodnicze konsekwencje agresji z 17 września 1939 r., w tym dziesiątkom tysięcy żołnierzy zamordowanych w obozach jenieckich w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Twerze, Miednoje, Bykowni i w wielu innych miejscach oraz setkom tysięcy wywiezionych na Syberię i w stepy Kazachstanu – mówił sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę ataku ZSRR na Polskę.

W uroczystości wzięła też udział przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel oraz przewodniczący Rady Miasta Ireneusz Wiśniewski. Sejmik samorządu wojewódzkiego reprezentował radny Bogdan Tomaszek. Nie zabrakło też radnych rady miasta i powiatu, przedstawicieli szkół, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, Kresowian, stowarzyszeń patriotycznych i młodzieży.

18 KOMENTARZE

 1. Uroczystości napasci przez Sowietów u kolejnego okupanta Polski czyli kosciola katolickiego :) no nie ma co, jakos papieże pozdrawiali Hitlera by powiódł mu sie atak na nasz kraj, watykan powstal po wojnie, konkordat 93, okrągły stół gdzie tez byl.ksiądz… nie spimy Polacy, nie spimy!!!

 2. Tępota też okupuje niektórym mózg.
  Akurat ten obelisk jest przy kościele na Piastach więc chyba normalne że proboszcz tej parafii jest na tych uroczystościach a moim zdaniem ksiądz Edward to jeden z nielicznych (mam nadzieję że jednak więcej ich jest) księży z powołania.
  Równie dobrze można napisać że UE to tez okupant.

  • NO!! Dla mnie unia to „marchewka” zamiast „kija”! Niemiecka!! Co nie wyszło gwałtem – wyszło przekupstwem… Ten nieszczęsny kraj zawsze był między młotem i kowadłem. Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polacy powinni byli ogłosić się państwem WIECZYŚCIE NEUTRALNYM. I uzyskać to potwierdzeniem przez Traktat Wersalski… A już na pewno należało to zrobić po doszczętnym wyjściu sowieckiego wojska z Polski w 1993 roku! Na podobnej zasadzie, jak Austria od maja 1955! NO!!

 3. Panowie Niewadzisz i Kapica jak widać na zdjęciu, to zdaje się, że są mocno wzruszeni i bardzo przeżywają duchowo tą ważną rocznicę. Dobrze się prezentują i widać sporą determinację do działania. Szkoda, że na tej uroczystości nie było wicewojewody, dodała, by blasku i patosu oraz żarliwego mocno patriotycznego ducha ducha tej uroczystości. Natomiast pan radny wojewódzki jakiś wyblakły i widać mocno zmęczony, bez wigoru. Coś go pewnie gnębi.

  • Jeśli już mówimy o tym kogo szkoda, że tutaj zabrakło, to nie możemy pominąć naszej miłościwie nam panującej prezydent Nowosielskiej. Której zresztą również zabrakło w obchodach rocznicy 1 września, upamiętniającej napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę…

   • Na tego typu uroczystościach niewłaściwe jest się uśmiechać, stąd i zdjęcia smutnej Pani Nowosielskiej nie za bardzo pasują do medialnego wizerunku „uśmiechniętego Prezydenta”.

  • Poczytaj troche prawdziwej historii, a nie powielasz brednie które ci gadają na ambonie, tv, w rządzie, lub sam zacznij myśleć i poskladaj wszystko do kupy, serio to nie boli, tylko trzeba chciec :)

   • Zapytaj rodziców lub dziadków, czy przypadkiem nie jesteś potomkiem żołnierza-okupanta. Bo o to, że jesteś Polakiem, to ciebie nie posądzam!

    • A to pan do mnie? No jasne ze nie jestem Polakiem, bo obnazam prawde i oblude kosciola? Który was doi jak krowy, a wy jeszcze przyklaskujecie, no ale Żydzi w pisie i wam tez to nie przeszkadza. Pewnie jedyna twoja wiedza pochodzi z tv :) zanim mnie obrazisz, walcz czlowieku myślenie, wyłącz tv, wylej piwo i wyrzuc zarcie z mc donalda

 4. Obyśmy w przyszłości nie musieli świętować z powodu podobnych porażek. Braki w nowoczesnym uzbrojeniu, porażają nawet w stosunku do wyposażenia armii w 39-tym. WOT antosiowy, wobec agresora zachowa się jak przysłowiowe ORMO, o którym mawiano ” w razie draki ORMO w krzaki”. Dziecioroby, na które tak chętnie wydawane są pieniądze, też nas nie obronią.

  • Proszę nie zapominać, że Pana/Pani rodzice, dziadkowie i pradziadkowe też są „dzieciorobami”, dzięki którym może Pan/Pani w tym miejscu wyrażać swoje opinie.

Skomentuj