Kędzierzyn-Koźle na razie bez uchwały potępiającej mowę nienawiści

16
Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszy z prawej Fabian Pszon.

Radni Kędzierzyna-Koźla nie chcieli głosować nad uchwałą potępiającą mowę nienawiści. Projekt złożył radny Michał Nowak, szef kędzierzyńskiej Platformy Obywatelskiej.

Czwartkowa sesja rady miasta Kędzierzyna-Koźla była pierwszą po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, gdzie z rąk zamachowca zginął prezydent Paweł Adamowicz. Radni uczcili jego pamięć minutą ciszy. Pokłosiem mordu był też projekt uchwały potępiający mowę nienawiści w przestrzeni publicznej, który przygotował radny Michał Nowak. Nie został on jednak wprowadzony do porządku obrad. Pojawiły się wątpliwości.

– Tego typu uchwała powinna zostać przyjęta jednomyślnie. Tymczasem dopiero w tracie sesji dowiedzieliśmy się, że będzie coś takiego wprowadzane. Wydaje mi się, że powinniśmy dostać tę treść dużo prędzej, abyśmy mogli ją wspólnie uzgodnić i przyjąć jednomyślnie – zgłaszał zastrzeżenia radny Fabian Pszon z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Pozostali radni najwyraźniej podzielili jego argumentację. Za wprowadzeniem projektu do porządku obrad głosowało tylko 5 z nich, 2 było przeciw, aż 9 się wstrzymało. Radny Nowak nie zdecydował jeszcze, czy ponownie złoży projekt. Niewykluczone jednak, że punkt pojawi się „w zwykłym trybie” w porządku kolejnej sesji, jeśli taką decyzję podejmie przewodniczący Ireneusz Wiśniewski.

16 KOMENTARZE

 1. Takie projekty składają zwykle ci którzy mają z tym tematem najwięcej problemów. Tak jest również w partiach oPOzycyjnych w sejmie, najpierw sami to robią, a teraz chcą się wybielić jakimiś uchwałami, żałosne.

 2. Po tym głosowaniu można odnieść wrażenie, że aż 11 wybrańców ludu z Kędzierzyna-Koźla ma problem z rozpoznaniem tego co jest mową nienawiści. Tylko pogratulować wyborcom takich reprezentantów. w RM.

 3. może zamiast bredni o mowie nienawiści należy mówić o chamstwie używających „mowę nienawiści”. póki co nie bardzo wiadomo od jakiego sformułowania poczyna się „mowa nienawiści’. czytając niektóre wypowiedzi na forach internetowych widać brak zwykłych zasad, których nabywa się w pierwszych siedmiu latach życia. na tzw taśmach sowy powszechne było używanie słowa q..a przez ludzi ze świecznika. taka to „elyta” a więc nie mówmy o mowie nienawiści tylko o powszechnym chamstwie.

 4. Nie macie chyba co tam robić. Wolność słowa jest zapisana w konstytucji więc dobrze się zastanówcie czy chcecie w tym grzebać.
  A Nowaka przemilcze

 5. PIERWSZY RAZ zwrot „mowa nienawiści” użył Orwell w swe powieść pt. „ROK 1984”, w której opisał wyższą formę komunizmu 😠

  Może w myśl tej powieści ,powołać też MINISTERSTWO MILOŚCI? 😉
  Albo chociaż jakiś Wydział Miłości – przy Urzędzie Miasta? 😕😀😁

 6. Panie Nowak, zamiast bliżej niesprecyzowanej uchwały dotyczącej tzw. mowy nienawiści (jeden z przedmówców prosił o jej upublicznienie i do teraz nie doczekał się odpowiedzi), proszę o wystosowanie na najbliższej sesji rady miasta apelu potępiającego akt agresji, do jakiego doszło wczorajszego wieczoru na red. M. Ogórek. Wystąpi Pan z takim apelem (a może projektem uchwały), czy tez będzie Pan siedział cicho jak mysz pod miotłą?

  • Nie wolno- !!!!- potępiać Obywateli RP, czyli Obywateli Ruchu Palikota – napadających TYM RAZEM na dziennikarzy 😠 😠😠

 7. A ja protestuję przeciwko radnemu Nowakowi i jego „mowie miłości”. Nowaku!!!! Głos oddany na Ciwbie głosem straconym. Zresztą tak jak na Kopackiego.

Skomentuj