Kędzierzyn-Koźle wysoko na liście najbogatszych miast powiatowych w Polsce

4

Specjaliści wzięli pod lupę zamożność polskich miast i powiatów. Kędzierzyn-Koźle zajął w nim wysokie miejsce. Wśród miast powiatowych niemalże należymy do finansowej elity.

Ranking „Bogactwo samorządów” przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Został opublikowany w lipcu. Dotyczy zeszłego roku. Kryterium zestawienia jest dochód samorządu na jednego mieszkańca. Nie chodzi więc o zasobność naszych portfeli, a ilość pieniędzy wpływających do kas gmin i powiatów.

Ranking został wyliczony na podstawie szeregu obiektywnych wskaźników z wykluczeniem dużych zastrzyków finansowych związanych z dotacjami unijnymi, które mogłyby zafałszować obraz. Uwzględniono tylko dochody własne samorządów (w dużej mierze uzależnione od płaconych na ich terenie podatków) oraz subwencje, dzięki czemu udało się uzyskać miarodajne wskaźniki zamożności. Dochody uzyskane dla poszczególnych jednostek podzielono przez liczbę ich mieszkańców, określając pozycję w rankingu.

Do finansowej arystokracji zaliczono 43 gminy, których dochody w rankingu przekraczają 5000 zł na mieszkańca. Są rozrzucone w różnych województwach w całym kraju, ale bez trudu można je zidentyfikować w jednej z trzech grup: metropolie, miejscowości turystyczne oraz niewielkie samorządy mające na swoim terenie zasoby surowców naturalnych.

Kędzierzyn-Koźle nie kwalifikuje się do żadnej z nich, niemniej i tak w zestawieniu zajmuje wysoką pozycję. Z całą pewnością to zasługa Grupy Azoty ZAK, dużej spółki należnej do Skarbu Państwa i największego pracodawcy w regionie, a także wielu mniejszych, ale istotnych firm działających w sektorze przemysłu i logistyki.

Województwo opolskie zajęło w rankingu 8. miejsce z dochodem w wysokości 212,82 zł na mieszkańca. Dla porównania – w najbogatszym mazowieckim dochód wynosi 310,24 zł, a w najbiedniejszym małopolskim 191,34 zł.

Wśród powiatów najwyżej uplasował się przysuski (mazowieckie) z dochodem 1342,14 zł. Powiat kędzierzyńsko-kozielskie zajął dopiero 183. miejsce, osiągając dochód 683,65 zł. W najbiedniejszym powiecie łomżyńskim (miejsce 314) wynosi on 347,55 zł.

Dużo lepiej, a wręcz bardzo dobrze, przedstawia się sytuacja gminy Kędzierzyn-Koźle. Wśród miast powiatowych zajęliśmy wysokie 31. miejsce z dochodem 3237,26 zł. Najbogatsze są Polkowice (5647,29 zł), a zestawienie na miejscu 267. zamyka Kazimierza Wielka w świętokrzyskim.

Wśród gmin wiejskich naszego powiatu najwyżej (a zarazem wysoko w całym rankingu) uplasowała się Bierawa, uzyskując 170. miejsce (na 1559) z dochodem 3273,44 zł.

4 KOMENTARZE

  1. Miasto możliwości hahahahahahaha
    Kto tu mieszka to wie ze to tylko sypialnia Opola!!!! Młodzi wyjeżdżają to miasto się cofa a nie rozwija!!!
    Dobrze płatna praca np. w azotach tylko po znajomości…
    Jedyne czego nie brakuje w Kędzierzynie to tablicy mendelewa i nadmiaru benzenu gdzie nie da się wykryć sprawcy!!!

  2. Dochody uzyskane dla poszczególnych jednostek podzielono przez liczbę ich mieszkańców (systematycznie spadającą), określając pozycję w rankingu (w sytuacji regresu demograficznego pozycja w rankingu jest dlatego coraz wyższa, ale i tak żadnej rewelacji nie ma – średnia półka).

Skomentuj