Kędzierzyn-Koźle miastem mistrzów kierownicy w passatach. Tak widzą nas firmy ubezpieczeniowe

5

Pojawiły się bardzo ciekawe dane na temat kierowców z Kędzierzyna-Koźla. Okazuje się, że jesteśmy mistrzami bezszkodowej jazdy, a nasz ulubiony model samochodu to… volkswagen passat.

66,6% kierowców z Kędzierzyna-Koźla deklarowało w 2019 r., że nie spowodowało do tej pory kolizji lub wypadku drogowego. To wysoki wynik, dzięki któremu miasto znalazło się na 7. miejscu zestawienia obejmującego największe miasta w Polsce.

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, jaki odsetek kierowców z różnych miast Polski spowodował kolizję lub wypadek. W tym celu przeanalizowano deklaracje osób zmotoryzowanych z 84 miast powyżej 50 tys. mieszkańców. Miasto Kędzierzyn-Koźle znalazło się wysoko na liście – zajęło 7. miejsce. Bezszkodowość na poziomie 66,6% zadeklarowali również kierowcy z Bełchatowa. Lepsze wyniki z kolei uzyskali kierowcy w Stalowej Woli (66,8%), Nowym Sączu (67,2%), Ostrowcu Świętokrzyskim i Rybniku (68,0%), Pile (68,3%) i Raciborzu (69,6%). Najniższą bezszkodowość zadeklarowali mieszkańcy Warszawy (53,8%), Wrocławia (57,5%) i Gdańska (58,1%).

Niska bezszkodowość może mieć bezpośrednie odzwierciedlenie w wysokości składki ubezpieczenia OC. Ile w ubiegłym roku za polisę OC płacili przeciętnie mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla? Okazuje się, że 590 zł. To jedna z najniższych średnich stawek z przeanalizowanych miast. Taniej było w Tarnowie (584 zł), Przemyślu (568 zł), Zamościu (558 zł) i Mielcu (515 zł). Kierowcy z Kędzierzyna-Koźla płacili o 8 zł więcej od średniej wojewódzkiej.

–  Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i rodzaj jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Wrocławia płaci za polisę średnio 939 zł, a mieszkaniec Kędzierzyna- Koźle 590 zł – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

W ubiegłym roku za ubezpieczenie Volkswagena Passata średnio trzeba było zapłacić 666 zł. Był to jednocześnie najpopularniejszy model samochodu osobowego w KędzierzynieKoźlu i całym województwie opolskim. Dla porównania w całym kraju kierowcy najczęściej poszukiwali ubezpieczenia OC dla Opla Astry. Polisa dla tego modelu była tańsza – kosztowała 658 zł. Więcej na obowiązkowe ubezpieczenie musieli przeznaczyć właściciele luksusowych aut. Polisy dla Audi A3 i Audi A4 kosztowały przeciętnie 834 zł. Za ubezpieczenie BMW Serii 3 trzeba było zapłacić 920 zł.

5 KOMENTARZE

  1. Kk ma bardzo sensownie zrobiona infrastrukturę, masę dobrego robi dwupasmową obwodnica, tutaj nie trzeba wyprzedzać na siłę tylko na spokojnie z zapasem miejsca, jest dużo parkingów, auta nie stoją gdzie popadnie blokując widoczność,a i nie trzeba drałowac pół miasta żeby dojść do sklepu…

  2. „Więcej na obowiązkowe ubezpieczenie musieli przeznaczyć właściciele luksusowych aut. Polisy dla Audi A3 i Audi A4 kosztowały przeciętnie 834 zł. ”

    A3 i A4 autami luksusowymi? Komuś się sufit na łeb zwalił? Czy też może autor kupił sobie za trzy tysie 20-letnie A3 z silnikiem od traktora i się musi dowartościować?

Skomentuj