Kędzierzyn-Koźle ma budżet na 2019 rok. Prawie 80 mln zł na inwestycje

9

W czwartek rada miasta przyjęła uchwałę budżetową na 2019 rok. To będzie czas kontynuacji. Większość pieniędzy z części inwestycyjnej zostanie przeznaczonych na dokończenie realizowanych już zadań.

Głosowanie nad przyjęciem budżetu poprzedziła długa, ale w większości merytoryczna dyskusja. Zastrzeżenia radnych dotyczyły głównie wzrostu kosztów realizowanych zadań inwestycyjnych na czele z nowymi basenami w Azotach. Apelowali też o racjonalizację wydatków w sferze mieszkaniowej oraz transportu publicznego.

Przyszłoroczne dochody miasta wyniosą prawie 300 mln zł – w tej kwocie 262 mln to dochody bieżące (podatki, subwencje i dotacje), a 37 mln zł majątkowe – to m.in. pieniądze ze sprzedaży działek w porcie.

Wydatki bieżące miasta sięgną 247 mln zł (głównie oświata). Majątkowe zaś (inwestycje) to aż 79 mln zł. Deficyt budżetowy wyniesie 26 mln zł. Zostanie sfinansowany z kredytu w wysokości 19 mln zł oraz wolnych środków, a więc pieniędzy, które nie zostały wydane w tym roku. W uchwale radni upoważnili prezydenta do zaciągnięcia kredytów do kwoty 33 mln zł.

Większość zadań zaplanowanych w przyszłym roku to kontynuacja inwestycji już trwających. Najważniejsze to dokończenie remontu ulicy Kadetów, Staffa, Filtrowej, Łokietka, Korfantego, a także Rynku. Miasto planuje również zakup nowych autobusów dla MZK, będzie remontować budynek byłego gimnazjum przy ulicy Piotra Skargi, prowadzić termomodernizację Zespołu Szkół Miejskich nr 1 na osiedlu Piastów, dokończy budowę hospicjum w Kłodnicy, rewitalizację kompleksu zamkowego, remont targowiska i oczywiście budowę basenów w Azotach.

Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Planowany deficyt mieści się w widełkach określonych w ustawie o finansach publicznych.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych z klubu Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska. 10 radnych z klubu PiS i Marka Piaseckiego wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

9 KOMENTARZE

  1. 80 mln zł z 317 mln zł to wydatki inwestycyjne. A reszta to koszty utrzymania miasta. Brawo. W 2014 roku budżet wynosił 220 mln zł. Pani prezydent jest cudotwórcą finansowym, spodziewałbym się wysokich podwyżek podatków, bo przecież i kredyty trzeba spłacić i zapłacić za te wszystkie latarnie co oświetlają parki, place zabaw i nikomu niepotrzebne miejsca. Ale miasto ładniejsze a pani prezydent na pewno jest estetką. Musi być ładnie, bez względu na cenę. No i zawsze pieniądze dl Zaksy, bo dzięki niej jesteśmy znani na całym świecie, a kto wie, może i jeszcze dalej… Szkoda, że smród taki sam jest jak był!

      • Może bigamista to bigamista, ale to określenie pasuje bardziej do filozofii zachodnioeuropejskiej i kultu islamizacji Europy. Po drugie patrząc na ilość fundowanych przez rajców miejsc i imprez do spędzania czasu na powietrzu w takim mieście jakim jest Kędzierzyn-Koźle, to faktycznie wpisuje się to w klimat filozofii zachodnioeuropejczyków, tzw. brukselczyków, czyli szybkiego unicestwiania ludzi w krajach europejskich, celem zrobienia miejsca dla ludności napływowej z białej jak i czarnej Afryki. Ci ludzie ubogacą was kulturowo i o dziwo, niekatolicy dostaną kosą w plecy, chyba, że się nawrócą na islam, a chrześcijanie będą płacić wyższe podatki, bo w końcu islam uważa Jezusa za proroka i szczególnymi względami darzy Maryję. Ale przecież mieszkańców miasta stać na wyższe podatki, bo wszyscy robią w GA. Chyba, że przyjdzie władza, która w końcu odda GA w ręce ruskich to w mieście pozostanie tylko smród. No chyba, że ruscy zamkną ZAK, koksownie i petrochemię, to zostanie ubóstwo i czystsze powietrze. A dla wszystkich, którzy nieśmiało liczą na to, że tu w końcu powrócą Niemcy i będzie kraina mlekiem i miodem płynąca to szybko podpowiem, że dla Niemców lepiej jest mieć kolonię w obecnym jej kształcie, bo kto inny łoży na zdrowię, a pracowników mają za frajer, bo za 500 euro miesiecznie Niemiec leży w domu do góry nabiałem i się nie rusza z łóżka, a polaczek zasuwa na trzech zmianach ku chwale czwartej rzeszy!

  2. Większość zadań zaplanowanych w przyszłym roku to kontynuacja inwestycji już trwających. Najważniejsze to dokończenie remontu ulicy Kadetów, Staffa, Filtrowej, Łokietka, Korfantego, a także Rynku. Miasto planuje również zakup nowych autobusów dla MZK, będzie remontować budynek byłego gimnazjum przy ulicy Piotra Skargi, prowadzić termomodernizację Zespołu Szkół Miejskich nr 1 na osiedlu Piastów, dokończy budowę hospicjum w Kłodnicy, rewitalizację kompleksu zamkowego, remont targowiska i oczywiście budowę basenów w Azotach.

    A ścieżki rowerowej z Piastów do Blachowni przez kładkę nad kanałem jak nie ma tak nie ma… po jakiego te wypożyczalnie rowerów? No… K-Koźle kończy się przed mostem….

  3. A ten kompleks basenów okko to wersja mini.latem będzie wielkie zdziwienie jak przyjdą mieszkańcy popływać. Nie dość ze koszty przekroczone dwukrotnie to wersja mini.
    Panie Maruszczak niech PAN przyjeździe na Pogorzelec gdzie remontujecie ulice.Jest to mistrzostwo świata co do wykonawstwa i terminu.Jak możecie spać spokojnie i patrzeć nam w twarz.. Przepraszam ale to jedna wielka kicha.

Skomentuj