Kędzierzyn-Koźle doceniony za ekologiczną modernizację oświetlenia ulicznego

15

Polska Izba Ekologii po raz 19. wskazała podmioty naprawdę zaangażowane w ochronę środowiska. Wśród wyróżnionych  znalazła się gmina Kędzierzyn-Koźle. W kategorii „Energooszczędność, efektywność energetyczna” nasze miasto otrzymało Ekolaur PIE za wzorcową przebudowę systemu oświetlenia. 

Do konkursu zostało zgłoszone zadanie „Wymiana i unifikacja oświetlenia obiektów miejskich oraz oświetlenia miejskiego” zrealizowane w ramach projektu „Poprawa jakości powietrza w Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim”, dofinansowane w 85 proc. ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.

W 2019 r. w naszym mieście wymieniono i zunifikowano oświetlenie miejskie oraz wdrożono nowoczesny system zarządzania światłem ulicznym, który daje możliwość sterowania natężeniem w zależności od rzeczywistych potrzeb. W przypadku awarii automatycznie powiadamia on o usterce, co pozwala na natychmiastową reakcję. Wymiana ponad 2500 opraw na energooszczędne ledowe i ponad 500 starych betonowych słupów kosztowała ponad 5,5 mln zł.

Kapituła konkursu, złożona z ponad dwudziestu ekspertów oraz praktyków z dziedziny ochrony środowiska, przyznała łącznie 11 Ekolaurów oraz 16 wyróżnień w ośmiu kategoriach.

15 KOMENTARZE

 1. A jak się nie świeci to ile oszczędności.

  „chodniki” na Wojska Polskiego po remoncie są ciemne. Jedynie światło pochodzi ze sklepowych witryn (o ile są oświetlone). latarnie są tak ustawione by oświetlać ulicę, a piesi to chyba z latarkami mają chodzić! kretynizm

 2. To nowe oświetlenie to wyrzucone pieniądze, ale za obecnie zużyty prąd. Jest dużo ciemniej niż była, a lampy są tak ustawione, że świecą tylko pod słup, na którym są zamontowane, a same nowe słupy są niższe. Stare słupy były wyższe, a lampy na nich zawieszone były pod pewnym kątem w stosunku do ulicy, to dawało oświetlenie na większą powierzchnię. Przy starym oświetleniu można było rozpoznać idącego chodnikiem człowieka, teraz jak się kogoś wymija na chodniku to trudno kogoś rozpoznać nawet bez maseczki.

 3. Zadanie zrealizowane w ramach projektu „Poprawa jakości powietrza w Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim”. Nareszcie mamy czyste powietrze. Niezłe jaja.

 4. W tym oświetleniu szczególnie wyróżnia się EKO-IKARUS ze stajni MZK
  Cieszę się że nasze chemiczne miasto zdobywa wszystkie ekologiczne nagrody.

 5. Kolejne przechwałki władz. Tylko przypomnieć chcę że prąd użyty w owych docenionych żarówkach pochodzi z elektrowni konwencjonalnych węglowych. Gdzie ekologia ? Do tego dochodzi tak zwany „trójkąt Bermudzki” czyli Z.CH.Blachownia, Z.A.K. Kędzierzyn i Koksownia Zdzieszowice. Do tego jeszcze nowo powstała firma Fusung -producent heksafluorofosforanu litu LiPF6 specjalnej soli używanej do produkcji elektrolitów.
  W powietrzu Naszego miasta możliwości jest już cała tablica Mendelejewa wraz z pyłami zawieszonymi.
  Po prostu ekologiczny Kędzierzyn-Koźle zdrój nic dodać nic ująć !

 6. Po tej operacji na ulicach jest ciemno jak w czasie dwudziestego stopnia zasilania. Tak jasnego miejsca jak na zdjęciu w mieście trudno się doszukać – brawa dla fotografa. Na wielu chodnikach i jezdniach jest po prostu niebezpiecznie. Najważniejsze że jest kolejna laurka dla grajdołka możliwości. Czy eksperci szanownej Kapituły byli na miejscu i sprawdzili efekt finalny, czy wystarczył im „wzorcowy raport” z przebudowy oświetlenia. Czy ktokolwiek miał odwagę zapytać mieszkańców, czy nowe latarki nie biją za bardzo po oczach i może wyciąć jeszcze połowę. Gdyby nie oświetlenie części witryn, jak pisze „jupi” bylibyśmy w jeszcze głębszej czarnej dziurze. Czy w tym miasteczku nie można niczego zrobić raz a do tego dobrze, tzn. tak, że nie byłoby się do czego przyczepić?

 7. Precyzując – o witrynach trafnie pisze Aaaaa ale uwagi „jupi” i innych osób też są słuszne. Czekamy na następne laurki – może za parki i lasy w mieście? Obstawiajmy!

 8. Największa ekologia jest latem jak jest jasno do 21 a lampy w mieście, które prawie nie dają światła włączają się i żrą prąd z węgla od 18…

 9. Nic tylko narzekają, jedni i ci sami w kółko to samo. Aż mnie mdli od waszych komentarzy, malkontenci!
  We wszystkim się czegoś doszukujecie.
  Mowa o świetle a tu znowu, że powietrze złe…

Skomentuj