Kędzierzyn-Koźle czeka na nowy przełom inwestycyjny. Ma być „stolicą polskiej żeglugi śródlądowej”

0

Kędzierzyn-Koźle jest najbardziej uprzemysłowionym miastem na Opolszczyźnie, a jednocześnie od lat nie może doczekać się nowego inwestora, który wybudowałby duży zakład pracy. Przełom w końcu musi nastąpić. Największe szanse na rozwój dostrzega się dziś tam, gdzie jeszcze nie tak dawno doszukiwano się głównie zagrożeń.

W środę w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Opolszczyźnie koordynowanego przez Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy zorganizowano konferencję dotyczącą szans i warunków inwestowania na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kędzierzynie-Koźlu – objęte jest nią Pole Południowe, czyli duży teren inwestycyjny graniczący ze strefą przemysłową w Blachowni.

IMG_1856– Kędzierzyn-Koźle kojarzy się z chemią i ogólnie z przemysłem. Jesteśmy miastem o bardzo dogodnym położeniu ze względu na warunki logistyczne. Oferujemy przygotowane tereny inwestycyjne, aby zachęcić firmy do rozwijania się również poza swoim dotychczasowym obszarem. To głównie Pole Południowe włączone do specjalnej strefy ekonomicznej. Mam nadzieję, że w przeciągu kilku lat to miejsce będzie tętniło życiem gospodarczym. Stworzymy wiele nowych miejsc pracy. Nieustannie pracujemy na wizerunek miasta przyjaznego inwestorom  – mówiła prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, przypominając, że duże nadzieje miasto wiąże również z portem, choć akurat ten obszar nie należy do strefy. Teren został już wydzierżawiony inwestorowi, który przygotowuje się do budowy bazy logistycznej. Uruchomienie terminala powinno przyciągnąć wiele mniejszych firm. Miasto będzie chce przygotować dla nich dogodne warunki inwestycyjne. A jeszcze nie tak dawno Odra kojarzyła się głównie z zagrożeniem powodziowym. Port natomiast utożsamiał upadek żeglugi śródlądowej w Polsce. Czasy się jednak zmieniają.

O Odrze jako największym potencjale rozwojowym Kędzierzyna-Koźla mówił także wojewoda opolski Adrian Czubak – wielki orędownik reaktywacji żeglugi śródlądowej.

IMG_1868– Odra będzie jedną z szans na wielowymiarowy rozwój gospodarczy regionu. Polski rząd z dużą determinacją podjął się odbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej i innych śródlądowych szlaków żeglugowych w Polsce. Prace planistyczne idą w bardzo dobrym tempie i powoli zaczynamy przechodzić w etap inwestycyjny. Jeśli wszystko się uda, w Kędzierzynie-Koźlu odbudujemy stolicę polskiej żeglugi śródlądowej. To właśnie tu Kanał Gliwicki łączy się z Odrą, tu będzie początek kanału Odra-Dunaj. Wszystko zmierza  w dobrym kierunku – zapewniał Adrian Czubak.

IMG_1871 IMG_1873 IMG_1875 IMG_1876 IMG_1879 IMG_1880 IMG_1882 IMG_1884

Skomentuj