Z Katarzyną Dowbor i Krystyną Czubówną w piękny rejs po Odrze. Akcja „Płynne Czytanie”. ZDJĘCIA

1

W ramach akcji „Płynne Czytanie”, będącej częścią Targów Książki nad Odrą, Katarzyna Dowbor i Krystyna Czubówna wybrały się dziś na literacki rejs statkiem turystycznym po Odrze. Podczas wyprawy czytały mieszkańcom miasta fragmenty książek, rozmawiały o literaturze i podziwiały otaczającą naturę.

„Płynne Czytanie” to akcja prowadzona w ramach tegorocznej edycji Targów Książki nad Odrą. Honorowym mecenasem rejsów jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Wejściówki na rejs były dostępne bezpłatnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Katarzyna Dowbor nie kryła sympatii do naszego miasta i z entuzjazmem opowiadała o swojej książce, która jest efektem jej wspólnej pracy z Marcinem Koziołem.

– Zaczęło się od naszej przyjaźni, wspólnych wypraw do lasu i rozmowach o koniach. Oboje kochamy konie i chcieliśmy, aby coś z tej miłości do zwierząt pozostało. Marcin wymyślił taką serię „Stajnia pod tęczą” – mówi Katarzyna Dowbor

– Nie wymyśliłem sam, to efekt naszych wspólnych wycieczek konnych do lasu. Kasia opowiadała mi tam różne historie i okazało się, że to świetny materiał na to, aby ulepić z nich świetny materiał na długą ciekawą opowieść w trzech częściach. To książeczki dla dzieci o mieszkańcach Stajni pod tęczą, a ona naprawdę istnieje, bo znajduje się tuż przy domu Kasi – precyzuje Marcin Kozioł.

– Prócz koników są tam też psy, ale również pojawiają się myszy i okazuje się , że również one mogą być sympatyczne i przyjaźnić się z mieszkańcami. Jest to bajka, ale z drugiej strony jest w niej bardzo dużo autentycznych postaci. Książka jest ciekawa ponieważ znawca nowych technik Marcin, stworzył jednocześnie książkę interaktywną  – dodaje Katarzyna Dowbor

Jutro w rejs po Odrze wybierze się Jerzy Ciurlok i ponownie Krystyna Czubówna, która była bardzo ciekawa, jak, według niej, trudny tekst, odbiorą uczestnicy rejsu.

– Przeczytam dość trudny tekst pana Zaręby, to jest artykuł  zamieszczony w prasie pod koniec ubiegłego wieku. Dokładnie w roku 1993, ale mówiący o pradziejach tych stron, o tym , że jest tu dużo tekstów źródłowych, nawet i XII-wiecznych. To jest dobrze napisany artykuł z mądrymi treściami – mówi Krystyna Czubówna.

W rejsie z Krystyną Czubówną wzięła udział również prezydent miasta Sabina Nowosielska.

– Targi Książki nad Odrą to już nasza tradycja, ja się cieszę, że z roku na rok coraz więcej osób w nich uczestniczy i to nie tylko z Kędzierzyna-Koźla, lecz z całego powiatu. Pogoda może nas nie rozpieszcza, ale za to jest idealna na lekturę w domu. Liczę, że mieszkańcy miasta wykorzystają okazję, by poszerzyć swoje biblioteczki – mówi Sabina Nowosielska.

Oprawą muzyczną rejsów zajął się kwintet blaszany „Gryfonioki”.

1 KOMENTARZ

Skomentuj