Kąpielisko w Azotach to od dzisiaj plac budowy. Nowe baseny powstaną w dwadzieścia miesięcy

1
Kompleks basenowy Azotor - stan obecny.

Niektórzy powątpiewali już, czy ta chwila kiedykolwiek nastąpi. Kompleks nowych basenów to obietnica powtarzana od wielu lat. W końcu udało się przejść od słów do czynów. We wtorek miasto przekazało wykonawcy plac budowy pod Kędzierzyńsko-Kozielskie Centrum Aktywności.

Przetarg na budowę rozstrzygnięto jeszcze w lutym. Wygrała go firma z Rybnika. Umowa została już podpisana. Inwestycja pochłonie „tylko” 20,5 mln zł. To dolne widełki szacunków zakładanych przez miasto. We wtorek wykonawcy został przekazany plac budowy.

– Licząc do dzisiaj, zgodnie z umową, inwestycja potrwa do końca listopada 2017 roku – zapowiada Artur Maruszczak, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla odpowiedzialny za sprawy inwestycyjne.

Aquapark mieszkańcom obiecał jeszcze poprzedni prezydent Kędzierzyna-Koźla Tomasz Wantuła. Przygotowania do inwestycji trwały praktycznie przez całą poprzednią kadencję, ale nie wyszły poza fazę koncepcyjną. Inwestycję zamierzano zrealizować w formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, co jednak w praktyce okazało się nierealne. Pomimo kilku postępowań nie zgłosiła się żadna firma gotowa wyłożyć kapitał. Aquapark wyceniano nawet na około 50 mln zł. Miał to być obiekt ponadregionalny. Nowe władze miasta wybrane pod koniec 2014 roku szybko zweryfikowały te plany. Powstała nowa, znacznie skromniejsza koncepcja. Oferta nowych basenów będzie skierowana głównie na zaspokojenie potrzeb mieszkańców miasta.

– Nasze centrum aktywności będzie też trochę centrum naukowym. Wspólnie z Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym oraz klastrem chemii specjalistycznej Chem-Ster zamierzamy stworzyć również mały ośrodek edukacyjny, w którym będą prowadzone innowacyjne zajęcia chemiczne, co, jak sądzę, uatrakcyjni ofertę całego kompleksu i dobrze wpisze się w specyfikę naszego miasta – zapowiada prezydent Sabina Nowosielska.

Projekt ma być mniejszą wersją planowanego wcześniej centrum nauki All-Chemik. W ramach nowej inwestycji przebudowany zostanie istniejący budynek socjalno-hotelowy, w którym znajdą się: zaplecze szatniowo-sanitarne basenów krytych, kompleks saunowy, punkt gastronomiczny, pomieszczenia dydaktyczne oraz zaplecze administracyjno-socjalne. Obiekt zostanie rozbudowany o podpiwniczoną halę basenów krytych z basenem pływackim, basenem rekreacyjnym, basenem wypływowym, brodzikiem dla dzieci, wannami spa i zjeżdżalnią wodną z basenem lądowiskowym. Powstanie również otwarty basen rekreacyjny z brodzikiem dla dzieci, wodnym placem zabaw oraz zjeżdżalnią wielotorową z basenem lądowiskowym. Uporządkowany i zagospodarowany zostanie teren wokół głównych obiektów kompleksu.

1 KOMENTARZ

  1. Wybór Sabiny Nowosielskiej na prezydenta miasta K-Koźle, to nareszcie „dobra zmiana” jaką da się zauważyć w mieście możliwości. Jej zastępcy i reszta sztabu rządzącego, to nareszcie fachowcy a nie karierowicze, jak za poprzedniej lekarsko-harcerskiej ekipy nieudaczników.

Skomentuj