Kandydaci z wizytą u Kresowiaków. Opowiadali o swojej wizji pracy na rzecz mieszkańców

28

Stowarzyszenie Kresowian z Kędzierzyna-Koźla zorganizowało debatę dla kandydatów ubiegających się o mandat parlamentarzysty w zbliżających się wyborach.

Kresowiacy przy okazji każdych wyborów organizują debaty, na które zapraszają kandydatów związanych z naszym miastem i regionem.

– Chcemy dowiedzieć się od kandydatów, jak będą postępowali, gdy zostaną wybrani. Zaprosiliśmy dziś wiele osób, ale skorzystały tylko trzy osoby – opowiada prezes stowarzyszenia Witold Listowski.

W poniedziałkowe popołudnie w kozielskim domu kultury o swoim programie i celach opowiadali startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska (otwiera opolską listę PiS do Sejmu), Bogdan Tomaszek (kandydat PiS do Senatu z okręgu obejmującego powiat kędzierzyńsko-kozielski) oraz Robert Węgrzyn (siódemka na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu). Wszyscy kandydaci na starcie wypełnili kwestionariusz dotyczący ważnych dla Kresowiaków tematów.

Następnie kandydaci mogli zaprezentować swój program wyborcom. Violetta Porowska jako swój priorytet wskazała pracę w komisji ochrony zdrowia, argumentując, że z tą dziedziną związana jest od długich lat.

– Jeżeli chodzi o Opolszczyznę, to będę zabiegała o wszystko, co udało nam się zrobić przez ostatnie cztery lata. Chcę pokazać, że to najmniejsze województwo w Polsce jest piękne, cenne i może wiele dać naszemu krajowi (…) W tej chwili w ramach swojej jurysdykcji mam kwestie związane z ochroną środowiska. W kontekście Kędzierzyna-Koźla wykonujemy wiele pracy, aby lżej się oddychało i żyło – mówiła Violetta Porowska.

Wicewojewoda opolska zadeklarowała też, że zamierza podejmować działania na rzecz wsparcia organizacji sportowych. Porowska zadeklarowała, że po zdobyciu mandatu poselskiego zamierza otworzyć biuro poselskie w Kędzierzynie-Koźlu, który nazwała swoim drugim matecznikiem. – Jest tu wielu ludzi, którzy mają swoje sprawy i problemy. Powinni je rozwiązywać przez swoich reprezentantów i ja będę waszą reprezentantką. Macie moje słowo – jeśli zostanę parlamentarzystką, otworzę biuro w Kędzierzynie-Koźlu.

Robert Węgrzyn zaapelował do wicewojewody opolskiej o wsparcie w temacie wyjaśnienia sprawy wstrzymanej budowy w Koźlu Porcie. Były poseł domaga się jak najszybszego wyjaśnienia sprawy i wznowienia inwestycji, której realizacja ma być mocnym bodźcem do rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

Reprezentant Platformy Obywatelskiej zadeklarował też działania na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. – Jesteśmy czerwonym punktem nie tylko na mapie Polski, ale i Europy, jeśli chodzi o jakość powietrza. Zrobię absolutnie wszystko, aby mieszkańcy naszego powiatu otrzymali stuprocentowe dopłaty do wymiany pieców na nowoczesne piece ekologiczne. Zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze – mówił były poseł.

Węgrzyn skrytykował też działania obecnego rządu. W jego opinii Kędzierzyn-Koźle pomijany jest m.in. przy rozdziale środków na budowę przyszkolnych boisk, obawy budzi też poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta i powiatu, w szczególności braki w obwałowaniu na terenie powiatu oraz przeciągająca się budowa zbiornika Racibórz.

Kandydat na posła postuluje też wprowadzenie rewaloryzacji emerytur. – Trzynasta i czternasta emerytura to działania incydentalne. Działania incydentalne nie rozwiązują kłopotu (…)Emerytury są żenująco niskie, a dodatkowo obłożenie ich podatkiem dochodowym jest krzywdzące.

Zapowiedział też, że 15 września przedstawi swój szczegółowy program wyborczy.

Wystąpienie Roberta Węgrzyna skrytykowała Violetta Porowska, która zarzuciła mu, że zamiast skoncentrować się na zaprezentowaniu własnego programu wyborczego, skupia się na krytyce przeciwników politycznych. W podobnym tonie wypowiedział się Bogdan Tomaszek, który wskazywał, że to obecna opozycja jest odpowiedzialna za opóźnienie przy budowie zbiornika Racibórz.

Ubiegający się o mandat senatora Bogdan Tomaszek jako swój główny cel określił działania w kierunku zatrzymania w mieście i regionie młodych ludzi. – W nowym rozdaniu unijnym będzie około 100 miliardów euro na tak zwaną małą przedsiębiorczość, badania, rozwój i innowacje. Jako parlamentarzyści jesteśmy w stanie pomóc młodym ludziom. Zależy nam na tym, aby zostawali oni w Polsce i tu budowali swoje firmy.

Były wojewoda i senator zadeklarował kontynuację działań w kierunku rozwoju żeglugi śródlądowej na Odrze. Wśród swoich priorytetów wskazuje również zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta i powiatu, a także walkę o czyste powietrze.

Po prezentacji kandydatów i ich dyskusji przyszedł czas na pytania z sali. Uczestnicy spotkania dopytywali m.in. o stosunek kandydatów do pobytu w Polsce wojsk amerykańskich, kwestie tzw. ustawy 447, czy też wizję rozwoju gospodarki energetycznej kraju.

 

28 KOMENTARZE

  • za to wadzisz nie ma problemów takich i luzik jak na weselu u kuzyna z Maciowakrza. z taką prezencją i obyciem światowym może wiolce biuro prowadzić.

 1. Żenada.
  To najlepsze: Chcemy dowiedzieć się od kandydatów, jak będą postępowali, gdy zostaną wybrani.
  Przecież mogli Piebiaków zaprosić wcześniej to na pewno by im powiedzieli że będą hejtować.
  Sala tak pełna jak ilość kandydatów.

 2. wszystko ładnie i pięknie. Ale. Jest kandydat do Senatu. Pojawiła się kandydatka z wrogiego Komitetu. Wszystko ładnie pięknie. Potem ta kandydatka się wycofuje bo popiera kandydata z rzekomo konkurencyjnego komitetu. Następnie pojawia się nowy kandydat i ta kandydatka go popiera. Niby wszystko jest ok. Trzeba pokonać tego pierwszego kandydata. Ale .. Dziś na mieście dowiedziałem się, że ten rywal, który na początku miał stanąć w szranki naszej kandydatki niedoszłej jest jej swatem. O rany, może swat ze swatową walczyć o fotel senatora, bo czemu nie. Ze ta kandydatka się wycofuje to też nic dziwnego, ale to, że na jej miejsce pojawia się dwóch kandydatów to też niby nic dziwnego, ale …Wyborcy to dorośli ludzie, a wybory powinny być transparentne, te są nieco dziwne patrząc na to co się dzieje i układa. Chyba, że ten kandydat i niedoszła kandydatka swatami nie są.

 3. Jakby się przyjrzeć dokładnie powodom oficjalnym tej debaty, to widać, że są naciągane jak prezerwatywa. Jeśliby faktycznie chodziło o to co pan organizator Listowski mówił, to sala kina byłaby za mała aby pomieścić zainteresowanych tematem. Widać na sali grupki osób, które stały przy Porowskiej i Tomaszku oraz przy Węgrzynie. Więc dla kogo to było? Jak widać goowno ludzi obchodzi to co kto chciałby zrobić, bo opowiadać każdy może o powietrzu, to nic nie kosztuje. Ewenementem jest obecność pana Tomaszka, który już tyle funkcji pełnił, tyle stanowisk piastował, że jeśli by wierzyć temu co teraz mówi i robił to już wcześniej, to powietrze w KK powinno być tak czyste jak w jakimś kurorcie. A tak: kiła wszędzie.

 4. cyt: „… Zaprosiliśmy dziś wiele osób, ale skorzystały tylko trzy osoby – opowiada prezes stowarzyszenia Witold Listowski.” koniec cyt.
  Dlaczego nie zaprosiłeś pan kandydata z K-Koźla Andrzeja Chrzanowskiego, byłego kandydata na prezydenta? Kto zabronił? Konkurentka? Coś obiecała? Odzyskanie Lwowa? Lubisz pan być w blasku fleszy?

 5. Ogolnie nic nowego,przedstawiony program powtarza sie tak w kadencjach PIS-u tak PO. Nowoscia jest otwarcie biura poselskiego , naturalnie za pieniadze podatnikow!?

 6. Nie widzę na widowni nawet Chrzanowskiego Andrzeja. Czyżby olał kresowiaków. A co ze słynnym imiennikiem Krebsem, chodzącym jak ministrant za Peczkisem i na wszystkie kościelno-kościelne imprezy. Gdzie radni pisowscy, bo człowiek-strzelnica i inni cisi to raczej tło.

  • „Krzesło” lekceważysz z nazwiska ludzi, a to świadczy, że jesteś prostakiem i niczym się nie różnisz od tej tzw. totalnej opozycji. Po 13 października okaże się kogo wyborcy wybiorą do parlamentu i co jesteś razem z swoimi politycznymi kolesiami wart. Wyborcy mimo zgiełku i hałasu oraz kwiku opozycji będą wiedzieli kogo mają wybrać.Masz jak w banku, że wybiorą zjednoczona prawicę.

   • prawda moskiewska zawsze miała rację. A naród podcierał się nią. Tym samym prawda i dupa były blisko siebie. A tak na marginesie, 13 okaże się kogo wybrali, a nie kogo wybiorą. Ale trzeba było uważać w szkole a nie strzelać z procy.

 7. @Krzesło, to była DEBATA kandydatów na parlamentarzystów, a nie zebranie partyjne, gdzie obecność wszystkich członków jest OBOWIĄZKOWA!
  Podczas tej debaty jak dowiadujemy się z prasy padły przykre i bolesne słowa:

  „Nie chcemy żadnej trzynastej emerytury – grzmiał ze sceny prezes stowarzyszenia Kresowian Witold Listowski, tłumacząc, że rząd powinien się skupić na systemowych podwyżkach świadczeń dla seniorów.

  Nie wszystkim na widowni takie deklaracje się spodobały.
  – Jak pan nie chce, to niech mi ją odda. Ja chętnie wezmę – przekonywała jedna z pań na sali”

  POLSCY EMERYCI są zadowoleni, że ten RZĄD, RZĄD Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy od 1989 r. zadbał o NICH dając trzynastą emeryturę, natomiast emeryt, któremu nie podobają się prospołeczne działania PiS powinien otrzymaną trzynastą emeryturę oddać na jakiś charytatywny albo zbożny cel.
  Jeżeli tego nie zrobił świadczy to o nim!
  Kto jak kto ale WSZYSCY bez wyjątków KRESOWIANIE bardzo DZIĘKUJĄ parlamentarzystom Prawo i Sprawiedliwość za to, że 6 lipca 2016 r przegłosowali uchwałę” W sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939-1945″Po raz pierwszy w tej uchwale padło słowo „LUDOBÓJSTWO”.Rodzi się dlaczego tej uchwały nie uchwalili przed 2016 nasi kędzierzyńscy parlamentarzyści z PO?
  Boli mnie i zawstydza, że tak mało kandydatów przyjęło ZAPROSZENIE na debatę, którą organizował prezes Stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi 30 lecie istnienia.Boli mnie i zawstydza, że środowisko kresowe w naszym mieści jest tak bardzo podzielone!
  Frekwencja @Krzesło świadczy o jednym, ano o tym że może za późno rozesłano zaproszenia.DLACZEGO? Skoro dobry polski obyczaj nakazuje, że organizator zaprasza gości 14 dni przed ……jakimkolwiek wydarzeniem , a nie parę dni przed….. debatą.
  Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mieli prawo zaplanować na poniedziałek 9 września roku pańskiego 2019 coś innego, zwłaszcza, że rozpoczął się rok szkolny i związane z tym obowiązki, zarówno rodzicielskie jak i wspierających w wychowaniu naszych milusińskich dziadków.
  Wszyscy kandydaci KW PiS doskonale wiedzą, że w mieście rządzonym przez inne partie i komitety niż PiS wyborcy z roku na rok coraz bardziej przekonują się do KW Prawo i Sprawiedliwość.
  @Krzesło byłeś i widziałeś co się działo na sali podczas tej debaty i masz swój osąd na sytuację, która panuje w naszym grodzie, gdzie przez ostatnie 20 lat wspaniale swoje skrzydła rozwinęła sitwokracja, z którą może Ci kandydaci na parlamentarzystów w końcu się zmierzą i ją raz na zawsze wyplenią!
  Czego [email protected]ło jak i wszystkim mieszkańcom głosującym na Prawo i Sprawiedliwość życzę .

  • PiS jako partia dynamicznego przywództwa, jest partią młodych i przyszłościowych. Partią kwiatu i tej prawdziwej polskości nie tam ukrytej opcji czy elementu animalnego.
   Przewodnia rola partii i jej oświeconego przywódcy daje nam pewność, że 3% pedałów i 4% lesbijek nie będzie deprawowało dzieci. Małżeństwo to chłop i baba, tak jak by zbawca sam chciał, nie pozwala mu na to jednak jego orientacja. Wszyscy do kościoła na pacierze i na tacę ciepać. Dzieci należą do partii i do jej duchowych przywódców, no dobra muszą mieć 13 lat by móc rezerwować pokój w hotelu dla „taty” czy jakiego „wujka”.
   Mimo mojej nieskrywanej niechęci to oddaję głos na PiS, dzięki temu znów otrzymam 13tkę a na dzieciory po pincet. A jak się postaram to może i jaki stołeczek w radzie nadzorczej się otrzyma, byłem w karierze sołtysem wsi Sucha Psina, albo Zimna Wódka, no kurcze nie pamiętam. Nie mam takich ambicji jak Obsrajtek z Orlenu, wystarczą Azoty bo i rowerem dojadę na pierwsze zgromadzenie, a wyjadę już lymuzynom. Bo mi się NALEŻY !!

   Podoba mi się ADHD kandydatów przed wyborami, taka sraczka słowna, pomysły i utopie, a ludzie i suweren bez refluksu łyka wszystko i cieszą się jak to będzie lepi.

   Po wyborach jak wygra plakatowa będzie każdy Kresowiak mógł się przytulić do … no sami widzicie do czego…

  • Cóż to, jola pisze pod innym nickiem?
   Styl i argumentacje podobne, czyli klapeczki na oczach i widzę, oraz rozumiem tyle, na ile one pozwalają.

 8. PiS następne cztery lata będzie samodzielnie rządził.
  Czy to się lewakom, pokemonom i innym nacjom podoba, czy nie to taka będzie wola wyborców i to będzie dla felka jak wyżej pisze obciach.
  Przypomnę ci opowiastkę o karawanie, gdzie na jej widok psy wyją, a ona idzie dalej do przodu nie zważając na szczekające kundle.

 9. @felek, @Rychu, taki lepszy Ryszard, @kolna i inne obciachy ze słomą w butach, to taka inna inteligencja ze wsi Kędzierzyn. Proletariacka i europejska, czyli komuna wróciła. Choć ja twierdzę, i bardzo wielu także, że komuna nigdy ich nie opuściła, co widać PO ich wpisach.

  • W stół chyba nie, bo nie słyszałam. Pan się w łeb stuknął i poszło głucho po korytarzu. Przyjdę za chwilę pampersa panu zmienić.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj