Już jutro startuje 24. „Publicystyka”. W sobotę koncert zespołu Avocado i warsztaty dla dzieci

0
Drugiego dnia festiwalu w kozielskim domu kultury wystąpi zespół Avocado.

Przed nami XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka”, który startuje 20.10 i potrwa do 21.10. W tym roku projekcje konkursowe odbywać się będą w DK „Koźle”.

Na XXIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „PUBLICYSTRYKA 2017” im. Ireneusza Radzia nadesłano w tym roku 130 filmów z 52 krajów ze wszystkich kontynentów oraz 63 filmy z 32 miast Polski. Obejrzenie ich zajęło Komisji Kwalifikacyjnej pod przewodnictwem komisarza Festiwalu Piotra Gabrysza blisko 41 godzin.
Najwięcej bo aż 126 było filmów fabularnych, 51 filmów dokumentalnych i tylko 14 animacji. Autorkami 29 nadesłanych filmów były kobiety.

Po raz pierwszy w tym roku swoje dzieła na Publicystykę zgłosili realizatorzy z Afganistanu, Bangladeszu, Białorusi, Chin, Kolumbii, Egiptu, Hondurasu, Libanu, Republiki Czeskiej, Senegalu, Serbii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tradycyjnie najliczniej reprezentowani byli twórcy niezależni z Hiszpanii, którzy nadesłali 51 filmów. Były też filmy zrealizowane w koprodukcji m.in. przez twórców z Senegalu i Francji, Chin i USA, Syrii i USA oraz z Polski, Francji i Niemiec.

W nadesłanych na Festiwal filmach autorzy poruszali problemy nurtujące współczesne społeczeństwo takie jak: toczące się lokalne wojny, problemy ochrony zwierząt i naturalnego środowiska człowieka, sprawy uchodźców i imigrantów, dyskryminację środowisk LBGT.

Bardzo interesujące zaprezentowali filmowcy obrazów animowanych z Japonii i Stanów Zjednoczonych. W tym roku wszystkie projekcje 52 filmów zakwalifikowanych do oceny festiwalowego jury, odbywać się będą w Koźlu przy ul Skarbowej w kinie „Twierdza”.

Zapraszamy na projekcje konkursowe, które w piątek i sobotę (20.10 i 21.10) od godz. 9.00 w pt. i od godz. 10.00 w sobotę. Jak zwykle do obejrzenia filmy z całego świata, poruszające aktualne problemy, z którymi zmaga się nasza cywilizacja. Niezmiennie na wszystkie projekcje wstęp jest wolny.

Uroczyste otwarcie festiwalu w dniu 20.10 uświetni nasza instruktorka Studia Piosenki MOK, która zaprezentuje recital – „Młynarski we wspomnieniach”, na scenie towarzyszyć jej będą słuchacze Studia Piosenki MOK – zapraszamy serdecznie.

W sobotę o godz. 13.00 zapraszamy również na bezpłatne warsztaty dla dzieci pn.” Światło i cień – dawne techniki animacji”, który poprowadzi Grzegorz Ptak z Cieszyna, w sobotę także występ męskiej grupy a capella Avocado.

Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

Skomentuj