Remont rynku jeszcze w tym roku. Spotkanie z mieszkańcami starówki

5

Temat rewitalizacji kozielskiej starówki zdominował wczorajsze spotkanie mieszkańców Starego Miasta z władzami Kędzierzyna-Koźla. Długo wyczekiwany remont Rynku i jego okolic ma rozpocząć się w drugiej połowie roku.

– Musimy zmienić sposób użytkowania rynku. Po remoncie damy sobie 2-3 lata, aby ożywić to miejsce – mówiła prezydent miasta Sabina Nowosielska do uczestników spotkania.

Jedna z mieszkanek wyraziła swoje obawy co do planów władz miasta: – Gdy obejmowała pani urząd, mówiła pani, że marzeniem jest, aby rynek wraz z przyległymi ulicami był gotowy pod koniec kadencji. Czy są jakiekolwiek gwarancje, że tym razem się uda? 

Prezydent Nowosielska ripostując tłumaczyła, że bardzo dużo czasu pochłonęły uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Uczestnicy spotkania dopytywali również o kształt zaplanowanych prac. Jak na razie niewiadomą pozostaje los drzew iglastych stojących na płycie rynku – jednym z branych pod uwagę rozwiązań jest ich przeniesienie w inne miejsce. Same prace na rynku mają rozpocząć się w drugiej połowie bieżącego roku.

Poruszono też temat kozielskiej wyspy. Na początku kadencji władze miasta pochwaliły się planem jej przejęcia i zagospodarowania jako miejsca rekreacji dla mieszkańców. Z biegiem czasu temat ucichł.

– Prowadziliśmy rozmowy z Agencją Nieruchomości Rolnych. W międzyczasie zmienił się rząd oraz władze w agencji, wszystko się skomplikowało. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów dotyczących przejęcia dróg na wyspie – poinformowała Sabina Nowosielska, dodając, że miasta nie stać na wykupienie terenów za kwotę kilku milionów złotych.

Tradycyjnie, mieszkańcy mogli zapoznać się z planami inwestycyjnymi urzędu na najbliższe miesiące. W tych nie znalazło się miejsce dla remontu domu dziennego pobytu nr 2 przy ulicy Piramowicza, o co wnioskowała jedna z mieszkanek. Padło też pytanie o plany władz miasta w związku ze złym stanem zabytków w Koźlu.

Uczestnicy spotkania apelowali o zagospodarowanie terenu przy kozielskiej śluzie. To jedno z bardziej urokliwych miejsc na terenie Koźla, które od dłuższego czasu popada w ruinę. Podobne uwagi dotyczyły stanu placu Rady Europy. Padło też pytanie o sposób na odwrócenie spadku liczby mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i zatrzymanie w mieście młodych ludzi. Zdaniem jednego z mieszkańców rozwiązaniem problemu mógłby być rozwój budownictwa komunalnego.

Złożyliśmy akces do rządowego programu Mieszkanie Plus, do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Planujemy wybudować blok komunalny, ale w innej formule. Co do wyjazdu młodych ludzi, to jest to proces zachodzący we wszystkich małych i średnich miastach. Młodzież wyjeżdża na studia i zostaje w dużych ośrodkach, którymi jest oczarowana – odpowiedziała Sabina Nowosielska.

Tradycyjnie, krótką rozmowę z mieszkańcami przeprowadził dzielnicowy, który zachęcał do korzystania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja komenda”.

5 KOMENTARZE

  1. Pani prezydent, czy frekwencja na spotkaniach nie daje Pani do myślenia ? Nie mówię, że spotkania są bez sensu, ale może należałoby skonsultować terminy takich wydarzeń bo powinny być dla mieszkańców a nie dla urzędników, a jak jest widać na załączonych zdjęciach.

  2. zdjęcia mieszkańców powalają ale nie widzę głównych bywalców rynku którzy krzyczą na powitanie hare ma kare i plują przyjaźnie słonecznik pod nogi .Wydaje mi się że oni powinni mieć najwięcej do powiedzenia przecież tam spędzają wolny czas, myją się , jedzą posiłki , grają w piłę . Dlaczego nikt nie pomyślał żeby zrobić dla nich orlika na rynku????? się pytam

    • Masz rację , co prawda jestem mieszkańcem Kędzierzyna i na rynku w Koźlu bylem kilka lat temu latem i do dziś nie tęsknie za tym miejscu z jednego tylko względu o którym piszesz . Pozdrawiam

    • Był biały orlik zimą parę lat temu, ale nie wiedzieli o co chodzi i nawrzucali butelek myśląc(?) że one popłyną do morza, a te się niestety roztrzaskały o zamarzniętą wodę.

Skomentuj