Jest zielone światło dla inwestycji przy „Szkwale”. Powstanie plaża i kompleks rekreacyjny nad Odrą

10

Kozielska przystań „Szkwał” doczeka się przebudowy, po której miejsce to ma przyciągnąć nad Odrę mieszkańców miasta i powiatu. Niebawem inwestycja trafi na listę projektów dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. W ramach projektu zaplanowano też odtworzenie w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej internatu, w którym znajdzie się miejsce dla 64 uczniów.

O planach związanych z modernizacją przystani „Szkwał” zrobiło się głośno przed wakacjami. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu postawiło sobie za cel ściągnięcie nad Odrę mieszkańców poprzez utworzenie kompleksu rekreacyjnego, w którego skład wejść ma m.in. piaszczysta plaża, boiska sportowe, siłownia na świeżym powietrzu i miejsce do organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym.

Wraz z przebudową przystani powiat zamierza utworzyć internat w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Znajdą sie w nim 32 dwuosobowe pokoje, rozmieszczone na drugim i trzecim piętrze budynku. Obecnie uczniowie szkoły spoza Kędzierzyna-Koźla mają do dyspozycji bursę szkolną przy ulicy Piastowskiej, ta jest jednak wypełniona do ostatniego miejsca, a w związku z likwidacją gimnazjów od września szkoły średnie zasili podwójny rocznik pierwszoklasistów.

Koszt realizacji obu zadań wchodzących w skład projektu został oszacowany wstępnie na kwotę 5,7 miliona złotych. Ponad trzy miliony złotych powiat zamierza pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Pozyskanie środków zewnętrznych jest warunkiem do realizacji inwestycji. Kilka dni temu z urzędu marszałkowskiego napłynęły jednak dobre wieści w tej sprawie.

– Projekt został pozytywnie oceniony, czekamy na oficjalną informację o wpisaniu go na listę zadań dofinansowanych, po czym będziemy mogli rozpocząć procedurę przetargową – poinformowała starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Realizacją zadania ma zająć się Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu, które administruje tym terenem. W połowie roku powiatowi udało się przejąć sąsiadującą ze „Szkwałem” działkę wraz z dwoma zabytkowymi budynkami, którą do tej pory administrował Skarb Państwa. W przejęciu nieruchomości pomógł senator Grzegorz Peczkis.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, planowany termin oddania do użytku internatu w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej wyznaczono na wrzesień 2019 roku. Krańcowym terminem budowy kompleksu rekreacyjnego nad Odrą jest czerwiec 2020 roku.

 

10 KOMENTARZE

  1. będzie cudnie. władzuchna zrobi swoim poddanym piękne miasto do umierania. bo każdy żywy z głową na karku tylko patrzy, żeby stąd spierdolić.

  2. Dokładnie – tak wydane miliony nie zatrzymają wyludniania się KK. Jedynie tworzenie nowych miejsc pracy może zatrzymać a nawet odwrócić ten trend. Co prawda władze samorządowe nie mogą bezpośrednio „tworzyć miejsc pracy” ale są inne sposoby aby się coś zadziało w umieralni. Zbliżamy się do progu od którego w dół będziemy mieć burmistrza a nie prezydenta

    • burmistrza to już dawno powinniśmy mieć, prezydent jest tylko ze względów historycznych. tak więc zmierzamy do wójta. zresztą jak się wejdzie do urzędu to tak jak u sołtysa.

  3. A co z budowa portu w Kozlu? Przeciez to szansa na wieksze zatrudnienie dla mieszkancow,tyle sie o tym pisalo a po wyborach wszystko zdechlo!!

  4. W tym miasteczku to tak jak u gospodyni z wielkim mniemaniem o sobie, która ma na środku „salonu” mahoń i kryształy, a po kątach „bógwico”!! Na okolicznych osiedlach drogi miejskie, dojazdowe w opłakanym stanie utrudniają ludziom normalne życie. A władzuchna buduje plaże nad Odrą, w miejscu najintensywniejszego ruchu samochodowego, jedynego przejazdu przez rzekę w Koźlu, w cuchnących spalinach i drogowym brudzie! Gratuluję „udanego” pomysłu na wyrzucenie w ten brud i smród kolejnych, ciężkich milionów!! Każdy, kto ma głowę na karku ani nie spojrzy w tamtą stronę!

  5. Plaża, piasek, kto wpadł na tak durny pomysł? chcecie coś tam robić to róbcie porządnie …. po co ten piach tam walić? po chwili będzie jeden wielki syf, poroznoszone wszystko, trawę równo zasiejcie, ludziom przyjmie się będzie siedziało na tym przynajmniej, jeśli ktokolwiek tam jeszcze przyjdzie. Po za tym to podobno przystań jest (z nazwy tak wynika), zróbcie tam coś w końcu dla wodniaków, łatwo dostępny slip z parkingami, ceny za wodowanie nie powinny przekraczać 10-15zł, wtedy może jakiś ruch tam będzie.

Skomentuj