Jest wotum zaufania i absolutorium budżetowe dla prezydent Sabiny Nowosielskiej

39

Ważne posiedzenie rady miasta. Na sesji we wtorek przyjęto uchwałę udzielającą wotum zaufania dla prezydent Sabiny Nowosielskiej oraz głosowano nad udzieleniem absolutorium budżetowego.

Na początku sesji prezydent Sabina Nowosielska przedstawiła raport o stanie gminy Kędzierzyn-Koźle, omawiając najważniejsze inwestycje realizowane na terenie miasta (zarówno własne, jak i zewnętrzne) oraz planowane działania w tym obszarze. Jednym z najważniejszych zadań będzie budowa nowego bloku mieszkalnego (40-50 mieszkań) oraz dalsze remonty pustostanów. Prezydent miasta przedstawiła także realizację programów gminnych oraz działalność gminnych jednostek i spółek – w minionym roku niemal na wszystkie sfery funkcjonowania gminy miała wpływ pandemia koronawirusa i wprowadzane obostrzenia.

Dość długa dyskusja wywiązała się pomiędzy prezydent Sabiną Nowosielską a radnym Fabianem Pszonem z Klubu Radnych PiS, który dopytywał o mierzalne efekty działań marketingowych i promocyjnych prowadzonych przez gminę. Rady Dominik Szustakiewicz z Klubu Radnych PiS mówił natomiast, że nie będzie głosował za udzieleniem wotum zaufania dla prezydent, gdyż uważa, że nie ma ona poparcia we własnym środowisku politycznym, o czym, jego zdaniem, świadczy nieprzyjęcie w zeszłym roku uchwały umożliwiającej rozpoczęcie inwestycji budowy nowego bloku komunalnego. Odniósł się do tego radny Andrzej Kopeć z Klubu Radnych Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska, który jego argument określił jako „słaby” i tłumaczył, że uchwała nie została podjęta, gdyż na tamtą chwilę radni uznali, że na temat planowanej inwestycji zbyt mało wiadomo. Chwilę później radny Adam Oczoś z SN-KO zapowiedział, że radni go tworzący zagłosują za udzieleniem wotum zaufania dla prezydent.

Za udzieleniem wotum zaufania dla prezydent Sabiny Nowosielskiej głosowało 14 radnych, 9 było przeciw.

W dyskusji poprzedzającej przyjęcie uchwały absolutoryjnej prezydent Sabina Nowosielska omówiła realizację zeszłorocznego budżetu miasta.

Dochody miasta w zeszłym roku wyniosły 333,6 mln zł – na tę część budżetu składają się wpływy z podatków, dotacje i subwencje (dochody bieżące 288 mln zł) i fundusze uzyskane ze sprzedaży majątku (dochody majątkowe 13,8 mln zł). Przychody, głównie kredyt, to 31,8 mln zł.

– Mimo że była pandemia, rok 2020, w porównaniu do poprzednich okresów, wcale nie był taki zły, choć rosły wydatki wynikające między innymi z konieczności wypłaty podwyższonych pensji dla nauczycieli, za czym nie poszły pieniądze, więc musieliśmy to pokryć z naszych środków – oceniła prezydent Sabina Nowosielska.

Wydatki bieżące wyniosły w zeszłym roku 274,2 mln zł – większość pochłonęła oświata, ponad 83 mln zł. Na wydatki majątkowe (inwestycje i zakupy) miasto przeznaczyło 28,2 mln zł. Rozchody (spłata kredytów) pochłonęła 11,7 mln zł.

 

Zadłużenie gminy na koniec zeszłego roku wyniosło 130 mln zł, wszystkie należności były spłacane terminowo. Wykonanie budżetu pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa. Zadłużenie gminy mieści się w dozwolonych ramach.

Również komisja rewizyjna rady miasta, po analizie sprawozdania z realizacji budżetu, zawnioskowała do rady miasta o podjęcie uchwały udzielającej absolutorium.

Przed głosowaniem głos zabrał m.in. radny Andrzej Kopeć, który zwrócił uwagę na zmniejszającą się różnicę pomiędzy dochodami a wydatkami, zaznaczając jednak, iż ma nadzieję, że w przyszłości dochody będą przewyższać wydatki. Zwrócił także uwagę na mniejsze przychody z tytułu udziału w podatkach, jego zdaniem może to jednak być efekt panującej pandemii. Radny miał też wiele zastrzeżeń co do zabezpieczania interesów gminy podczas realizacji zadań inwestycyjnych – nadal trwa m.in. spór związany z inwestycją „Wodnego oKKa”.

Stanowisko mającego większość w radzie miasta Klubu Radnych Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej przedstawił Michał Nowak, który przypomniał, że absolutorium jest oceną prawidłowości realizacji budżetu, co potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa i komisja rewizyjna, a więc, zdaniem radnego, nie ma powodów do głosowania przeciwko uchwale.

Ostatecznie 14 radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium, 5 było przeciw, a czterech się wstrzymało. Uchwała została zatem przyjęta.

39 KOMENTARZE

 1. Jak to mówią Kruk ,Krukowi oka nie wykole…….
  Miał być zrobiony park kozielski w końcu magistrat otrzymał na ten cel ponad 6 mln. zł. O czym wówczas chwaliła się p. prezydent w wywiadzie przeprowadzonym przez p. Szopińskiego TVM K-Koźle pt.”Zielono mi” na tle ohydnego placu zabaw. Coś tam zrobiono – t.z. ścieżki i parę ławek (mniej niż było) które zostały zniszczone. Ale plac zabaw nadal zamiast bawić to straszy. Jakiś czas temu redakcja KK24 informowała że podjęto decyzje o wymianie uszkodzonych ławek. Jak na razie nic w tej kwestii nie poczyniono. Podobnie jak z obiecankami p. prezydent z ubiegłego roku – a mianowicie zasadzenia roślinności. W Azotach obok OKKa zrobiono skalniaki, nasadzono roślinność, zrobiono ścieżki i sporą ilość ławek wręcz jedna obok drugiej. Teraz te podwórka. A zabytkowy park jedyny taki na skalę europejską jakby piąte koło u wozu. Pieniądze wzięto prawie nic nie zrobiono. Czy p. prezydent nie jest wstyd ?
  A co z przebudową ulic : Złotnicza i Pamięci Sybiraków ?
  Istniejąca już część obwodnicy powinna spełniać swoje zadanie jednocześnie powinien zmniejszyć się ruch ciężkich pojazdów przez ulice Koźla dzielnicy Stare Miasto. Niestety tak nie jest. Nadal większość ciężkiego tranzytu przejeżdżą m.in. ul Racławicka ,24 kwietnia oraz Głubczycką. W niektórych budynkach zwłaszcza obok wymienionej arterii w momencie przejazdu ciężarówki wszystko się trzęsie.
  Wywrotki jadą z dosyć sporą prędkością i nadmiernie hałasują i to już przed godziną 5 rano. Pomimo zgłoszenia do Pani Prezydent, nic magistrat nie zrobił w tej sprawie. Mało tego w odpowiedzi piszą ,że miasto postara się by zwiększyć bezpieczeństwo oraz stwierdzili iż muszą tędy jeździć owe pojazdy ze względu na istniejące zakłady….
  Nie wiem jakie zakłady miała Pani Prezydent na myśli ? Bo w okolicy wymienionych powyżej ulic nic nie ma.
  Najwidoczniej Włodarze nawet nie wiedzą co się znajduje i gdzie na terenie miasta. Po prostu ręce opadają. Tylko, Pani Prezydent czemu w takim bądź razie w Kędzierzynie w Śródmieściu mogliście zabronić przejazdu ciężkiemu tranzytowi, a w Koźlu nie ? Już było potrącenie dwoje młodych ludzi parę miesięcy temu na przejściu ulicy Racławickiej. Teraz zwiększy się niebezpieczeństwo z powodu objazdu jaki wytyczył magistrat.
  Znowu dojdzie do tragedii. Nikt w Urzędzie nie przemyślał że można było przekierować ciężki tranzyt jadący przez Kłodnicę D.W.423 dalej w kier. Opola przez : Kuźniczkę do Cisowej. Stamtąd kier. Łąki kozielskie-Raszowa i z powrotem na D.W.423.
  Nadal brak patroli policji od godziny 22 do godziny 6.
  I jak tu można wierzyć tak kłamliwej władzy ?

 2. Pani Prezydent znowu jest cisza w sprawie naszego portu ktory moze inwestorowi i naszemu miastu ogromne kokosy dawac. Do rzeczy, fracht morski 40 stopniowy kontyner Szanghaj-Rotterdam ostatnio to 11 196 USD taka rekordowa cena tj.600% wiecej niz w zeszlym roku. Te 500m. toru kolejowego i do Slawkowa ca.11okm.gdzie zaczyna sie szeroko torowy kolejowy nowy jedwabny szlak.

  • Ale ja się cały czas pytam @norab, jakie kokosy zrobiło Matołkowo na sprzedaży portu😕 Sprzedaż JEST objęta TAJEMNICĄ POdobno handelkową.

   Co w przypadku PełO jest NORMALKĄ – przy WYPRZEDAŻY majątku narodowego za CZAPKĘ ŚLIWEK😕 Nie licząc KASIORY – z rączki do rączki – POd stołem😉

   • Niestety sprzedaz portu to najgorsza inwestycja w histori miasta. Dla przykladu w Niemczech Dolna Saksonia ma w VW to globalny lider 20 %udzialu ,a w Porsche to 52,2 %. Co ma K-K jednorazowo pare groszy. Nasze miasto od wielu lat zamiast rozwijac sie to zwija sie i wymiera dzieki naszych bezRadnych, lokalnych kacykow oraz miernej ale wiernej ich swicie.

   • Pisowski intelektualisto, twoi pobratymcy z rudym dziadem na czele zablokowali inwestycje, port nigdy nie był atrakcyjnym tematem ale to trzeba nieuku wiedzieć, ręce opadają ze tylu jest radosnych baranków głosujących na to dziadostwo i nieszczęście największe

 3. Ja się tylko zastanawiam, bo czytam i czytam, gdzie się podziała reszta pieniędzy, bo budżet nie mały a w wyliczance wydatków coś do tych 333,6 mln brakuje. Rodzinka i znajomki pewno syte a karnawał trwa dalej.

  • Ja się z władzą dogadałem i wziąłem większość, to proste. Ty tylko czytasz i wyliczasz a inni liczą pieniądze.

 4. Popieram „wolę ludu” i „Ślązka….” i proponuję aby Sabcię zakwaterować w którejś z ruin na ul. Złotniczej lub na rogu Żeromskiego i Łukasiewicza. Powinno się im dokwaterować jeszcze tow. Romanowicza i mec. Nowaka.

 5. Szczekajcie kundle pisowskie. Tylko tyle możecie. Oglądałem obrady rady miasta. Odezwała się kukolka bogocz. Niech ktoś mi powie, jak ktoś tak ograniczony dostał się do rady miasta. Takie cyrki tylko w pisie

  • Poziom kukolki bogocz taki sam jak jej wyborców. Kobieta nie potrafiła się wysłowić. Czy PiS wszędzie powciskal tak prymitywne osoby?

   • Ty się fotrafisz wysłowić. Wysławiacz się znalazł. Przestań się ośmieszać platpędzlu. Sam jesteś największym prymitywnem maskotko forumowa.

     • Turlaj dropsa platpyćcu, bo ci pierdnę w nozdrza to cię ocuci. I wnuki bawić a nie za komentarze się brać, jak się nie ma nic sensownego do spłodzenia.

  • Kłóćcie się durnie kłóćcie i co wam z tego przybędzie ? Czy przez to będzie lepiej w mieście możliwości ?
   Cały z tego ambaras że upolitycznili samorząd. Oni zamiast reprezentować nas mieszkańców reprezentują swe przekonania polityczne i partyjne. A wy naiwni nadal wierzycie ślepo tym oszustom politycznym z PO czy PIS a to jedna polityczna i złodziejska banda robiąca tylko dla siebie.

 6. Komuchy i ich dzieci i wnuki doją miasto i się nim bawią. W kolejnych wyborach głupota i lenistwo mieszkańców pozwala im na śmianie się nam w twarz. Zamiast na polskich patriotów głosujecie na lewactwo, a potem się dziwicie, że miasto to, to betonowa pustynia bez perspektyw dla młodych i rekreacji dla starszych. W Benzen City tylko branża medyczna zarobi kokosy. Lokalne koterie dbają o swoich towarzyszy i do tortu nie dopuszczają innych. Tylko dokonując mądrych i uczciwych wyborów możemy pokonać czerwoną zarazę.

  • Najlepszy byłby tatuś rydz. a do pomocy ten nowy sołtys z tych samych barw. Oni byliby najlepsi. Im by można zaufać. Oni zrobiliby porządek taki że wszystkim by się spodobało.

Skomentuj