Jest termin wyborów samorządowych. Rusza kampania wyborcza

31
Andrzej Chrzanowski i Sabina Nowosielska to jak na razie jedyni oficjalni kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Nieoficjalnie w tym gronie wymienia się także Marka Piaseckiego.

Premier Mateusz Morawiecki podał termin tegorocznych wyborów samorządowych. Do urn pójdziemy w październiku.

W Dzienniku Ustaw ukazało się wyczekiwane rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego ustalające termin wyborów samorządowych. Pierwsza tura głosowania 21 października. Drugą turę zaplanowano na 4 listopada. W naszym powiecie wybierać będziemy prezydenta miasta i wójtów gmin wiejskich, a także radnych gminnych i powiatowych.

Według nowego kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego trwać będzie 5 lat. Dotychczas była o rok krótsza. To nie koniec nowości. Obowiązuje dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Zrezygnowano też z jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. W Kędzierzynie-Koźlu głosowanie odbędzie się więc w systemie proporcjonalnym.

Jak na razie start w wyborach na prezydenta miasta oficjalnie ogłosiła urzędująca prezydent Sabina Nowosielska – prawdopodobnie wystartuje z poparciem PO, a także Andrzej Chrzanowski będący kandydatem PiS. Nieoficjalnie w gronie pretendentów do fotela przy Piramowicza wymienia się też Marka Piaseckiego związanego z Kukiz 15.

 

31 KOMENTARZE

  • Nie ma jakiegoś alternatywnego kandydata, nie chcę aby „było jak było”. Może pojawi się jeszcze ktoś inny, wtedy będzie można rozważyć na kogo się odda swój głos, ale na pewno nie na PO, i nie PiS, taka moja subiektywna ocena.

 1. Ten 3 kandydat to nadaje się tylko do gastronomi, dużo mówi i krytykuje innych a sam nic nie robi. Byl Wantula to byl przy nim teraz w Kukiz jest zmienny jak pogodaDo października mają wszyscy czas z na pokazanie co by jeszcze można było zmienic w tym mieście.

 2. Miasto z którego w ostatnich latach młodzi ludzie muszą wyjeżdżać za pracą aby zyc na normalnym poziomie. Jest to przykre ale dopóki Polski biznes nie bedzie wspierany nic się nie zmieni. Pieniadze wydawane po to aby byly wydane nie są a inwestycjami. Problem dotyczy calego kraju mozna powiedzieć lecz są miasta gdzie powstają inwestycje dzięki którym powstaja nowe miejsca pracy. Dodam że ludzie nie są poddanymi tylko dzięki nim sa pieniądze w budżecie.

 3. Tylko Pan Marek lub ewentualnie Pan Andrzej. Moim skromnym zdaniem nie idą do prezydentury po władzę czy apanaże i dodatki. Idą wyłącznie po to by służyć ludziom, tak służyć, podkreślam służyć drogi wyborco. Jak już pochylisz się nad urną wiedz, że to tylko oni będą reprezentować interesy mieszkańców przez najbliższe lata wyludniania, trucia, czy napływu zza Buga. Będą jak dębowa tarcza Thorina, wiedz o tym mieszkańcu drogi.
  Zakwitną klomby w styczniu, zielona trawa w lutym, a gruszki wydadzą soczyste owoce w marcu, każdego ranka odetchniesz pełną piersią mój drogi Kędzierzynianie czy Koźlanko. Rosa skrzyć się będzie na tej trawie, czyste błękitne niebo nad nami, ulice będą zatłoczone radosnymi mieszkańcami, dziadki na czystych placach zabaw radośnie biegać będą, taki nam się obraz przyszłości maluje.
  Obwodnica połączy nas z Toruniem, a czemu nie, ronda się odkorkują, Musk wydrąży nam tunel, powstanie wreszcie ta linia tramwajowa planowana za tow. Gierka. Wróci na deski zdolnych inżynierów z Kędzierzyna rafineria, by żyło się lepiej i dostatniej. Po zamek zgłoszą się bogacze z nosami wskazującymi na pochodzenie by tam inwestować swoje szekle.
  Po torach mknąć będą pyndolina czy inne Latające Ślązaki, może nawet się na odnowionej stacji zatrzymają, kto to wie?

 4. Może pani Prezydent S.Nowosielska przypomni sobie o mieszkańcach naszego miasta którzy bardzo często korzystają z przejścia pod wiaduktem P.K.P.jak obiecywała że wraz z remontem ul.Kozielskiej i ul.Jana Pawła II miał być wykonany tunel z obu stron jezdni dla pieszych i rowerzystów.Miasto pod kierownictwem p.S.Nowosielskiej wydaje pieniądze na mniej istotne inwestycje np.wodotrysk przy pływalni(???)ale BEZPIECZEŃSTWO pieszych i rowerzystów dla p.Prezydent już takie ważne nie jest.Przypominam p.S.Nowosielskiej że wyborcy PAMIĘTAJĄ,a wybory tuż,tuż…

 5. Mam pytanie do redakcji KK24 czyżby cenzura p.Prezydent nie pozwoliła na opublikowanie mojego wpisy;Lolek&Bolek ??? Pozdrawiam redaktorka cenzorka!!!

 6. Mam pytanie .. Dlaczego zamilkły dzwony w Parafii św. Mikołaja? -Którzy Rajcy taką decyzję podjęli?. Przez niemal 120 lat nikomu nie przeszkadzały.. W stanie wojennym dzwoniły na mszę,w czasie procesji, w Święta Kościelne i Państwowe itp.. Wcześniej jakoś nikomu nie przeszkadzały…Teraz idą wybory samorządowe, zostawcie Nasz Kościółek w spokoju.-Kiedyś tych decybeli było mniej?

   • Ktoś bardziej elokwentny od Ciebie, zamienił słowo ,,Klecha”, w twojej wypowiedzi, na ,,księżulo”,taki tam synonim.Żeby tobie humoru zbytnio nie popsuć zapytam.- A ile decybeli dają te twoje sms-y?. Przygłuchy trochę jestem, więc wolę to co tradycyjne i wrosło w Tą Ziemię..(hih.).Może dzwon Zygmunt z Krakowa powinien też zamilknąć?.. Jak go ludwisarz odlewał obecnego prawa jeszcze nie było, a mistrz który go wtedy zrobił powinien wiedzieć, że znajdą się potomni super-europejczycy, którzy z chęcią temu dzwonu serce wyrwą, żeby zamilkł… ,,Uczę się ciebie, człowieku/Powoli się uczę,powoli/Od tego uczenia trudnego/Raduje się serce i boli.”(Jerzy Libert.) Jakże piękny jest człowiek,jeżeli jest człowiekiem..,,Nie wystarczy urodzić się człowiekiem,trzeba jeszcze być człowiekiem.”(Stefan Wyszyński).Niech nam wszystkim służy ta nauka;Spierajmy się pięknie na argumenty nikogo nie obrażając.Dużo uśmiechu życzę i takiego ,,Dzwonu”,-który Waszą Duszę obudzi,- i zabije Wasze Serce dla Kościoła..(lew.)

 7. Pani Nowosielska? Najsłabszy prezydent od lat. Uśmiecha się i udaje businesswoman, którą nigdy nie była. Pokażcie mi jakieś znaczące inwestycje w mieście…no własnie- brak. Co to za władza, dla której nawet tak banalna inwestycja jak budowa basenu w Azotach jest problemem nie do przejścia. Ciekawy jestem czy i w jakiej wysokości kara umowna zostanie naliczona wykonawcy. Pan Marek wydaje się być najbardziej rozsądnym kandydatem- spokojny i wyważony w opiniach. Śmiejecie się, że to spec od kotleta – nie trzeba być sprytnym szczególnie, żeby sprawdzić, że to nie jedyna jego działalność. Widać, że na biznesie się zna- wystarczy spojrzeć w oświadczenie majątkowe na stronie powiatu.

  • op, powiedz nam, na czym się jeszcze zna pan Marek, skoro tak go znasz. Ja nawet nie wiem, gdzie te kotlety smaży – też nam powiedz.
   Ps, pan Marek może być z ciebie dumny – tak mu słodzisz.

   • Nie znam go. Dyskusja z luźdzmi zatrudnionymi w U.Miasta przez obecną władzę nie ma sensu, więc odpuszczam. Dyskutować można na argumenty, nie na głupie komentarze.

  • nawet z ciekawości zerknąłem do tego oświadczenia, dochód jedynie z diety radnego i sprzedaży akcji, wszystko co posiada to majątek żony, no ale wżenić się w bogatą rodzinę też trzeba umieć ;)

 8. Biznesmen idący w politykę realizuje swoje potrzeby wyższe. Swoje, rozumiecie? Nie społeczeństwa. Vide D. Trump. Szczęść Boże wszystkim sponiewieranym mieszkańcom Koziołkowa.

 9. Kto by to nie był, to niech pamięta, że: ,,Niekorzystne tendencje demograficzne w kolejnych latach 2005-2015 zaczęły przybierać na sile (wzrost tempa obniżania się ludności średnio do poziomu około 600 osób/rok) w wyniku których nastąpił dramatyczny spadek ludności miasta do poziomu około 59 000 osób (dane z Urzędu miasta) w 2015 roku. W wyniku utrzymujących się negatywnych czynników socjalno bytowych dla rozwoju rodzin oraz utrwalaniu się przeświadczenia mieszkańców odnośnie ich przyszłości, należy przypuszczać, że w następnych dekadach nastąpi dalsze zmniejszanie się ludności miasta do poziomu około 40 000 osób w 2040 roku. ” Źródło: Wikipedia. No trzeba być głupim N. Dyzmą albo chorym psychicznie Don Kichotem, aby zmienić te tendencje. No ale może miliony róż na skwerach i wycinki drzew pomogą w rewitalizacji tego terenu przeznaczonego do zaorania już za 22 lata…

 10. Co za jaja w tym K-Kozlu,zeby tak slaba kandydatka jak Pani SN,moze ponownie wygrac wybory na Prezydenta miasta. Wystarczy aby wystartowal byle balwan z konkretna kasa na kampanie wyborcza a zostanie wybrany na szeryfa .

Skomentuj