Jest inwestor! W Kędzierzynie-Koźlu powstanie fabryka elektrolitu do samochodów elektrycznych

28

Koreański inwestor chce zbudować w Kędzierzynie-Koźlu fabrykę elektrolitu potrzebnego do produkcji ogniw wykorzystywanych do zasilania samochodów elektrycznych. To rynek, który w kolejnych latach będzie gwałtownie rosnąć. Tylko w pierwszej fazie inwestycja pochłonie 368 mln zł. Drugi etap będzie dwukrotnie większy.

Kędzierzyn-Koźle od lat próbuje ściągnąć dużego inwestora. Od dłuższego czasu wiadomo było, że władze miasta wraz z Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym prowadzą negocjacje z zagranicznym koncernem. Wygląda na to, że zakończyły się one pomyślnie. W Kędzierzynie-Koźlu powstanie fabryka elektrolitu.

O koreańskiej inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu informuje portal wnp.pl. Fabrykę na Polu Południowym będzie budował koncern chemiczny Foosung. W pierwszej fazie zakład ma produkować m.in. 12,5 tys. ton heksafluorofosforanu litu – to komponent potrzebny do produkcji baterii akumulatorowych wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych.

– Zdecydowaliśmy się zbudować zakład w Kędzierzynie-Koźlu ze względu na rozmieszczenie naszych odbiorców, mających zakłady m.in. w Czechach. Poza tym w mieście są już zakłady chemiczne. Znaleźliśmy tam więc potrzebną infrastrukturę, ale także gotowość do przyjęcia zakładów o takiej charakterystyce, jak nasza. Produkując elektrolit, wykorzystujemy toksyczne materiały – powiedział cytowany przez portal WNP Mintaek Lim, szef zarządzania w Foosung Poland.

Inwestycja będzie wspierana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Pierwsza pochłonie 368 mln zł. Obecnie trwają prace inżynieryjne. Ich zakończenie planowane jest w listopadzie. W pod koniec 2020 roku, gdy planowane jest uruchomienie produkcji, zakład ma zatrudniać 80 osób. Na tym jednak nie kończą się plany Koreańczyków.

– Oczywiście naszymi podstawowymi odbiorcami będą firmy, które są już naszymi partnerami w Azji. Nowi klienci się pojawiają i prowadzimy rozmowy na temat podjęcia współpracy. Bardzo możliwe, że po ukończeniu budowy pierwszej fazy fabryki od razu będziemy musieli rozpocząć drugą fazę – powiedział Mintaek Lim.

28 KOMENTARZE

 1. Heksa a do tego fluor, fosfor i lit, pełna elita „zdrowych” pierwiastków.
  Spokojnie kilka nowych cystern przejedzie Kozielską, bo kto im zabroni, jak coś kapnie na asfalt to pewnie wytrawia dziurę na pół metra. Kropla pewnie zatruwa kilometr sześcienny wody.

  Nie marudzę, taki jest los chemicznego miasta, wyrok na przyszłość miasta wydał już Adolf, ruskie to rozkradli, wywieźli i to mógł być koniec ale cóż. Będzie dobrze, ja się tak zastanawiam czy taka substancja jest stabilna chemicznie, bo tyle się o wybuchowych bateriach słyszało. Wiem wiem ale nie jestem dyletantem jak się wam wydaje by pierdyknęło potrzebny był błąd konstrukcyjny w baterii. Oby ta nowa chemia nie śmierdziała.
  Te koreańce nie są głupie, LG stawia fabrykę celek a ściąga masę swoich firm poddostawców, którzy w okolicy stawiają swoje zakłady. Standardy pracy w ich firmach są kiepskie, źle traktują pracowników. Ich pracowitość zderza się z naszym 8h dniem pracy i następuje zonk. Cieszymy się, że 80 rodzin będzie miało pracę przy relatywnie high-tech. Ta elektryczna rewolucja nastąpi trochę później niż zapowiadana ale nastąpi.
  Morawiecki już może zwiększyć planowany milion w Polsce produkowanych elektryków.

 2. Wybudujcie cwaniaczki tu piszący swoje dzieła jadowe, np. jakieś wielkie cieplarnie. Chodujcie w w nich tulipany, sałatę, żodkiewkę, czy inne takie.
  Będzie pro eco.
  Pokażecie swoje możliwości.
  Ujmiecie syfu z miasta w którym mieszkacie.
  Dacie zarobić ludziom.
  Miasto rozkwitnie, jak te roślinki w proponowanych cieplarniach.
  A Wy nareszcie przestaniecie zajmować się bzdurnymi wpisami.

  • Tak, żotkiefki i elektrolity dźwigną to miasto możliwości wyjazdu z niebytu. Jeszcze zakład utylizacji padliny i wszyscy będą się rozwijać aż dym z komina leci…

 3. Samochody elektryczne to żadna ekologia, ściema dla naiwnych, chodzi jak zwykle o nabijanie kasy. Podawanie ilości CO2 to ściema bo nie podaje się ilości CO2 przy produkcji akumulatorów, do tego zużycie, wymiana i utylizacja. Kolejny syf w tym zatrutym Mieście.

 4. Co jest miastotworcze,niestety podatki i jeszcze raz podatki od pracodawscy i pracobiorcy, oraz w mnieszym stopniu warunki bytu. Dobra ta inwestycja ,chociaz nie na jakas mega skale, Niestety dobro miasta w K-K to jest obce slowo dla przykladu nasz port. Dla mnie perfidny sabotaz.

 5. Bedzie jak w Ekookna pisza 4500 wreklamie a jest 2500 na 3 zmiany,I na karpiowkę licznik Gaigera w prezencie.Pewno nigdzie w Polsce ich nie chcieli.Peczkis ratunku zbawco,ty wiesz jak kogoś załatwić.

  • racja, jak się ogląda na yt naszych radnych i prezydenctwo to ma się wrażenie, że są na haju. albo nie potrafią zdania wydukać, albo bredzą jak potłuczeni i nie na temat. albo siedzą cichutko czekając na kopa.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj