Jest decyzja wojewody w sprawie szpitala! Nadal będzie otwarty także dla pacjentów bez koronawirusa

2

W trybie pilnym zebrał się dziś zarząd powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, poszerzony od udział przewodniczącej rady powiatu, prezydenta miasta, wójtów gmin i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Obrady poprowadził wicestarosta Józef Gisman. Chodzi o wczorajszą decyzję wojewody opolskiego zmieniającą funkcjonowanie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Szpital staje się jedną z szesnastu placówek koordynacyjnych w kraju, jednak będzie leczył zarówno pacjentów covidowych, jak i bez zakażania. Pozostaje więc placówką leczącą dwutorowo – tak jak dotychczas.

Dla pacjentów z zakażeniem dostępnych będzie 160 łóżek (od czerwca szpital miał ich 90), natomiast 200 pozostanie dla osób z innymi chorobami. Co ważne, dla mieszkańców niecovidowych pozostają niemal wszystkie oddziały – szpitalny oddział ratunkowy, pediatria, oddział ginekologiczno-położniczy, neurologia, ortopedia, neonatologia czy urologia. To istotne w przypadku nagłych sytuacji.

To, co bardzo niepokoi to nie brak sprzętu, ale brak lekarzy.

– Oddelegowań wojewody do pracy jest bardzo dużo, niestety większość personelu odwołuje się od nich i nie trafia do naszego szpitala – podkreśla dyrektor Jarosław Kończyło, który apeluje o solidarność lekarską, a także pomoc ze strony lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Dziś już wiadomo, że na Opolszczyźnie zostaną wytypowane kolejne szpitale, które będą przyjmowały pacjentów z koronawirusem.

– Sytuacja zaczyna być dramatyczna. Apeluję o przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa – mówi dyrektor szpitala.

Co zabiegami planowymi? – Otrzymujemy informacje z ministerstwa, że w niedalekim czasie planowe zabiegi zostaną wstrzymane, to dotyczyć będzie nie tylko Kędzierzyna-Koźla, ale całego kraju. Póki to będzie możliwe chcemy zabiegi utrzymać. Mogą jednak zdarzyć się takie sytuacje, że będziemy dzwonić do pacjenta i informować o przesunięciu. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej – dodaje dyrektor. – Mamy sprzęt, chcemy działać dwutorowo dla naszych mieszkańców, będzie tak do czasu, kiedy będziemy mieć personel, który będzie w stanie zabezpieczać jedną i drugą część szpitala – podkreśla Jarosław Kończyło.

Zobacz też rozmowę z dyrektorem Jarosławem Kończyłą w Studiu KK24.pl:

2 KOMENTARZE

  1. Czy przypadkiem pani Sabina prezydent miasta możliwości nie wybiera się znowu na wczasy. Przecież rok temu PO-KO stwierdziło brak czegoś jak Korona Wirus.

Skomentuj