Jednak będzie remont ulicy Wojska Polskiego. Inwestycja rzutem na taśmę wróciła do budżetu

2

Na dzisiejszej sesji rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zapadła decyzja o przeprowadzeniu kompleksowego remontu ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania w okolicy komendy policji. 

Wiosną ubiegłego roku powiat oddał do użytku wyremontowany odcinek ulicy Wojska Polskiego od wjazdu na osiedle Azoty do wiaduktu nad torami kolejowymi. Władze powiatu zapowiedziały wtedy, że inwestycja będzie kontynuowana – tym razem na odcinku przebiegającym przez Śródmieście, co miało zazębiać się z przebudową alei Jana Pawła II, którą prowadzi gmina Kędzierzyn-Koźle.

Jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia budżetu powiatu na 2018 rok pojawiły się duże problemy. Okazało się, że realizowana przez powiat przebudowa drogi z Kędzierzyna-Koźla do Zalesia Śląskiego pochłonie aż 12 milionów złotych. Była to kwota aż o pięć milionów złotych wyższa od wydatków planowanych przez starostwo. Samorząd musiał zacisnąć pasa, w efekcie czego z planu inwestycyjnego na 2018 rok zniknął remont ulicy Wojska Polskiego.

Dziś nastąpił nieoczekiwany zwrot. Zadanie zostało wprowadzone do porządku obrad sesji i przegłosowane przez radnych.

– Jest to jedna z najważniejszych ulic w Kędzierzynie-Koźlu. Dobrze, że pojawiły się wolne środki i możemy realizować to zadanie. Mamy gotową dokumentację, przetarg może zostać ogłoszony już w poniedziałek – mówiła po sesji starosta Małgorzata Tudaj.

Powiat zamierza przeznaczyć na remont kwotę 1,5 miliona złotych. Tyle samo pieniędzy będzie pochodziło z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2020. Inwestycja będzie skromniejsza niż zakładano (kosztorys sporządzony w ubiegłym roku opiewała na kwotę przeszło 4 milionów złotych – red.), jednak ostatecznie zostanie zrealizowana. Cięcia dotkną m.in. elementów małej architektury i zagospodarowania zieleni

– Przede wszystkim interesują nas elementy wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców. Powstanie ścieżka rowerowa, nowe parkingi, a pasy jezdni będą rozdzielone kostką brukową. Przebudowane zostaną też trzy skrzyżowania – opowiada starosta powiatu.

 

2 KOMENTARZE

  1. A co z budową ronda na skrzyżowaniu Lisa z Wojska Polskiego? bez tego stwierdzenie „Przede wszystkim interesują nas elementy wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców” jest totalna bzdurą.

Skomentuj