Jan Paweł II patronem szkoły podstawowej w Sławięcicach. Nie wszystkim podoba się, jak dokonano wyboru

12

Jan Paweł II został wybrany przez społeczność szkolną na patrona Publicznej Szkoły Podstawowej nr 16 w Sławięcicach. Ostateczną decyzję podjęli jednak radni i na ostatniej sesji rady miasta podjęli uchwałę nadającą imię placówce. Rady Tomasz Scheller, który wypowiadał się w imieniu części mieszkańców osiedla, miał wiele zastrzeżeń, co do tego, w jaki sposób wybrano patrona spośród trzech zaproponowanych kandydatur.

O sprawie już pisaliśmy: Szkoła podstawowa w Sławięcicach wybiera patrona, radny uważa, że decydować powinni wszyscy mieszkańcy

Radny Tomasz Scheller, mieszkaniec Sławięcic, uważa, że wybór patrona w szkole z taką historią powinien przebiegać w konsultacji z mieszkańcami osiedla Sławięcice. W sesji uczestniczyła dyrektor szkoły, przedstawiciel samorządu uczniowskiego, rady szkolnej i pedagogicznej. To właśnie społeczność szkolna wybrała na patrona Jana Pawła II.

Mieliśmy do wyboru trzech patronów: Jana Pawła II, Roberta Kocha lub Kawalerów Orderu Uśmiechu. Przybliżano nam na lekcjach ich postacie i wiedzieliśmy dokładnie, jak będzie przebiegać głosowanie – mówił Kacper Kowalski, przewodniczący samorządu uczniowskiego.

Jak zapewniła podczas sesji Magdalena Szyndzielorz, dyrektor placówki, szkoła wyborami zajmowała się już od sierpnia 2020 roku. Nie było to więc – argumentowała – pośpiesznie przeprowadzone głosowanie.

Plan pracy nad wyborem patrona szkoły został jednogłośnie przyjęty przez radę pedagogiczną, radę szkoły i samorząd uczniowski. Plan był zamieszczony na stronie szkoły i poinformowano o wszystkim rodziców. Radny Tomasz Scheller zaczął interweniować w kwestii braku wpływu mieszkańców Sławięcic na wybór patrona szkoły. Po rozmowie z przewodniczącą rady szkoły, ja, jako dyrektor, wystąpiłam do organów szkoły, rady rodziców, rady pedagogicznej, samorządu uczniowskiego z dwoma pytaniami: czy patrona szkoły powinna wybierać cała społeczność sławęcicka oraz czy procedurę należy wstrzymać? Samorząd uczniowski przeprowadzili debatę on-line i udzielili odpowiedzi pisemnie. Zdecydowali, że to społeczność szkolna powinna decydować, rada rodziców, po wysłuchaniu argumentów Tomasza Schellera, odrzuciła je – mówiła dyrektor szkoły.

Rada osiedla Sławięcice podkreśliła, że nie ma zamiaru podważać wyboru Jana Pawła II na patrona. Jednak chodzi o to, że to właśnie rada jest najbliżej społeczności Sławięcic, a nikt nie zwrócił się do niej z propozycją wyrażenia opinii.

Prawidłowość głosowania podważył na sesji Tomasz Scheller, zarzucając dyrektor placówki, że wśród rodziców odbywało się głosowanie jawne, a nie tajne.

Wybór patrona szkoły bardzo poróżnił społeczność Sławięcic. Widziałem, jak na grupach społecznościowych jeden rodzic wyzywa drugiego, bo ten zagłosował na Roberta Kocha, a inny na Jana Pawła II. To była kość niezgody, gdyby wybory były tajne, to nie byłoby tych niesnasek poróżniających ludzi. Ja zainterweniowałem w tej sprawie, bo jako jedyny ze społeczności Sławięcic mam wpływ na to, jaki patron będzie wybrany. Ja dokładnie wiem, kto i jak zasłużył się w szkole, bardzo dobrze znam historię naszej szkoły i nie walczę o szacunek dla radnego Schellera, tylko walczyłem o szacunek dla ludzi, którzy tej szkole oddali kawałek swojego życia i zdrowia. Nie chcieliśmy mieć prawa decyzji, lecz tylko prawo wyrażenia opinii – mówi radny Tomasz Scheller.

Prezydent miasta Sabina Nowosielska nie ukrywała zażenowania całą sytuacją i zaapelowała do radnych o zdrowy rozsądek.

Przysłuchuje się tej dyskusji od godziny i nie chciałabym być w skórze osób które dziś zaprosiliśmy, a szczególnie w skórze tego młodego człowieka, który słucha, jak to dorośli chcą decydować o wszystkim. Jestem zniesmaczona dyskusją, zawsze wydawało mi się, że święto szkoły jest ponad to. Mam nadzieję, że uroczystość szkoły związana z nadaniem nazwy patrona nie będzie w takim niesmaku. Czasami trzeba się zatrzymać i być ponad to, czy koniecznie trzeba takie kwestie poruszać na forum. O czym my dyskutujemy? Przecież słuchają nas ludzie, którzy wybrali to imię. Mówicie to nie komisja śledcza, ale padały ciągle pytania, jak ci ludzie mają się w takiej sytuacji czuć? – pytała prezydent miasta.

Radni odrzucili wniosek radnego Tomasza Schellera, który chciał zdjęcia projektu uchwały z porządku obrad i uzyskania opinii rady osiedla, następnie większością głosów przyjęli uchwałę o nadaniu szkole w Sławięcicach imienia Jana Pawła II.

12 KOMENTARZE

    • A co ma szkoła do mianowania imieniem papieża czy innych z kościoła ? Czy katolicyzm polega na stawianiu pomników np papieża, nazywaniem imieniem hierarchów kościelnych instytucji świeckich jak szkoła itd ? Więc nie nazywaj kogoś bezbożnikiem fanatyczko. Takich jest większość faryzeuszy co to dla oka ludzkiego chodzą do kościoła i udają wiarę.

  1. Mam pytanie:który z kandydatów na patrona szkoły zrobił coś pożytecznego dla ludzi(globalnie)i co po Nim pozostało,Robert Koch czy Jan Paweł II ?To jest pytanie fizjologiczne.

Skomentuj