Jakie są najlepsze buty górskie męskie?

  0
  Hiking shoes - sole of trekking boots and legs in a mountain stream. Tourist trekking or walking sidewalk. Healthy outdoor fitness lifestyle

  Dobre buty górskie to podstawa na szlaku. Możesz mieć najlepszą odzież sportową, ale jeśli zawiodą Cię buty, nawet najbardziej ekscytująca górska wyprawa może z łatwością zamienić się udrękę. Wybór odpowiedniego obuwia to jednak nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Producenci prześcigają się w nowych technologiach, ceny wahają się już od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy za profesjonalne „treki”. Jakie więc są najlepsze buty górskie?

  Jakie powinny być buty trekkingowe?

  Każdy słyszał historie o nieodpowiedzialnych turystach idących w japonkach na Giewont. Jakie jednak powinny być buty górskie? Musimy zdać sobie sprawę, że buty górskie w odróżnieniu od codziennego obuwia mają do spełnienia wiele wymogów. Muszą chronić naszą stopę przed urazami, warunkami pogodowymi, stabilizować i zabezpieczać kostkę przed skręceniem, amortyzować wstrząsy i najlepiej by zapobiegały nadmiernemu poceniu się stóp. Przed zakupem warto dobrze przemyśleć do czego będą używane nasze „treki”- czy wybieramy się w góry latem, czy zimą?, Czy bierzemy pod uwagę wędrówki w deszczu? Jednodniowe wycieczki, czy może kilkudniowe wędrówki z plecakiem? Lasy i doliny czy może góry wysokie i ekspozycje? Nie ma buta dobrego do wszystkiego, dlatego warto zawęzić swój wybór. Zobacz buty górskie męskie i ich kategorie i wybierz parę odpowiednią dla Ciebie.

  Coś dla każdego- rodzaje butów górskich

  Buty górskie można podzielić na kilka podstawowych kategorii w zależności od ich przeznaczenia.

  All terrain– wbrew pozorom buty tego typu nie nadają się na każdy teren. Są to buty przeważnie o niskiej cholewce, sięgającej przed kostkę. Charakteryzują się lekkością i zgrabnością. Będzie to idealna opcja dla osób planujących wędrówki po lesie, spacery w dolinach i górach niskich. Dzięki odkrytej kostce umożliwiają swobodny ruch stawu i sprawdzą się doskonale u osób uprawiających nordic walking. Nie jest to najlepszy wariant dla osób planujących wycieczki w wyższe partie gór, szczególnie u osób początkujących, u których stabilizacja jest wyjątkowo ważna.

  Obuwie typu hiking– są to buty dedykowane do wędrówek w wyższych partiach gór. Najczęściej posiadają wysoką cholewkę chroniącą staw skokowy i wyposażone są w systemy chroniące przed przedostawaniem się wody oraz poprawiające przyczepność podeszwy. Będzie to znakomity wybór dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych górskich piechurów. Buty górskie męskie typu hiking oferowane przez różnego rodzaju marki obejrzysz tutaj.

  Obuwie wysokogórskie- buty dla doświadczonych turystów górskich planujących ekspedycje w wysokie partie gór, kilkudniowe wycieczki, w tym również zimą. Obuwie wysokogórskie zawsze posiada wysoką cholewkę, grubą podeszwę i umożliwia przymocowanie do nich raków. Obuwie wysokogórskie nie nadaje się za to do innych celów dlatego polecane jest osobom zdecydowanym na turystykę wysokogórską.

  Najlepsze buty dla Ciebie

  Jakie więc powinny być najlepsze buty? Przede wszystkim dopasowane do twoich potrzeb i planów. Po drugie- wygodne, to podstawowa sprawa. Buty górskie przed zakupem warto przymierzyć, a nawet, jeśli jest taka możliwość, przejść się w nich po sklepie i sprawdzić czy nie uwierają. Pamiętajmy o odpowiednim doborze rozmiaru. Zakłada się, że rozmiar butów górskich powinien być o 0,5cm dłuższy od rozmiaru butów codziennych. Zwróć również uwagę na materiał z których but jest zbudowany, rodzaj podeszwy oraz dodatkowe systemy– np. obecność membrany chroniącej przed deszczem. Na szlaku bardziej niż gdziekolwiek indziej liczy się nasze bezpieczeństwo i komfort!

  Materiał partnera

  Skomentuj