Jak wybrać dysk zewnętrzny? Zdradzamy najważniejsze informacje!

1

Czy warto zaopatrzyć się w dodatkowy dysk zewnętrzny? W czasie rozrastających się bibliotek cyfrowych okazuje się, że potrzeba zapewnienia im odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania stale powiększających się zbiorów danych. Świetnym sposobem będzie wyposażenie się w dysk zewnętrzny. Jak wybrać ten najlepszy? W naszym poradniku znajdziesz najistotniejsze wskazówki, które umożliwią Ci dokonanie najlepszego wyboru do Twoich potrzeb.

Rodzaje dysków zewnętrznych – co mamy do wyboru?
Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku sprzętów, na przykład tutaj https://www.neonet.pl/nosniki-pamieci/dyski-zewnetrzne.html, warto na początku zorientować się, w czym przyjdzie nam wybierać.

Dysk HDD
Te starsze modele dysków przenośnych dostępne są na sklepowych półkach już na tyle długo, że zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić. Jakie są ich najważniejsze cechy? Większa, w porównaniu do nowszych dysków SSD, pojemność za niższą cenę. Nie ma co tu dużo mówić, tego rodzaju dyski są po prostu tańsze. Dysk zewnętrzny 1TB HDD może być nawet o połowę tańszy niż dysk SSD. Jednocześnie w parze z większą pojemnością i niższą ceną idzie również mniejsza trwałość. Dysk HDD to tzw. dysk talerzowy, co oznacza, że składa się z niewielkich, płaskich i okrągłych elementów. Dlatego też jest podatny na uszkodzenia, a dane przechowywane na wspomnianych dyskach możesz utracić w wyniku gwałtownego wstrząsu. Jeśli zdecydujesz się na taki model, pamiętaj o zachowaniu ostrożności w trakcie transportu.

Dysk SSD
Dyski SSD, jak już zaznaczaliśmy, są akcesoriami nowej generacji, są też droższe od dysków HDD. Nie tylko wydasz więcej środków na zakup odpowiedniego dysku, zwłaszcza jeśli potrzebujesz więcej miejsca dla swoich danych, ale również generalnie dyski SSD nie mają tak pojemnej pamięci jak HDD. Mimo wszystko cieszą się one coraz większą popularnością. Dlaczego? Należy jednak pamiętać, że wyższa cena przekłada się na większą trwałość przechowywanych na urządzeniu danych. Korzystając z dysku SSD nie musisz przykładać aż tak dużej uwagi do sposobu, w jakim przewozisz dysk – o ile nie rzucasz nim oczywiście z dużej wysokości na twardą powierzchnię.

Najistotniejsze parametry – na co zwrócić uwagę?
W tej kategorii nie trzeba chyba wymieniać pojemności – jak wiadomo, jest to główny powód wyboru konkretnego dysku przenośnego. Jednak nie jest to jedyna przesłanka, na jaką warto zwrócić uwagę. Co poza pojemnością?

Szybkość transferu
Wygodne korzystanie z dysku przenośnego uzależnione jest od szybkości transferu z jaką przesyłane są dane ze źródła na dysk. Im szybciej będzie się odbywał ten proces, tym prędzej będziesz transportować duże pliki.

Interfejs
Zaskakujące? Interfejs w przypadku dysków przenośnych ma znaczenie przede wszystkim w bardziej zaawansowanych urządzeniach, które pozwalają na znacznie wyższy poziom zabezpieczenia danych. ​Jeśli więc ma ono dla Ciebie znaczenie, koniecznie zwróć uwagę na to, by dysk posiadał bardziej zaawansowane możliwości.

Promocja

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda, że w artykule nic nie wspomniano o jednej paskudnej przypadłości dysków SSD, jaką jest bardzo trudne odzyskanie danych w przypadku ich awarii. Wszystko jest dobrze, póki dysk działa. Odzysk danych z SSD jest możliwy, ale zajmuje się tym w sposób profesjonalny naprawdę niewiele firm i kosztuje to duże pieniądze! Może w przyszłości się to zmieni, ale obecnie tak to właśnie wygląda!

Skomentuj