Jak oświetlić lustro w łazience? Sprawdź nasz praktyczny poradnik!

  0

  Pomieszczenie, jakim jest domowa łazienka, bardzo często pozbawiona jest światła dziennego. Skutkuje to koniecznością dobrania do niego odpowiedniego oświetlenia, pozwalającego na wykonanie wielu czynności. Główne źródło światła może okazać się niewystarczające, szczególnie gdy chodzi o oświetlenie łazienkowego lustra. Jak temu zaradzić? Co zrobić, aby lustro było właściwie doświetlone i tym samym praktyczne? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

  Lustro — niezbędny element każdej łazienki

  Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy każdego dnia około godziny, a czasem nawet dłużej. Poranna toaleta i wieczorna kąpiel to podstawy dbałości o higienę osobistą, które towarzyszą nam codziennie, dlatego też warto zadbać o to, by odbywały się one w komfortowych warunkach. Należy więc dobrać odpowiednie elementy aranżacji łazienki, które sprawią, że przebywanie w niej będzie włącznie przyjemnością.

  Odpowiednio dobrane lustro będzie jednym z nich. Lecz nawet najpiękniejszy model będzie niepraktyczny, jeśli nie zostanie odpowiednio oświetlony. Warto zadbać o kilka źródeł światła w łazience, aby uniknąć tego typu problemów.

  Jakie źródło światła wybrać nad lustro?

  Możliwości jest wiele, a wybór najlepszego typu oświetlenia zależy od upodobań i oczekiwań osób, które będą z niego najczęściej korzystać. Może to być lampa sufitowa ukierunkowana w stronę ściany z lustrem czy punktowe oświetlenie ledowe. Najczęstszy wybór stanowi jednak kinkiet łazienkowy nad lustro, który jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również bardzo estetycznym.

  Dlaczego akurat kinkiet powinien być naszym wyborem? Tego typu oświetlenie stworzone zostało do doświetlania miejsc, do których główny strumień światła nie dociera. Ich budowa zapewnia punktowy strumień światła, który z łatwością ustawić możemy np. właśnie na lustro. Dodatkowo są niewielkie, więc nie zajmują nadmiernie przestrzeni, są odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury i znacznie ułatwiają codzienne czynności. Oświetlając lustro, możemy być bowiem pewni, że nie wyjdziemy z domu z resztką pasty do zębów na twarzy, nierównym makijażem czy źle ogoloną brodą.

  Jaki kinkiet do okrągłego lustra, a jaki do kwadratowego?

  W sklepach z oświetleniem dostępne są przeróżne modele kinkietów. To sprawia, że istnieje możliwość dobrania ich do przestrzeni w wielu stylach, a przede wszystkim do różnych typów luster. Należy jedynie pamiętać o wybraniu oświetlenia o neutralnej barwie, jaką zapewnia ok. 4000-5000 K, a także o dopasowaniu go do kształtu lustra.

  Jaki kinkiet najlepiej sprawdzi się przy aktualnie najmodniejszych okrągłych lustrach? Świetnym rozwiązaniem są kinkiety łazienkowe ledowe o podłużnej formie, podobne do tych, które wykorzystywane są w galeriach sztuki do podświetlania obrazów. Okrągłe lustro i okrągła lampa mogłyby źle wyglądać zestawione ze sobą, dlatego prostokątny kinkiet będzie lepszym rozwiązaniem. W sprzedaży znajdziesz je m.in. w srebrnych, białych czy czarnych obudowach, wykończonych w połysku lub macie.

  Jeśli chodzi zaś o kwadratowe czy prostokątne lustra, to sprawdzą się tu każdego typu kinkiety. Równie dobrze będą wyglądały te podłużne, jak i okrągłe, a nawet punktowe diody czy wbudowane w ścianę paski led.

  Wybór oświetlenia bywa trudny, lecz zwracając uwagę na powyższe aspekty, z pewnością sobie poradzisz. Nie zapomnij tylko o odpowiednim montażu wybranego produktu. Na jakiej wysokości powiesić kinkiet nad lustrem? Zaleca się wysokość ok. 160-170 cm od podłogi, lecz głównym wyznacznikiem powinien być wzrost domowników i to od niego należy uzależnić miejsce montażu. Dzięki temu oświetlenie znajdzie się na odpowiednim poziomie, gwarantując komfort użytkowania. Warto o tym pamiętać, gdy już zakupimy wybrany model.

  Materiał partnera

  Skomentuj