Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął się debatą w Hotelu Solidaris prowadzoną przez licealistów z II Liceum Ogólnokształcącego. Młodzi ludzie rozmawiali o „inności” i tolerancji oraz problemach z nimi związanych w kontekście rozwoju osobistego.
W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Hotelu Solidaris odbyła się debata z udziałem młodzieży z naszego miasta. Mówcami, jak również współorganizatorami, byli członkowie Stowarzyszenia Mówców „Oratores” działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas ósmych oraz szkół średnich z naszego miasta. Rozmowy toczyły się wokół „inności”, rozważano, czy jest ona atutem, czy też przeszkodą, oraz jak ją doceniać i wykorzystywać do osiągania sukcesu.
– Tematy, o jakich dyskutujemy, dotyczą człowieka i wielu aspektów z jego życia. Rozmawiamy z młodymi ludźmi, przedstawiamy swoje racje i zapraszamy do dyskusji. Chcemy również, aby w debatach brały udział osoby z publiczności. W ten sposób można wyłonić kolejnych mówców – opowiada Jakub Piasecki, uczeń II LO, członek Stowarzyszenia Mówców „Oratores” i uczestnik debaty.
– Nierówności oraz rozbieżności społeczne cały czas się zwiększają. Więc niezbędnym jest, aby te tematy poddawać pod dyskusję w sposób obiektywny. Nie zapominajmy, że mówców jest trzech i każdy z nich ma inne poglądy na pewne sprawy, co da spektrum obiektywizmu. Dlatego wybraliśmy formę zbliżoną do debat wyborczych – dodaje Jakub Wieczorek, uczeń II LO, członek Stowarzyszenia Mówców „Oratores” i uczestnik debaty.
Młodzi ludzie debatowali nad kilkoma ważnymi tematami. Pierwszy z nich to „Rasa, narodowość, język”, drugi „Religia i kultura”, trzeci „Niepełnosprawność”, czwarty „Ekscentryczny wygląd” i piąty „Choroby psychiczne, nerwowe”.
Jak co roku organizatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w naszym mieście jest Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy.
– W kontekście przedsiębiorczości rozmawiamy o wartościach. O rozumieniu siebie i innych, jak również o tolerancji. Szklanka jest do połowy pusta, ale i może być do połowy pełna. Musimy spojrzeć na siebie krytycznie, ale przede wszystkim pozytywnie. Rzeczy, które czasami wydają się być dla nas przeszkodą, możemy zamienić w atut. I o tym będzie debatować młodzież, kolejne pokolenie, które będzie rozwijać naszą gospodarkę. Muszą umieć ocenić siebie i swoje atuty, ale i tolerować, akceptować i doceniać inność – podkreśla Alicja Górska, prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego.
Po debacie odbyły się warsztaty otwarte pn. „Tolerancja dla inności” prowadzone przez dr. Ewę Kossakowską-Korniak, certyfikowanego trenera Instytutu Komunikacji O-Media.