Inauguracja XV Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu. FOTOREPORTAŻ

13

Już po raz 15. Kędzierzyn-Koźle jest gospodarzem Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej. Do naszego miasta zjechali przedstawiciele różnych środowisk oraz organizacji, które pielęgnują pamięć o ziemiach utraconych przez Polskę po II Wojnie Światowej.

O godzinie 10 odprawiono uroczystą mszę świętą, następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali z kościoła św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo Polaków na Kresach, która znajduje się na budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich. Tam okolicznościowe przemówienia wygłosili prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu Witold Listowski, senator Grzegorz Peczkis, starosta Małgorzata Tudaj, prezydent Sabina Nowosielska oraz radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Sałacki.

Tradycyjnie uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod tablicą oraz oddaniem salwy honorowej przez żołnierzy asysty wojskowej. O godzinie 14.30 w kozielskim domu kultury rozpoczęła się konferencja historyczna.

13 KOMENTARZE

 1. …które pielęgnują pamięć o ziemiach utraconych przez Polskę po II Wojnie Światowej. – to jest właściwe.
  jak spotykają się mieszkańcy tej ziemi mieszkający aktualnie w Niemczech – to rewizjonizm.

  Miałem nadzieję zobaczyć kulturę kresową a zobaczyłem głupie hasła, kiboli i paru oszołomów, których poglądy są dalekie od konsyliacji. Krowa co dużo ryczy mało mleka daje!!!
  Generalnie smutna impra, ale deszcz trochę to ożywił.

 2. Nacjonalistyczna, szowinistyczna impreza, wbrew polskiej racji stanu. Dziwne że pan prezes nie zaprosił swojego kumpla komunisty Piotrowicza Stanisława.

 3. Adam Kulczycki, wiceprezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie:

  Co dzieję się z Tobą Polsko? Sprawy kresowe i wołyńskie to część historii Polski, od której nie można „odwracać się plecami”. W tym roku obchodzimy przecież 100-lecie Niepodległości Polski, a sprawy kresowe i wołyńskie to, jak już zaznaczyłem, część historii Polski. Szanujmy się zatem wzajemnie, aby budować jedną i silną Polskę! Pytam się najwyższych władz RP: Kto rządzi w Polsce? Jeżeli Pan Prezydent RP Andrzej Duda wycofuje się i nie obejmuje Honorowego Patronatu nad 15-tymi Wojewódzkimi Dniami Kultury Kresowej w Kędzierzyniu-Koźlu to świadczy tylko o jednym, że wprost „pluje w twarz <>”…a tego nie można tolerować i akceptować… <> czuje się oszukane po raz kolejny przez najwyższe władze RP. Dziś trzeba jasno się określić, albo Polska albo Ukraina! Czyim Prezydentem jest Pan dr Andrzej Duda? Polskim czy ukraińskim? Wydaje mi się, że do bycia polskim prezydentem jeszcze mu sporo brakuje…A może to amerykańska polityka nakazuje mu milczenie…? Szkoda, że Polska nie ma szczęścia do Prezydentów…nie tylko do Prezydentów…

  Za dwa tygodnie (22-23 czerwca br.) w Lublinie odbędzie się I Kongres Środowisk Kresowych RP. Tożsamość-Pamięć-Przyszłość oraz Konferencja naukowa: „Wołyń’43: Walka o Pamięć – Walka o Polskę”.

  Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Telefon kontaktowy: 00-48-0-576-160-346; mail: instytutpamieciidziedzictwa@gmail.com

  http://kk24.pl/inauguracja-xv-wojewodzkich-dni-kultury-kresowej-w-kedzierzynie-kozlu-fotoreportaz/

  • A ile ten instytut leśnych dziadków ssie i doi polski budżet. Kibolom kazali nieść hasła to wykonują polecenia z góry. Towarzysze z centrali potrzebują to gawiedź robi. Domagam się zmiany tego wydarzenia na: dni spotkań i marszów oraz jątrzenia tzw kresowiaków.

  • Daj se spokój prazesiku z pretensjami do całego świata.Zachowywaliście się na Ukrainie jak władcy stworzenia wszelakiego, więc naród ukraiński się zbuntował i pokazał wam miejsce w szeregu. A że w takich okolicznościach dochodzi do morderstw, nawet ludobójstwa, uczy historia z innych miejsc naszego globu.Przypomnij sobie konflikty narodowościowe w Afryce, czy byłej Jugosławii.Macie dni kultury kresowej w różnych miastach, kultywujecie swoje piosenki i obyczaje.Czy to mało?
   Nas pytasz kto rządzi w RP, a także dlaczego Prezydent wycofał się z honorowego patronatu nad tą imprezką?
   Nas nie pytaj. Pytaj tych do kórych te pytania skierowałeś.

   • To nie jest wszystko takie proste. Ukraińcy podczas rzezi zachowali się haniebnie, ale ta rzeź nie zwięzła się znikąd. Już pomijając zdradę w 1920, Ukraińców traktowano tam jak ludzi gorszego sortu.
    Sam jestem z kresów, ale doskonale wiem, ze to nie jest takie proste.
    A co to imprezy…, szowinizm, nacjonalizm, jednym słowem oszołomstwo.

Skomentuj