Grupy Azoty wprowadza nowe produkty i modernizuje portfolio plastyfikatorów specjalistycznych

11
Instalacja do produkcji Oxoviflexu

Grupa Azoty ZAK S.A. wprowadza zmiany w obszarze jednego z kluczowych segmentów biznesowych. Portfolio produktowe Segmentu Oxoplast™ zostaje rozszerzone o nowe produkty: plastyfikator specjalistyczny Oxofine™ TOTM oraz pierwszy w ofercie polimeryczny plastyfikator specjalistyczny Oxofine™ Poly2k. Ponadto od tej chwili wszystkie plastyfikatory specjalistyczne oferowane przez kędzierzyńską spółkę będą funkcjonowały pod marką parasolową Oxofine. Po zmianie Adoflex™ i Oxovilen™ zostaną zastąpione markami, odpowiednio: Oxofine™ DOA i Oxofine™ DBT.

Specjalizacja produkcji

Produkcja plastyfikatorów w Grupie Azoty ZAK S.A. trwa nieprzerwanie od lat 50. ubiegłego wieku. Na przestrzeni dekad zakłady rozwijały i unowocześniały ofertę, podążając w kierunku specjalizacji. Przełomowym momentem było uruchomienie w 2015 roku instalacji do produkcji plastyfikatora Oxoviflex™. W kolejnych latach zwiększone zostały zdolności produkcyjne, osiągnięto poziom 65 tys. ton/rok. Od tego momentu Grupa Azoty stała się największym producentem DOTP w Unii Europejskiej. Oxoviflex™ jest obecnie bazowym plastyfikatorem Segmentu Oxoplast™ i wraz z produktami specjalistycznymi marki Oxofine™ tworzy komplementarne portfolio plastyfikatorów.

– Zgodnie z obranymi kierunkami rozwoju, a także wymaganiami rynkowymi i regulacyjnymi, rozszerzamy portfolio produktowe Grupy Azoty o plastyfikatory specjalistyczne. Naszym celem jest zapewnienie rozwiązań pozwalających na wytwarzanie produktów przyjaznych dla środowiska i zdrowia człowieka, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju – podkreśla Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

W 2019 roku spółka oddała do użytku instalację estrów specjalistycznych o zdolnościach 10 tys. ton/rok wprowadzając tym samym do oferty nowe plastyfikatory. W wyniku realizacji przyjętego kierunku rozwoju, portfolio produktowe Segmentu Oxoplast™ zostało rozszerzone o kolejne produkty specjalistyczne tj. Oxofine™ TOTM oraz pierwszy w ofercie polimeryczny plastyfikator specjalistyczny Oxofine™ Poly2K.

– Oxofinestanowi naszą odpowiedź na oczekiwania i aktualne uwarunkowania rynku. Biznes dodatków do tworzyw sztucznych stale ewoluuje, motywując producentów i odbiorców do ścisłej współpracy nad rozwiązaniami w zakresie innowacyjnych, specjalistycznych produktów. Nasza oferta jest konstruowana w zgodzie z tym trendem – mówi Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Działania badawczo-rozwojowe

W Grupie Azoty ZAK S.A. stale trwają prace nad nowymi produktami, które w przyszłości zasilą linię Oxofine.
– Wydłużenie łańcucha wartości w kierunku produktów specjalistycznych w Segmencie Oxoplast™ jest dla nas kluczowe. W tym celu budujemy Centrum Badawczo-Rozwojowe, które będzie solidnym wsparciem w zakresie opracowywania nowych technologii – wyjaśnia Paweł Stańczyk.

Już teraz spółka dysponuje instalacją doświadczalną, na której prowadzone są prace nad syntezą nowych plastyfikatorów oraz udoskonalaniem obecnie stosowanych technologii wytwarzania.

Rozwiązania przyjazne dla środowiska

Poza rozwojem portfolio produktowego, Grupa Azoty ZAK S.A. wprowadza również proekologiczne zmiany w obrębie instalacji produkcyjnych.

– Realizowana w Spółce Nowa Koncepcja Energetyczna już w przyszłym roku zapewni Segmentowi Oxoplast™ dostępność mediów energetycznych wytworzonych ze znacznie zmniejszonym, a okresowo nawet zerowym śladem węglowym. W ten sposób my i nasze produkty przyczyniamy się do redukcji emisji CO2 mówi Piotr Matyja, dyrektor Segmentu Oxoplast™.

Nowa Koncepcja Energetyczna to innowacyjna alternatywa dla realizacji w spółce drugiego etapu elektrociepłowni, która zakładała budowę kolejnego kotła węglowego. Jej kluczowym elementem jest wykorzystanie ciepła procesowego pochodzącego z instalacji chemicznych do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej.

Wszystkie plastyfikatory produkcji Grupy Azoty ZAK S.A. są zgodne z wymaganiami rozporządzenia REACH, nie podlegają autoryzacji, ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym oraz – dzięki swojemu bezpiecznemu profilowi – nie posiadają klasyfikacji CLP.

Więcej na temat nowych produktów marki Oxofine™ na stronie Oxoplast.com.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.

11 KOMENTARZE

 1. G.A.ZAKędzierzyn dobrze funkcjonuje i jest ciągle modernizowany.Każdy pracownik to wie.
  Pomińmy sceptyczne komentarze ciołków którzy mają blade pojecie o tym zakładzie.
  Tylko jedno ale,pracownicy fizyczni zarabiaja niewspółmiernie mało w stosunku do możliwości firmy.
  Panie Prezesie,daj zarobić!!

  • A dlaczego dobrze funkcjonuje? Ano dlatego, że często prezesów zmienia.
   Zgodnie z zasadą wymiany na świeżą krew, która ma tę dobrą cechę że buzuje w układzie krwionośnym Azotów i wiedzie je ku świetlanej przyszłości.
   I w tym momencie należy pominąć sceptyczne komentarze ciołków w temacie.

  • Już się tak nie podlizuj Karolku i tak szef ma cie w „D”. To że ty ma pie*dol*ca na temat ZAK to nie znaczy że większość mieszkańców będzie podzielało twoje zdanie. Trudno aby ślusarza ze Stoczni, tokarza z Kofamy czy kierowcę MZK interesowało jakieś produkty ZAK. Niestety ale nie wszyscy tam pracują i niech to do twej makówy to dotrze.

 2. Napisałem jak jest,czy to podlizywanie się??
  G mnie obchodzi opinia mieszkańców.
  Jestem pracownikiem ZAK i mam wiedzę w temacie zmian,które są na lepsze.
  Zauważyłem że jest tendencja do narzekania na wszystko,może zmieńmy nastawienie??

   • ten truciciel płaci bardzo dobre podatki do kasy miasta ,nie piszę że tylko to ma wpływ ale między innymi ma to wpływ na to jak to miasto wygląda , pojedź sobie do miejscowości graniczących z Kędzierzynem-Koźlem to zobaczysz, że tam nie ma na nic pieniędzy. Dla tego też dobre jest to że koreańczycy stawiają fabrykę , dla miasta bardzo ważny jest przemysł , przemysł to praca ,a jak byś chciał nawdychać się jodu to idź pod tężnie ,albo jedź nad morze .

    • Żyjesz w jakiejś nieświadomości. Płacą tyle ile płacą tego podatku a ile sobie od niego odtrącają….. ? Miasto się wcale nie wzbogaca przez ZAK także nie bredź. I nie przesadzaj że zaraz Koreańska firma jak powstanie zrewolucjonizuje rynek pracy i zmniejszy bezrobocie. Nie bądź śmieszny-chyba masz różowe okulary na nosie.

 3. Komentarz (Pana,Pani ok ) chyba raczej ironiczny.To prawda że prezesi często się zmieniają,ale akurat oni nie mają żadnego wpływu na kondycję zakładu.
  Ogromna rola kierowników,mistrzów,pracowników.To oni pchają zakład do przodu.
  Prezes nie ma o niczym pojęcia,szkoda że tyle zarabia za minimalny wkład w funkcjonowanie zakładu.

 4. ZAK jest ok,ale wypłaty na poziomie 6000 zł dla pracowników biurowychh.
  A oni generują najwyższe koszty,zero pracy,sprzątaczki ,kupno sprzętu komputerowego ,drukarki,smartfony
  Koszt pracownika biurowego wyzszy od fizycznego cztery razy

Skomentuj