Grupa Azoty ZAK zakończyła dwie ważne inwestycje będące elementami Nowej Koncepcji Energetycznej

19

Na terenie Wydziału Amoniaku w Grupie Azoty ZAK – wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty – sfinalizowano dwa zadania inwestycyjne o łącznej wartości 36,1 mln zł. „Modernizacja węzła skraplania amoniaku” i „Wymiana kompresorów amoniaku gazowego K-2 i K-3 na elektryczne” to elementy Nowej Koncepcji Energetycznej – jednej z kluczowych inwestycji realizowanych obecnie w kędzierzyńskiej spółce.

Inwestycje powstały na terenie centrali chłodniczej wchodzącej w skład Wydziału Amoniaku Grupy Azoty ZAK. Oba zadania zrealizowano w formule EPC, a ich generalnym wykonawcą jest firma Torpol Oil & Gas Sp. z o. o.

W ramach modernizacji węzła skraplania amoniaku zaprojektowano i zabudowano nowy układ oparty na kompresorach śrubowych i skraplaczach natryskowo-wyparnych. W zakresie zadania mieściły się prace budowlane (tace, fundamenty), instalacyjne (kanalizacja deszczowa i przemysłowa), montażowe (rurociągi i urządzenia), związane z branżą elektryczną (m.in. zasilenie urządzeń) oraz AKPiA (m.in. montaż urządzeń pomiarowych, modernizacja systemu sterowania). Zadanie o wartości ok. 19,3 mln zł realizowano w latach 2019-2021.

W zakresie wymiany kompresorów amoniaku gazowego K-2 i K-3 na elektryczne zabudowano trzy sprężarki śrubowe, wykonano rurociągi przyłączeniowe oraz trasy zasilające nowe maszyny. Zrealizowano także niezbędne prace z zakresu AKPiA na obiekcie i w systemie sterowania. Inwestycję o wartości ok. 16,8 mln zł rozpoczęto w 2019 r., a przekazano do eksploatacji z końcem 2021 r.

Według szacunków realizacja Nowej Koncepcji Energetycznej wraz kotłownią rezerwowo – szczytową pochłonie ok. 282 mln zł.

– Kluczowym założeniem inwestycji realizowanej przez wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej – Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn jest wykorzystanie ciepła procesowego pochodzącego z instalacji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. Nowa Koncepcja Energetyczna wpisuje się w długoterminowe cele rozwoju gospodarczego Polski – tzw. „Kierunki rozwoju innowacji energetycznych”, a także założenia Strategii Grupy Azoty 2021-2030, której istotnymi elementami są innowacyjne podejście do energetyki oraz dążenie do zeroemisyjności – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

– Realizacja zadań na Wydziale Amoniaku przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy instalacji, ograniczenia emisji CO2 oraz zwiększenia poziomu produkcji amoniaku. To doskonale odzwierciedla założenia całej Nowej Koncepcji Energetycznej, opartej na idei zrównoważonego rozwoju – podkreśla Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.

Nowa Koncepcja Energetyczna to pakiet siedmiu zadań inwestycyjnych, stanowiący alternatywę dla realizacji drugiego etapu elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK.

– Kolejne trzy zadania z zakresu Nowej Koncepcji Energetycznej zakończymy jeszcze w tym roku. Pozostanie rozpoczęta już budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej, która potrwa do 2024 roku – zapowiada Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK odpowiedzialny za obszar inwestycji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19 KOMENTARZE

 1. Zawsze polewam na odbiorach jak z całej świty to jedynie operator jest tym który wie jak działa cała instalacja. Taki szef przywieziony w teczce nie ma o tym zielonego pojęcia. Niestety splendor pada na wyższego rangą, co widać w Wiadomościach jak Prawdomówny Mateusz przecina wstęgi po pokropku.

  Aaaa właśnie czy instalacja została poświęcona lub czy jak Turów zawierzona ??

  • Zajmij się lepie największymj szkodnikiem Polski – Pluskiem a nie pierdy sadzisz, jakbyś się za mocno zaciągnął.

   • Masz na myśli pluski w kiblu na Nowogrodzkiej czy Mickiewicza? Raczej ich nie usłyszysz bo największy szkodnik Polski nosi pampersa, a jak zapomni to widać na zdjęciach… A posłowie z opolSZCZYzny : Kowalski i Borniczuk codziennie starają się zabłysnąć jak woda w klozecie.

   • Plusku, plusku kaczy kuperek wydaje odgłosy. Nie ładnie tak mówić albo pisać o swoim umiłowanym przywódcy. Człowieku o najdłuższym orgaźmie, 12 rok dochodzi.

 2. No głupszego wpisu, to ty dzisiaj już chyba nie popełnisz. Choć znając twoje możliwości, pewnie jeszcze coć ci kołacze w łepetynie.
  Święcił to Komorowski,tylko nie wiedział biedak gdzie jest i co przecina ,tak dla przypomnienia POkurczom.

  • Kaczyński:

   „Jeśli powstanie Via Carpatia, z pewnością ułatwi to rozwój gospodarczy Szczecina… Przepraszam bardzo, nie wiem, dlaczego tak powiedziałem. Oczywiście Rzeszowa”

 3. Wspaniała inwestycja,nie jedyna.
  ZAK się rozwija bardzo dynamicznie co jest widoczne nawet dla laika.
  Dla niedowiarków,przyjedźcie na parkingi przy zakładzie,ciężarówki po odbiór towaru nie mieszczą się na nich,stoją nawet na drogach dojazdowych.

  • Oj,tam.Oj,tam. Chyba jesteś młody, jareczku, albo imię cię zobowiązuje, że takie pierdoły wypisujesz.
   „Ciężarówki po odbiór towaru” stały już na parkingu i się nie mieściły gdy ja odchodziłem 20 lat temu z Azotów na emeryturę.
   Ale nie świadczy to o takiej wspaniałej kondycji zakładów, jak nam tu wmawiasz.
   To tak jakbyś nam chciał wmówić, że dziwka która nosi majtki na tyłku jest dziewicą.

   • ZX staruszku.g…wiesz.
    Pewnie jestes z tej starej ekipy co kiedyś wałki kręciła w ZAK,lewe prace,dopisywanie godzin,złodziejstwo,pijaństwo.
    Nie masz bladego pojęcia ile zmian nastąpiłow ostatnim czasie.
    Ciągła modernizacja i nowe instalacje to codzienność.
    Pracuję w ZAK i mam wiedzę na ten temat,a ty skąd czerpiesz informację?
    Od zgorzkniałych kumpli emerytów z podwórka?

    • Oj Grzegorzu to pochwal się na jakiej to instalacji pracujesz i zaraz sprawdzimy co wiesz o swojej instalacji.
     A może jesteś pierdzi stołkiem i widzisz tylko tabelki.
     Czekam.

     • Co ty chrzanisz?
      Jeżdżę codziennie po większości wydziałów i wiem co się dzieje.
      Ślepy jesteś,nie widzisz że połowa zakładu rozkopana,powstają nowe rurociągi,budynki instalacji,trasy kablowe?
      Nie widzisz setek ciężarówek które w dzień i w nocy jeżdżą po towar?
      Tak to jest jak wypowiadają się idioci nie związani z ZAK.

    • A skąd masz takie Grzegorzu wiadomości? O wałkach kręconych i innych niegodziwościach z piekła rodem?
     Wyczytałeś to gdzieś, kumpel kumpla ci opowiadał, czy może szwagier. A może słuchałeś wolnej europy. Czy też wiedzę swą wyssałeś ze skórki po bananie.
     I powiadasz, że codziennie stawiacie tam nowe instalacje,
     Pewnie wkrótce z braku miejsca będziesz je montował jedna na drugich, bo nie będzie można normalnie się poruszać.

 4. Jak zawsze zeszło na politykę… i podziały…
  Wybraźcie sobie, że można nie popierać rządzących i nie popierać opozycji.
  Wiem, że to trudne. Ale chociaż spróbujcie i dopuśćcie taką możliwość :)

 5. Jaki wspaniały sukces, tylko, że przed wręczeniem orderów zwolniono ze swoich stanowisk kierownictwo, które przez te lata swoim zaangażowaniem i wiedzą stworzyło niniejsze jak tu to opisano cudowne dzieło. I absolutnie, nie ma w tym polityki🤬 szkoda ludzi, bo robili to dla zakładu, załogi i w wierze, że resztki rozsądku nie opuszczą obecnej najwspanialszej władzy.

 6. OOO to świetna wiadomość dla załogi, będzie kasa na podwyżki. Mniejsze opłaty za CO2, wydajniejsza produkcja no i zakończone wydatki inwestycyjne, teraz tylko amortyzacja i odpisy, kasa sama leci. Pracownikom będzie się żyło lepij. No teraz to już dostaniecie podwyżki. Jak nie dostaniecie to strajkujcie jak w Solarisie. Produkcji chemicznej nie przeniosą tak łatwo jak skręcania autobusów do Hiszpanii.

 7. Przy okazji : tematow Gospodarka w KK24- ZAK to ZAK tamto, dwa miesiaca temu odwiedzili Budowe Portu w Kozlu senatorowie RP, mialo byc glosno mialo byc radosnie I optymistycznie! pytanie do Senatora Godyly Czy Senat RP „cisnie” temat jako priorytet , czy tylko przyjechali do KK na rekonesans przedwyborczy!?

 8. Szanowni państwo, pracownicy ZAK mają zakaz wolności wypowiedzi i komunikowania się w mediach społecznościowych zgodnie z zarządzeniem nr 68/21 . Tak więc uwaga . Pegasus czuwa.

Skomentuj