Grupa Azoty ZAK zainwestowała ponad 65 milionów złotych w zadania z Nowej Koncepcji Energetycznej

11

W Grupie Azoty ZAK zakończono dwa zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej – jednej z kluczowych inwestycji realizowanych obecnie w spółce. Ich efektem będzie intensyfikacja produkcji, a także poprawa efektywności energetycznej oraz surowcowej. Łączna wartość zadań to 65,6 mln zł.

Obie inwestycje zrealizowano w obrębie kędzierzyńskiego Wydziału Amoniaku, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie produkcji amoniaku.

Kluczowym elementem pierwszej inwestycji – modernizacji węzła półspalania – była wymiana palnika reaktora półspalania. Przyczyni się to do obniżenia stosunku pary do węgla podczas produkcji wodoru. Proces półspalania będzie przebiegał bez powstawania sadzy, co pozwoli przedłużyć okres eksploatacji katalizatorów i pozytywnie wpłynie na wskaźniki emisji.

Druga inwestycja – zaprojektowanie i wykonanie wnętrza kotła E-102 i przegrzewacza pary E-117 – pozwoli zwiększyć elastyczność i bezpieczeństwo procesu technologicznego w ramach zespołu kocioł-przegrzewacz pary. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w urządzeniach materiałów odpornych na wyższe temperatury.

– Kolejne inwestycje zrealizowane w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej Grupy Azoty ZAK potwierdzają, że w każdej z naszych spółek bardzo poważnie podchodzimy do procesu poprawy efektywności energetycznej. Co istotne, obok pozytywnego wpływu na obniżenie wskaźników emisji, zrealizowane zadania przyczynią się do zwiększenia produkcji amoniaku – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

– Zakończyliśmy realizację dwóch kolejnych zadań z pakietu Nowej Koncepcji Energetycznej, która jest jednym z priorytetów w Planie Działalności Inwestycyjnej naszej spółki. Inwestycje realizowane w większości na terenie Wydziału Amoniaku pozytywnie wpłyną na poziom produkcji, unowocześnienie procesów produkcyjnych, a także efektywność energetyczną całego zakładu – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Nowa Koncepcja Energetyczna to pakiet zadań, stanowiący alternatywę dla realizacji drugiego etapu elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK. Kluczowym założeniem inwestycji jest wykorzystanie ciepła procesowego pochodzącego z instalacji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. W ramach pakietu NKE pozostały do ukończenia dwa zadania: „zakup i zabudowa nowej sprężarki tlenu” (w Wydziale Amoniaku) oraz „budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej” (w obszarze Jednostki Biznesowej Energetyka).

11 KOMENTARZE

 1. Jestem pracownikiem ZAKędzierzyn i mogę potwierdzić że zakład nabrał wiatru w żagle,modernizacja,inwestycje są bardzo przemyślane i konkretne.Po prostu żywy organizm,ciągły ruch,budowa nowych instalacji i obiektów.
  Zarobki mogły by być lepsze bo 4-5 tys.zł dla pracownika tak bogatej firmy to trochę słabo.
  A to wszystko za rządów PiS,bo te pozytywne przemiany zaczęły się z trzy lata temu.

 2. Nie jestem dogmatyczną zwolenniczką PIS (wolę Konfederację). Ale jak czytam te podłe posty przeciwników PIS, których nie stać na przyjęcie dobrych działan PIS (a jest ich w tych trudnych czasach naprawdę sporo) to mich Ich żal. Mają zaślepione nienawiścią oczy.

  • Też nie jestem fanem PiS ale tak samo doceniam ich rządy.Lepiej niz dobrze poradzili sobie z „pandemią covid”, gospodarka i finanse na plus,pomoc biednym i emerytom plus setki innych,teraz z wojną na Ukrainie też dają radę. Cały czas pamiętam rządy PO,to był stracony czas dla Polski,ci ludzie po prostu nie zrobili niczego przez 8 lat,ciągle powtarzali że na nic nas nie stać i że prezydent Kaczyński blokuje reformy.Tylko jak Komorowski został prezydentem to PO dalej nic nie robiło.

 3. Tak potwierdzam, to wszystko dzięki nam, Partii i dogłębnej wymianie kadr w Azotach. Już nie tylko polecieli nieudolni dyrektorzy poprzedniej władzy, a cięliśmy do kości i sukcesywnie wymieniamy kadry na swoje. W kolektywie gdzie nie ma demokracji lepiej podejmuje się decyzje. Wzrost dzięki PiS, trzecia kadencja murowana, głosami pracowników Azot, wspaniałe inwestycje, wkrótce zadziałają a skarb państwa będzie mógł zyskać.

  • Rychu,Nieudolni dyrektorzy i kierownicy nie wylecieli tylko przeniesiono ich na inne stanowiska,zwykłe biurowe,niedecyzyjne.A to nastąpiło po paru latch rządów PiS a nie od razu.Parę lat temu ich poprzenoszono bo byli właśnie nieudolni i zasiedziali na stanowiskach od wielu lat.A zakład potrzebował ludzi energicznych i myślących postępowo bo rozpoczynano duże przemiany i inwestycje,o których napisano w artykule.

 4. Brawo ZAK. Przed Dobrą Zmianą byłem zwykłym robotnikiem w byłym PGR w powiecie głubczyckim a teraz mam stanowisko kierownicze. Zarabiam tu w końcu dobrze a to wszystko dzięki PiS.

  • Właziotwór,być może wydaje ci się że kierownikiem w ZAK może zostać każdy byle był protegowanym PiS-u.
   Mylisz się bardzo,na każdym wydziale kierownicze stanowiska obejmują ludzie z wieloletnim doświadczeniem i pracujący w danej jednostce.
   To nie Zarząd i Rada nadzorcza gdzie faktycznie członkiem może zostać ktoś z drugiego końca Polski po szkole baletowej.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj