Grupa Azoty ZAK doceniona za dbałość o środowisko. Firma otrzymała certyfikat Responsible Care

19

23 listopada 2021 r. podczas konferencji TECHCO FORUM wręczono Certyfikaty Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care związanego z realizacją programu „Odpowiedzialność i Troska”®. Grupa Azoty ZAK otrzymała potwierdzenie zgodności z wytycznymi Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego oraz zasadami i kryteriami Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, dzięki czemu otrzymała przedłużenie certyfikacji do 2025 roku. Certyfikat dla spółki przyjął prezes zarządu Paweł Stańczyk.

Wręczenie certyfikatów odbyło się podczas konferencji organizowanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego TECHCO Forum w dniach 23-24 listopada 2021 roku w Bronisławowie (woj. łódzkie). Sympozjum łączy trzy kluczowe projekty PIPC w trzech blokach tematycznych – Program Bezpieczna Chemia, Forum Ekologiczne Branży Chemicznej, Projekt Chemia 4.0. Wydarzenie jest płaszczyzną dyskusji, prezentacji case studies i najnowszych rozwiązań produktowych dla całego polskiego przemysłu.

Po uroczystości wręczenia certyfikatów, prezes zarządu Paweł Stańczyk w rozmowie z prezesem zarządu PIPC Tomaszem Zielińskim przedstawił zadania wynikające z programu „Odpowiedzialność i Troska”®.

Jednym z podstawowych założeń inicjatywy jest zobowiązanie przedsiębiorstw do ciągłego rozwoju we wszystkich aspektach działalności, w szczególności w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa procesowego i ochrony zdrowia. Grupa Azoty ZAK realizuje program „Odpowiedzialność i Troska”® od 1994 roku. Od tego czasu diametralnie zmienił się zakres oddziaływania Grupy Azoty ZAK na środowisko, co potwierdzają cykliczne audyty i rozliczenia zadań.

Zawdzięczamy to głównie budowie nowych instalacji oraz rezygnacji z nieefektywnych środowiskowo technologii. Wszystko to pozwoliło na ograniczenie w Grupie Azoty ZAK emisji zanieczyszczeń do powietrza, poziomu poboru wód oraz ilości odprowadzanych ścieków, jak również ograniczeniu ilości składowanych odpadów – wyjaśnia Paweł Stańczyk. – Ciągły rozwój stosowanych technologii jest niezbędny, aby sprostać wymaganiom rynku i klientów. Naszym priorytetem w tym procesie jest szacowanie w planowanych inwestycjach wpływu na środowisko, bezpieczeństwo procesowe i lokalną społeczność.

Wśród pozytywnych zmian, jakie nastąpiły od początku realizacji programu, można szczególnie wyróżnić:

– ograniczenie w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza – o ponad 80%,

– ograniczenie poziomu poboru wód – o ponad 50%,

– ograniczenie ilości odprowadzanych ścieków – o ponad 50%,

– najbardziej spektakularne – ograniczenie ilości składowanych odpadów – o 100% – w 2020 r. spółka nie zdeponowała w środowisku żadnych odpadów pochodzących z działalności produkcyjnej,

– ograniczenie ładunku związków organicznych odprowadzanych do rzeki Odry – o ponad  60%,

– ograniczenie ładunku azotu amonowego w odprowadzanych ściekach – o ponad 90%.

– Uzyskane wyniki dowodzą, że jesteśmy świadomym przedsiębiorstwem, dla którego troska o środowisko naturalne stała się priorytetem zgodnie z zasadą, że ekologia stanowi nie tylko kosztowny obowiązek, ale jest również szansą na dalszy rozwój – podkreśla Paweł Stańczyk.

– Program Responsible Care, przyjęty w Polsce w 1992r. pod nazwą „Odpowiedzialność i Troska”, to międzynarodowa inicjatywa przemysłu chemicznego w Polsce nadzorowana przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Dzięki programowi przedsiębiorstwa z branży chemicznej mogły zintegrować w jeszcze większym niż dotychczas stopniu wspólne działania w kierunku poprawy warunków w obszarze ochrony zdrowia, bezpieczeństwa procesowego oraz ochrony środowiska, jak również poprawić otwartość komunikowania w zakresie działań i osiągnięć w tych obszarach. Grupa Azoty ZAK wpisuje się z powodzeniem we współczesne trendy środowiskowe związane z prowadzeniem działalności w perspektywie ciągłego rozwoju, z zachowaniem zasad poszanowania ochrony środowiska we wszystkich aspektach oddziaływania i uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju – potwierdza prezes zarządu PIPC Tomasz Zieliński.

Potwierdzeniem zaangażowania Grupy Azoty ZAK w dodatkowe działania na rzecz środowiska i lokalnych społeczności jest fakt, że w 2020 r. zakład jako pierwsza firma w Polsce zdobył główną nagrodę w europejskim konkursie RC Awards organizowanym przez Europejską Radę ds. Przemysłu Chemicznego (CEFIC). Nagrodę w kategorii „Community Support” – Społeczność lokalna – przyznano za realizację inicjatyw związanych z ochroną zdrowia publicznego i środowiska.

19 KOMENTARZE

 1. Brawo ! Za to że ludnosć tego miasta truta jest m.in. benzenem to ZAK zostaje doceniona za dbałość o środowisko. To jest tak jak pani prezydent powinna dostać nagrode za dobrze zarządzane miasto możliwości.

 2. Beznadziejna firma, beznadziejny pracodawca, beznadziejne związki zawodowe. Jak będę miał kiedyś co kolwiek poświęcić dla tego zakładu to na pewno tego nie zrobię .

 3. W latach 80-tych ubiegłego wieku lokalne śląskie media informowały: „Latem w Rudzie Śląskiej 15-letni skinhead uratował życie 80-letniej staruszce – przestał ją kopać.”
  O prestiżowych nagrodach dla malca nie wspomniano…

 4. Aktem dobrej woli i potwierdzeniem, że to nie ZAK truje benzenem byłoby sfinansowanie przez Zakłady sieci stacji mierzących stężenia zanieczyszczeń powietrza a w tym benzenu. Stacje musiałyby rejestrować również kierunek wiatru.
  Może nowy wiceprezes, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, tego dokona.

  • Znowu bujasz w oblokach. Przestań marzyć. Skoro mieliby sfinansować mierniki to chyba lepiej żeby zamontowali zabezpieczenia przed emisją szkodliwych substancji.

    • Zaułużmy ze są zamontowane… Pokażą pomiar emisji i co ? Jak udowodnisz że to oni ? Przecież zanieczyszczenie powietrza jest ze spalin samochodowych, podczas spalania opału itd. Takie pomiary powinny być robione na terenie zakładu a ne to się nie zgodzą. Także zdejmij różowe okulary i spójrz na miasto chlodnym nie uzbrojonym okiem.

     • Mi nawet nie chodzi o to aby te stacje wskazały truciciela. Chodzi mi przede wszystkim o to aby rzetelnie zmierzyć stężenie benzenu w różnych miejscach Kędzierzyna-Koźla. Dotychczas pomiary są dokonywane tylko na osiedlu Piastów. Jeżeli wieją zachodnie wiatry (a ich jest większość) to benzen z Z.CH.Blachownia jest zwiewany na Sławięcice (ile go jest nie wiemy). Powinniśmy mieć monitoring, który podaje dane dla wszystkich mieszkańców a nie tylko dla mieszkańców osiedla Piasty. Dzisiaj jest tak, że WIOŚ mówi, że nie ma przekroczeń dopuszczalnego stężenia średniorocznego więc nie może podejmować żadnych działań. Ale to jest tylko informacja z tego jednego miejsca. Jakie są stężenia gdzie indziej? Nie wiemy.

     • Masz jakieś urojenia. Odczyt dla odczytu krótko mówąc czyli analizując to że tróją i kto to nic ważne byś wiedziała ile. Zmień psychiatrę bo ten cibie oszukuje. Współczuję ci Alina.

 5. Nie przesadzajcie z tą krytyką.
  W ZAK faktycznie prowadzone są prace związane z ograniczaniem zanieczyszczeń.
  Firma nie jest taka zła,pensje w średniej krajowej,praca nie wymaga jakiegoś nadludzkiego wysiłku.

 6. To kiedy pilotazowy rejs barki do Szczecina , w tym roku juz raczej nie, a wiec dalej transport ekologiczny na gumowych kolach tz ciagnikow siodlowych z naczepa, faktycznie bumaga sie ZAKOWI nalezy!?

 7. A co to za nazwa? w obcych językach nam tu będą coś dawać. jakieś Responsible Care.
  Nie może się to nazywać Rześkoszabla Kara.
  Dużo lepiej. I wąsy ma mieć ten co daje.

Skomentuj