Grupa Azoty ZAK dobrze radzi sobie mimo wysokich cen surowców. Są wyniki za trzeci kwartał

7

9 listopada 2021 r. Grupa Azoty ZAK opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za III kwartał br. Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 49 mln zł (wzrost o 44 mln zł w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.) i przychody ze sprzedaży na poziomie 743 mln zł (wzrost o 363 mln zł). Wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 84 mln zł (wzrost o 52 mln zł), przy marży EBITDA 11,3% (poprawa o 2,9 p. p. r/r).

Narastająco dane za okres 9 miesięcy wykazały przyrost przychodów ze sprzedaży o 47%, zysku netto o 53% oraz wyniku EBITDA o 27%. W zakresie marży EBITDA odnotowano spadek o 2,2 p. p. r/r.

– Analizując pierwsze 9 miesięcy 2021 roku przez pryzmat samego wyniku finansowego, zdecydowanie możemy uznać ten okres za pomyślny dla spółki. Należy jednak podkreślić, że w dalszym ciągu zarówno nasza firma, jak i cała branża nawozowa, mierzy się z wyzwaniami wynikającymi z rekordowo wysokich cen gazu ziemnego. Dopóki ten negatywny trend będzie się utrzymywać, priorytetem Grupy Azoty ZAK pozostanie minimalizowanie jego wpływu na działalność polskich rolników i zaspokajanie popytu na nawozy na rynku krajowym – podkreśla Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
Segment Nawozy

Segment Nawozy odnotował w III kwartale 2021 r. przychody ze sprzedaży na poziomie 349 mln zł oraz marżę EBITDA w wysokości -1,7%. Oznacza to odpowiednio wzrost o 171 mln zł oraz spadek o 12,4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.
Rekordowo wysokie ceny gazu jako głównego surowca znalazły odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów Segmentu Nawozy oraz miały negatywny wpływ na poziom rentowności sprzedaży w całym asortymencie. Wpłynęło to niekorzystnie również na wynik EBITDA.

Segment Oxoplast

Segment Oxoplast odnotował w III kwartale 2021 r. przychody ze sprzedaży na poziomie 344 mln zł oraz marżę EBITDA w wysokości 19,8%. Oznacza to wzrost o 179 mln zł oraz 18 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. Na rynku produktów Segmentu Oxoplast w dalszym ciągu panuje bardzo korzystna sytuacja rynkowa. Wysoki popyt na produkty, przy ograniczonej podaży, przekłada się na znaczące wzrosty cen sprzedaży. Kluczowymi czynnikami w tym zakresie są również rosnące ceny głównego surowca – propylenu, oraz korzystna sytuacja na rynku walutowym.

7 KOMENTARZE

  1. Super tak 3mac. Pamietam kiedy w ZAK-u bylem ratownikiem chemicznym, pracowalem w sterowni destylacji wody poklejowej. Wspaniala praca , dobre zarobki. Nalepiej bylo jak przyjechala cysterna kolejowa zazelowana klejem 100% stawki godzinowej dodatku dodatkowy urlop chyba 5 dni i to wszystko w godzinach pracy. Tylko to byla ciezka praca chyba to 14 dni trwala. Mieszkanie zakladowe w Azotach pare razy odmawialem bo mialem juz plan wyjazdu z kraju to byl 1988 r. i jeszcze nie widac mojego powrotu. Szkoda ze kleje zostaly sprzedane.

  2. Dlatego ludziom tak dobrze płacą i nie mogą znaleźć nowych pracowników do pracy fizycznej.Tam nadal jeszcze głęboka komuna i po odjęciu od wynagrodzenia stażowego oraz zmianowego zostaje na pasku już tylko niewiele ponad najniższa krajowa.Dobrze,że czasem premię rzucą marną i nikt nie krzyczy.Ze związkami już dawno się dogadali więc dają tylko na otarcie łez fizolom.Miasto możliwości .

  3. Pracownicy ZAK mają w głębokim poważaniu to czy spólka ma zysk czy stratę bo w żaden sposób nie przekłada się to na zarobki.
    Jak jest zysk to chyba tylko Skarb Państwa zadowolony bo będą duże wpływy z dywidendy.

  4. Oooo to fajnie można liczyć na to, że mały rudy donosiciel będzie miał więcej koleżków z PiS w Radzie Nadzorczej.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj