Grupa Azoty ZAK buduje centrum badawczo-rozwojowe. Tak będzie wyglądać

9

Przy biurowcu Grupy Azoty ZAK powstanie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe.

Plany budowy centrum zakłady przedstawiły już w zeszłym roku, gdy projekt uzyskał dofinansowanie rzędu prawie 10 mln zł z ówczesnego Ministerstwa Rozwoju (obecnie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – red.). Nowa jednostka będzie opracowywać innowacyjne i złożone produkty chemiczne. Jej najważniejszą część stanowią laboratoria. Projekty będą realizowane do etapu, który umożliwi wdrożenie ich na skalę przemysłową.

Wizualizację inwestycji prezentują wiceprezes Grupy Azoty ZAK Sławomir Brzeziński wraz z członkiem zarządu spółki Kamilem Bortniczukiem.

– Projekt został zoptymalizowany w odniesieniu do tego, co można było zobaczyć na pierwszej wizualizacji. Zrezygnowaliśmy ze szklanych dachów i portali, skupiając się na funkcjonalności. Budynek nadal jednak jest bardzo okazały. Dodatkowo projekt został poszerzony o nową siedzibę jednostki laboratoryjnej – mówi Kamil Bortniczuk, członek zarządu Grupy Azoty ZAK. – Realizujemy ten projekt nie głównie po to, żeby w okolicy było ładnie. Jego celem jest uzyskanie możliwości realizacji projektów badawczo-rozwojowych w oparciu o własną kadrę, sprzęt i infrastrukturę, a to w kontekście chociażby własności intelektualnej – zaznacza Kamil Bortniczuk.

Projekt wykonawczy inwestycji jest na ukończeniu. Wydano też pozwolenie budowlane. Przy dobrych wiatrach pierwszą łopatę uda się wbić już jesienią tego roku. Przy biurowcu zarządu powstanie zupełnie nowy obiekt.

Kędzierzyńska spółka otrzymała w ramach Grupy Azoty wyłączne kompetencje w zakresie prac badawczo-rozwojowych dotyczących alkoholi OXO oraz nawozów specjalistycznych. W strukturze firmy z połączenia jednostki usług laboratoryjnych oraz departamentu centrum innowacji powstał departament badań i innowacji. W ramach niego utworzono też biuro projektów europejskich, które zajmuje się pozyskiwaniem funduszy i ich rozliczaniem.

– Badania i rozwój to przyszłość zakładu, ale żeby miała ona rację bytu, musimy działać już teraz – podsumowuje Kamil Bortniczuk.

Autorzy projektu: Konsorcjum Projektowe Archetus Sp. z o.o. i Roble Sp. z o.o.

9 KOMENTARZE

Skomentuj