Gromkie brawa dla Chóru Kandersino po występie z Filharmonią Młodych

0

Wspaniały koncert ,,Kędzierzyńskiej Filharmonii Młodych”, chóru powiatowego ,,Kandersino”, chóru dziecięcego Kędzierzyńskiej Szkoły Muzycznej oraz dziecięcego zespołu tanecznego Powiatowego Ogniska Artystycznego, odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu.  

Listopadowe koncerty ,,Dla Niepodległej” to już długoletnia muzyczno-patriotyczna tradycja tych zespołów. Hymn Narodowy, Gaude Mater Polonia, Psalm Mikołaja Gomółki ,,Nieście chwałę mocarze”, ,,Polonez Staropolski” w pełni oddały podniosły charakter Święta Odzyskania Niepodległości. Pieśni wyzwoleńcze, powszechnie znane i popularne m. in. „Serce w plecaku”, „Rozkwitają pąki”, „My pierwsza brygada”, zostały wykonane w wersji chóralno-orkiestrowej. Zaangażowanie wykonawców, ciekawe brzmienia orkiestry wywołały u słuchaczy pozytywne wrażenia, co wyrażali wielokrotnie gromkimi brawami.

– W drugiej części programu uhonorowano 200 rocznicę urodzin wielkiego Polaka i muzyka, Stanisława Moniuszki. Nota bene koncert odbył się symbolicznie w bezpośrednim sąsiedztwie ulic Moniuszki i Chopina. Jego świetna ,,Prząśniczka” z układem tanecznym (wielkie brawa dla najmłodszych tancerzy), ognisty i rytmiczny Mazur z ,,Halki”, rozgrzały salę i licznych gości. I wtedy na estradzie pojawił się solista – baryton Wojciech Żemła, wokalista i informatyk w jednej osobie. Jego mocny, ciepły głos wzruszał w sentymentalnych pieśniach Moniuszki, a w balladowej ,,Dziad i Baba” porwał słuchaczy muzycznym dramatyzmem i wyrazistą narracją – relacjonuje Gotfryd Włodarz, dyrygent chóru powiatowego „Kandersino”.

Ciekawie wypadły pozostałe wokalne miniatury mistrza z Wilna w wykonaniu chórów. Połączone głosy dziecięcych i dorosłych muzyków pięknie wykonały m. in. ,,Kum i Kuma” oraz ,,Przylecieli sokołowie”. Koncert zwieńczyła słynna aria Skołuby ze ,,Strasznego Dworu” w zdecydowanej interpretacji męskich głosów przy delikatnym akompaniamencie sopranów i altów oraz niezawodnej orkiestry. Podkreślić trzeba rzadko już spotykane w koncertach na żywo rezygnowanie ze wzmocnień elektroniką, mikrofonami i innymi efektami. Klasyczne instrumenty i naturalny głos ludzki wielu wokalistów, stworzyły niebanalne naturalnie piękne i autentyczne brzmienia.

Wszystkim wykonawcom, których była ponad setka należą się wielkie brawa i podziękowania za trud przygotowania tak obszernego programu i jego wykonania na naprawdę przyzwoitym poziomie.

Kolejny koncert ,,Adwentowe zamyślenia – muzyka ciszy” już w niedzielę 15 grudnia o godz. 17:00 w kościele św. Eugeniusza De Mazenoda. Zapraszamy!

Skomentuj