Godzina „W” na rondzie Pileckiego. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla oddali hołd powstańcom warszawskim. ZDJĘCIA

21

Mieszkańcy powiatu oraz członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle uczcili pamięć Powstańców Warszawskich. 

W tym roku obchodzimy 77. rocznicę dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się podczas II wojny światowej. Na godz. 17, 1 sierpnia 1944 r., dowództwo Armii Krajowej wyznaczyło Godzinę „W”, czyli moment, w którym oddziały powstańców w całej Warszawie miały rozpocząć zbrojny zryw przeciwko nazistowskim okupantom.

Punktualnie o godz. 17 na rondzie Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kędzierzynie-Koźlu odpalono race i minutą ciszy oddano hołd powstańcom. W całym powiecie zostały uruchomione syreny alarmowe.

21 KOMENTARZE

 1. Nie „przeciwko nazistowskim okupantom” tylko przeciwko Niemcom hitlerowskim. Nazywajmy rzeczy po imieniu, nie ulegajmy poprawności politycznej.

 2. zdjątka i filmiki zrobione, czyli impreza udana. kolega nawadzisz tak biega jakby zapomniał czegoś, a zaświadcza że można być organizatorem, uczestnikiem i dokumentalistą jednocześnie.

   • Ja nikogo nie stygmatyzuję. Po prostu zauważam, że czasy się zmieniają a my wraz z nimi. Cieszy mnie obecność na manifestacji patriotycznej osoby która dotychczas była by kojarzona z agresją i wulgaryzmami.

 3. Widać wyraźnie, że newada ostatnio jest bardzo patriotyczny i sam bez cyklopa ganiał z telefonem w jednej ręce trzymał flagę, a w drugą robił foto.
  Ludziska mówili, że nawet kukułka jest coraz mocniej patriotyczna i też się pojawiła ale już bez cebulowej. Zastanawiają się dlaczego była jakaś mniej aktywna

 4. W ostatnich latach pojawiła się moda na noszenie powstańczych symboli, w tym opasek biało-czerwonych, co rodzi wiele kontrowersji. Niektórzy w ten sposób chcą wyrazić swój patriotyzm, jednak przez innych jest to uzurpacja prawa do noszenia opaski, które mają wyłącznie powstańcy warszawscy. Jan Ołdakowski stwierdził, że „jest to obszar wolności”, jednak osoby, które chcą wyrazić szacunek dla powstańców, nie powinny przywdziewać opasek.
  Sami powstańcy wyrażają różne zdania na ten temat, jednak warto przytoczyć słowa Eugeniusza Tyrajskiego: „Młodzi ludzie dziś niczego nie rozumieją, oni nie potrafią wczuć się w to, co my przeżyliśmy. I oby nie mieli takiej okazji. Nie ten czas. Ale przez to zakładanie opasek chwały nie przynoszą ani sobie, ani nam. To jest symbol, który łatwo może zostać pohańbiony głupią akcją”
  I jak widać ksiondz nosząc opaskę na lewej ręce, ośmiesza siebie, ale też symbol powstańczy.
  Jak widać potrafią newady robić kabaret z takich rocznic.

  • Oj, tam. Oj, tam. Co tam opaska na ksinzozkim ramieniu. Byłoby znacznie gorzej jeśli by na puste czerepy pozakładali zdobyczne hełmy niemieckie – jak powstańcy, czy latali ze stenami z ostrą amunicją
   .

 5. A jakbym tak jechał samochodem w tym czasie i walnął na rondzie durnia jednego z drugim to też by mi przyklepali morderstwo jak kierowcy w Katowicach? Bo od kiedy mnie uczono jednia jest do poruszania się pojazdem a nie dla pieszych, czy coś się zmieniło bo patolnia tak sobie życzy i tak im się podoba…?

 6. Ksiądz biorący udział w akcji prawicowej bojówki to całkowity upadek kościoła.
  Kościół proszę księdza jest powszechny czyli ani pisowski ani peowski ani prawacki ani lewacki.

 7. do kierowcy durniem to może jesteś ty bo gdybyś miał rozum i z niego korzystał to byś spostrzegł na zdjęciach że policja wstrzymała ruch na czas spotkania pomyśl czasem zanim napiszesz bzdury to naprawdę nie boli, tak z ciekawości co to jest jednia

Skomentuj