Godzą zaciskanie pasa z inwestowaniem. Kędzierzyn-Koźle ma budżet na 2015 rok

0
Przyjęcie pierwszego budżetu miasta w tej kadencji samorządu zwieńczono oklaskami.

Rada miasta gładko przyjęła projekt tegorocznego budżetu Kędzierzyna-Koźla. Założenia uchwały opracowała jeszcze poprzednia ekipa prezydenta Tomasza Wantuły. Najważniejsza część projektu z punktu widzenia mieszkańców, czyli lista zadań inwestycyjnych, została jednak mocno zmodyfikowana autopoprawką nowej prezydent Sabiny Nowosielskiej.

Z budżetu wypadło około pięćdziesięciu zadań inwestycyjnych, które miały być realizowane praktycznie na wszystkich osiedlach Kędzierzyna-Koźla. Szkopuł w tym, że zasadnicza ich część ograniczona miała być do wykonania dokumentacji technicznej, a więc – zważywszy na dotychczasową praktykę w naszej gminie – nie było gwarancji, że będą realizowane.

Na półkach w urzędzie miasta jest wiele projektów, które od lat zbierają kurz, a szanse na realizację niektórych z nich są minimalne. Oczywiście urząd nie dostał ich za darmo. Za wykonanie każdej dokumentacji ktoś otrzymał honorarium. Lista zadań inwestycyjnych została więc urealniona – wypadło z niej ponad 50 pozycji. A zarazem poszerzono ją o kilkanaście nowych pozycji. Jeśli budżet byłby realizowany w pierwotnym kształcie, miasto musiałoby zaciągnąć kredyt w wysokości aż 25 mln zł. Wówczas całe zadłużenie gminy Kędzierzyn-Koźle sięgnęłoby 90 mln zł.

Największymi zadaniami inwestycyjnymi w tym roku będzie kontynuacja przebudowy ulicy Kozielskiej oraz modernizacja hali sportowej w Śródmieściu.

Wszystkie komisje rady miasta pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały budżetowej wraz z trzema autopoprawkami. Wynik głosowania nad przyjęciem całego pakietu podczas czwartkowej sesji rady miasta nie był więc zaskoczeniem. Budżet poparło 19 radnych, 2 się wstrzymało, a jeden był przeciw.

Ostatecznie przyjęty budżet miasta na rok 2015 przewiduje dochody na poziomie 211 mln zł, w tym 19 mln zł to dochody majątkowe, a 192 mln zł bieżące. Wydatki gminy zaplanowano na poziomie 222 mln zł. Wydatki bieżące to 184 mln zł, majątkowe – 37 mln zł. Deficyt wyniesie 11 mln zł. Zostanie sfinansowany z kredytu – 8 mln zł – i wolnych środków.

Głosowanie poprzedziła długa dyskusja. Dużo o budżecie i sytuacji ekonomicznej gminy do powiedzenia miał radny Ryszard Masalski, który zreferował główne założenia swojego autorskiego programu gospodarczego dla Kędzierzyna-Koźla i wezwał prezydent Sabinę Nowosielską do „optymalizacji zarządzania miastem”. Masalski zapowiedział, że swój program przedstawi niebawem w ramach inicjatywy uchwałodawczej przysługującej radnym.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj