Główna droga w Reńskiej Wsi do przebudowy. Po remoncie kierowcy tirów mają ją omijać

20

Przecinające centrum Reńskiej Wsi ulice Pawłowicka i Kozielska będą przebudowane. Remont ma poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć komfort mieszkańców wsi.

O przebudowę byłej już drogi wojewódzkiej nr 418 mieszkańcy miejscowości zabiegali od długich lat. Jej nawierzchnia znajduje się w złym stanie, za co w dużej mierze odpowiada tranzyt przejeżdżający przez centrum miejscowości. Kierowcy ciężarówek jadący od strony Kędzierzyna-Koźla w kierunku Głubczyc i Raciborza nagminnie ignorowali znak kierujący tranzyt na łącznik obwodnicy z drogą krajową nr 45 i wybierali krótszą drogę przez centrum wsi.

W 2020 roku gmina przejęła drogę od Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Po zmianie kategorii z drogi wojewódzkiej na gminną możliwe stało się też przebudowanie jej w taki sposób, aby skutecznie zniechęcić kierowców ciężarówek do skracania sobie trasy i jazdy przez centrum wsi.

Gmina pozyskała z urzędu marszałkowskiego 200 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji.

– Po remoncie droga ma być zdecydowanie bardziej przyjazna mieszkańcom. Liczymy też na to, że poprzez jej zwężenie i zastosowanie takich rozwiązań jak szykany, ograniczenia tonażu czy wyniesione skrzyżowania uda się skłonić kierowców ciężarówek do jazdy łącznikiem z obwodnicą – mówi wójt gminy Tomasz Kandziora.

W tym roku gmina chce pozyskać projekt inwestycji. Sama przebudowa jest planowana na lata 2022-23. Samorząd zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację remontu.

20 KOMENTARZE

 1. Szanowna Gnino Reńska Wieś weź się zajmij wszystkimi drogami a nie wybiórczo GŁÓWNA. Drogi dla rolników wołają o pomstę do nieba. A może czekacie aż się jakiś kombajnista zabije na nich? A może dziecko na kładzie wywinie fikolka. Tak dzieciaki lubią sobie zapierdzielać między polami. Ponoć pieniążków nie macie a widać się znalazly. Kłamczuchy. Najlepiej sobie gębę wycierać rolnikami, niech płacą podatki i sami robią a wy ŁASKAWIE pozwolenie im dacie. Śmiech na sali. Obecnie najgorsza gmina. Kiedyś bo lepiej.

 2. A co z odcinkiem owej drogi (DW418) przebiegającej ulicami Starego Miasta czyli Racławicką i 24Kwietnia ?
  Nadal przebiega tymi ulicami tranzyt ciężkich pojazdów co wpływa na brak bezpieczeństwa . Niedawne potracenie też jest wynikiem braku zachowania bezpieczeństwa kierującego wobec pieszych.
  W niedalekiej odległości przebiega obwodnica która miała odciążyć ruch przez miasto. Skrzyżowanie przyległe do Racławickiej kieruje jadących do np .Opola przez DW423 lub w kierunku Gliwic DW408. Również można przedostać się przez Wyspiańskiego do obwodnicy. Z Rogów można również dostać się do DK45 jadąc ulicą Łukasiewicza i Gazową do Chrobrego. A więc można wyeliminować ciężki ruch z ulic części Piastowskiej, Żeromskiego, Racławickiej i 24Kwietnia. Lecz brak chęci w działaniu włodarzy doprowadzi znowu do nieszczęścia. W Śródmieściu wyeliminowano ten problem. A więc można tylko że Pani Prezydent i rada chowają się z pandemią. Najlepiej zwalić na coś by nic nie robiąc spokojnie sobie udawać że się zarządza miastem.

  • Witaj Koźle Centrum. Miło czytać twoje wielkie przemyślenia. Tylko dlaczego zmieniłeś nick na Mieszkaniec Starego Miasta ?

   • Miło że ktoś zinterpretował tak elokwentną wypowiedź jako moje dzieło, ale niestety muszę rozczarować. Wspieram obecną Panią Prezydent i uważam że władza w rękach PIS byłaby gorsza. Pozdrawiam

    • A ja nie. Nie popieram PO ani PIS-u. Od trzydziestu lat rządzą ci sami tylko inaczej się nazywają. Miała być Irlandia, druga Japonia a mamy trochę lepiej niż Bangladesz. Do tego wracamy do sanacji czyli burżujstwo wykorzystujące to co pospólstwo wytworzyło. Prostym przykładem jest obecne szczepienie nauczycieli, a listonosze, kurierzy czy sprzedawcy którzy również mają duże ryzyko zachorowania będą szczepieni w późniejszym etapie. I to jest ten podział. Ot szlachecka Polska. Tylko że ludzie szybko zapominają że to właśnie oni czyli szlachetkowie doprowadzili do utraty niepodległości. A historia lubi się powtarzać.

     • Niestety układy w polityce są zbyt silne, ludzie mają tylko pozory wyboru. Żeby przyszło nowe jedynym rozwiązaniem jest pucz i zbrojne przejęcie władzy. Nie dokonamy tego bez ingerencji innego państwa, co z kolei grozi utratą niepodległości.

    • @Koźlak Centrum twierdziłeś, że jesteś za jakimś CENTRUM. Teraz spierasz obecną Panią Prezydent MIASTA MOŻLIWOŚCI czyli POKO. Zdecyduj się. Jakie nowe ma przyjść dzięki „pomocy” innego państwa ? Zdrowy na umyśle jesteś ?

     • Z tego co wiem można kogoś popierać niezależnie od partii do której przynależy, zakładam że w szeregach PISu również znajdzie się jakiś rozsądny i uczciwy polityk. Diagnoza mojego stanu była już wielokrotnie przytaczana na forum, bardzo obiecującą diagnozę postawił doktor Maślak.

     • Zapomniałeś odpowiedzieć na „Jakie nowe ma przyjść dzięki „pomocy” innego państwa ?” Z czystej ciekawości jaką bardzo obiecującą diagnozę postawił Tobie doktor Maślak ?

     • No to czekam na te Twoje „nowe” w wyniku puczu i zbrojnego przejęcia władzy z ingerencją innego państwa. Nie znam tej obiecującej diagnozy postawionej Tobie przez doktor Maślak, lecz postawię swoją. Lecz się w Branicach.

 3. Popieram działania gminy, jedynie MECHANICZNE przeszkody zniechęcą kierowców ze słomą na omijanie urzędu gminy.

 4. Zapraszam do lektury ;)
  https://renskawies.pl/2021/01/22/raport-z-konsultacji-spolecznych-przebudowa-drogi-w-renskiej-wsi/

  „Po jej zakończeniu kierowcom ciężarówek nie będzie już tak komfortowo przejeżdżać przez centrum wsi i wybiorą obwodnicę. Powinno ich do tego zmusić choćby zwężenie pasa drogowego, wzniesione przejścia dla pieszych czy szykana w formie wysepki.”

  Wszystko ładnie, pięknie tylko dlaczego po konsultacjach proponuje się rezygnację z wyniesienia skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz poszerzenia drogi aby „tirom” jeszcze lepiej jeździło się przez centrum.
  Chyba nie taka była idea Pana Wójta.

  • Ci ludzie w Reńskiej to jacyś dziwni są.
   Chcą wywalić tiry z centrum wsi a robią wszystko by nadal tam jeździły.
   Chcą mieć ścieżkę rowerową przez wieś a zrobili jakiś tor przeszkód z barierkami w polu

Skomentuj