Generał Jan Lach przeszedł na emeryturę. W policji pełnił służbę od 1991 roku

13

Najbardziej znany policjant z Kędzierzyna-Koźla pożegnał się z mundurem. Generał Jan Lach po 28 latach służby przeszedł na emeryturę.

Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Jan Lach służbę w policji rozpoczął w 1991 roku. Stopniowo piął się po stopniach awansu, obejmując stanowiska naczelnika sekcji dochodzeniowo-śledczej Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu i zastępcy komendanta powiatowego. Kolejnymi krokami na ścieżce kariery było objęcia stanowiska komendanta w Głubczycach, Strzelcach Opolskich i Opolu, a w końcu stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego.

W styczniu 2016 roku Jan Lach został awansowany na zastępcę Komendanta Głównego Policji do spraw prewencji i ruchu drogowego, kilka miesięcy później w Belwederze nominację na stopień generała – najwyższy w polskiej policji wręczył mu Prezydent RP Andrzej Duda.

W maju 2017 roku w trakcie podróży służbowej do USA generał Jan Lach zasłabł i trafił do szpitala, gdzie lekarze przeprowadzili zabieg ratujący choremu życie. Ostatnią służbę generał z Kędzierzyna-Koźla pełnił 11 listopada 2018. Wtedy to nadzorował pracę policjantów zabezpieczających Marsz Niepodległości, gdy znów dały o sobie znać problemy zdrowotne, generał Jan Lach ponownie trafił do szpitala.

Dziękując współpracownikom i przyjaciołom, policjant z Kędzierzyna-Koźla przyznał, że decyzja o przejściu na emeryturę była jedną z najtrudniejszych w jego karierze policjanta. – Niezwykle wielki i symboliczny wymiar dla mnie ma to, że ostatnia służba przypadła na dzień 11 listopada, tj. w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił generał, dodając: – W trakcie całej mojej kariery zawodowej starałem się postępować zgodnie z etyką i honorem oficera polskiej Policji, tak, żeby stanąć  przed Państwem, przed każdym z osobna, z podniesionym czołem.

Jan Lach urodził się w 1965 roku. Ukończył Akademię Rolniczą w Krakowie. Służbę w policji pełnił od 1991 roku. Trzy lata później został absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W 2010 roku ukończył studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu w zakresie zarządzania w administracji publicznej. W 2015 roku ukończył wyższy kurs obrony w Akademii Obrony Narodowej w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu obronnego i bezpieczeństwa RP.

13 KOMENTARZE

  1. Wszyscy zazdroszczą , a wakatów dużo i można spróbować sił. Należałoby gratulować tak wysokiego stopnia służbowego, stanowiska, a nie tylko patrzeć na emerytury i biadolić. Gratulacje dla Generała Jana Lach.

  2. 28 lat był opłacany z podatków ludzi tworzących dochód, 28 lat składek emerytalnych i pewnie emeryturka 3x kobieta pracująca do 65 roku życia w Azotach… no cóż wolska jest bogata, kraj przywilejów dla tak niewielu.
    Może pomoże w znalezieniu Falenty, tak na zwieńczenie kariery? taki złoty szczał

    no dobra namierzajcie Rycha…

Skomentuj