Gdy pojawia się śnieg, wracają stare problemy. Kto jest odpowiedzialny za zaśnieżony chodnik?

7

Jak bumerang co roku wraca problem z nieodśnieżonymi chodnikami. Kto ma obowiązek wypełnić zimowe obowiązki? Oczywiście właściciel nieruchomości, co nie zawsze jest sprawą prostą. 

Niestety mimo wielu apeli, mnóstwa informacji i corocznego przypominania, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obowiązku, jaki na nich ciążą w związku z odśnieżaniem przed posesjami.

Kluczowe staje się pytanie, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za wypełnianie zimowych obowiązków? W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja jest prosta, za odśnieżanie odpowiada prawny właściciel budynku. I tu musi on mieć świadomość, że w przypadku, gdy ktoś się przewróci na nieodśnieżonym chodniku i złamie nogę lub rękę, to poszkodowana osoba może wystąpić do sądu o odszkodowanie. Przed sądem będzie musiała wykazać, że to w wyniku zaniedbania przez właściciela nieruchomości doszło do takiej sytuacji. W przypadku nieodśnieżonego chodnika nie będzie to trudne do udowodnienia, zwłaszcza, gdy osoba poszkodowana zrobiła dokumentacje fotograficzną. Istotne jest również to, że gdy między posesją a chodnikiem znajduje się pas zieleni, to obowiązek odśnieżania nie leży już na barkach właściciela nieruchomości, lecz zarządcy drogi.

Za odśnieżenie chodnika znajdującego się bezpośrednio przy granicy nieruchomości (domu jednorodzinnego) odpowiada właściciel. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych obowiązki w tym zakresie wykonuje wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub inny zarządca. Obowiązek odśnieżania chodnika nakłada na właścicieli posesji ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – podsumowuje Piotr Pękala, rzecznik prasowy magistratu.

Warto również pamiętać o tym, że za nieodśnieżony chodnik może zostać nałożony na nas mandat.

7 KOMENTARZE

  1. Jeżeli pomiędzy granica nieruchomości a publicznym chodnikiem znajduje się pas zieleni nie będący własnością właściciela nieruchomosci, właściciel NIE MA OBOWIAZKU odsniezania.

    • A ja głupi kiedyś odśnieżałem zanim dowiedziałem się o w/w zapisku o pasie zieleni. Ale jak dobrze pamiętam to pas zieleni oddzielający chodnik od granicy musi mieć więcej niż 0,5 m, aby chodnik był pod własnością miasta.

  2. Ile straż miejska nałożyła mandatów za nieodśnieżone chodniki, ile za spalane śmieci, ile za parkujące samochody na chodnikach przy kościele, przy przejściach dla pieszych, na samych skrzyżowaniach.

  3. Jak zaparkuję pod swoim blokiem samochód to zapłacę mandat bo to nie należy do wspólnoty. Jak nie odgarnę śniegu z tego chodnika to też zapłacę mandat bo to już moje.

Skomentuj