Pasja odnaleziona na śmietniku. Rzeczy, które inni wyrzucili, dla niej są prawdziwym skarbem

5

Wyrzucamy coraz więcej i coraz częściej. Wiaty śmietnikowe są przepełnione różnego rodzaju rzeczami, często w całkiem niezłym stanie. Na śmietnikowe perełki poluje mieszkanka naszego miasta Ewa Kowalczyk-Lecibil, która pokazuje, że gdy jednemu coś niepotrzebne, dla innego może być prawdziwym rarytasem. 

Ewa Kowalczyk-Lecibil na co dzień jest specjalistą ds. promocji w Miejskim Ośrodku Kultury, jednak gdy tylko może, oddaje się swojej innej pasji – polowaniu na prawdziwe śmietnikowe perełki. Jej mieszkanie w większości wyposażone jest rzeczami, które pani Ewa znalazła na śmietniku. Poświęca im swój czas, dzięki czemu ze starego, tworzy nowe.

To jest mój dość nowatorski projekt. Założyłam grupę na Facebooku „Śmieciarka jedzie Kędzierzyn-Koźle”. Kocham śmietniki, nie ukrywam tego. Zarówno te osiedlowe, przy blokach z wielkiej płyty, jak również akcje wywózki odpadów wielkogabarytowych w dzielnicach domków jednorodzinnych. Nie wiem, skąd ta moja miłość się wzięła. Już we wczesnym dzieciństwie miałam w sobie pasję poszukiwacza. Ludzie wyrzucają naprawdę piękne przedmioty, wystarczy poświęcić im trochę czasu i stworzyć coś zupełnie innego. Na wsi, skąd pochodzę, ludzie najpierw trzy razy się zastanowili zanim coś trafiało na śmietnik, w mieście jest inaczej– mówi Ewa Kowalczyk-Lecibil.

Ewa nie tylko sama poluje na rzeczy wystawione na śmietnikach, ale umożliwia takie polowania również innym. Wrzucała zdjęcia wyrzuconych rzeczy na grupy facebookowe, a ostatnio sama założyła grupę, na której będzie wrzucać zdjęcia z różnych wiat śmietnikowych, po to, aby inni zbieracze mogli znaleźć coś dla siebie. Apeluje również o to, aby inni podobni do niej pasjonaci, uczestnicy grupy, również wrzucili zdjęcia wiat. Umożliwi to szybszy i łatwy wgląd w to, co w danym czasie wyrzucają mieszkańcy miasta.

Postawę naszej bohaterki pochwaliła Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca Związku Międzygminnego „Czysty Region”.

To niezwykła obywatelska postawa, która ułatwia nam pracę. Przecież czasami ktoś szuka jakiegoś przedmiotu, dzięki pani Ewie może szybciej go znaleźć. Bardzo szanuje jej postępowanie, jest godne naśladowania – mówi Brygida Kolenda-Łabuś.

Do nowo powstałej grupy można się zapisać, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Facebooka „Śmieciarka jedzie Kędzierzyn-Koźle” i wysłać prośbę o dołączenie.

5 KOMENTARZE

  1. Czekam z niecierpliwością na „godne naśladowania postępowanie” Pani Brygidy, Pana Maruszczaka i innych członków zarządów i rad nadzorczych Czystego Regionu w kwestii polowania przez nich „na rzeczy wystawione na śmietnikach”. Po obejrzeniu fotorelacji z tej „niezwykle obywatelskiej postawy” sam pójdę w Ich ślady. Wszak przykład idzie z góry.

Skomentuj