Gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle już gotowy. Trwa budowa tłoczni w lesie przy osiedlu Piastów

4
Foto: archiwum

W piątek, 17 stycznia odbył się odbiór końcowy gazociągu Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle. Jest to pierwszy z pięciu strategicznych gazociągów na terenie Oddziału GAZ-SYSTEM w Świerklanach, którego budowa została już zakończona.

Gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle jest ważnym połączeniem systemowym budowanych gazociągów: Zdzieszowice – Wrocław oraz Tworóg – Kędzierzyn-Koźle na terenie województwa opolskiego. Wchodzi w skład gazowego Korytarza Północ – Południe. W ramach korytarza do tej pory Gaz-System oddał do użytkowania trzy gazociągi: Lwówek – Odolanów, Czeszów – Wierzchowice i Czeszów – Kiełczów.

– Planowany odbiór końcowy zgodnie z harmonogramem miał się odbyć 14 lutego. Dzięki uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zakończeniu prac przed terminem, gazociąg można było odebrać już w styczniu tego roku. Budowa gazociągu trwała niespełna dwa lata – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

W ramach inwestycji wykonano: gazociąg o średnicy 1000 mm, ciśnieniu 8,4 MPa i długości 17,3 km, linię światłowodową wzdłuż gazociągu, stację systemową redukcyjno-pomiarową (SSRP) Kędzierzyn LAS o przepustowości 150 000 m3/h, dwa zespoły zaporowo-upustowe: Kędzierzyn LAS i Leśnica, drogę dojazdową do SSRP Kędzierzyn Las o długości 900 m i szerokości 7 m, wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi na potrzeby budowanej Tłoczni Kędzierzyn.

Budowa samej tłoczni ruszyła kilkanaście tygodni temu. Zadanie warte ponad 200 milionów złotych realizuje konsorcjum firm Rafako S.A. i PBG Oil and Gas Sp. z o.o. Inwestycja ma być gotowa na początku 2022 roku.

Na trasie gazociągu GAZ-SYSTEM pokonał 14 przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi, w tym Kanał Gliwicki w Kędzierzynie-Koźlu przewiertem HDD. Przewiert ten o długości 806 m był najdłuższym, jaki został wykonany na budowanych gazociągach strategicznych na terenie Oddziału w Świerklanach.

4 KOMENTARZE

Skomentuj