Gabriela Tomik z powołaniem na wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej!

0

Była wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, pełnomocnik do spraw Odry w urzędzie miasta Kędzierzyna-Koźla, a obecnie wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej otrzymała powołanie na stanowisko wiceministra w tworzonym Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w nowym rządzie premier Beaty Szydło.

W rozmowie z portalem KK24.pl Gabriela Tomik potwierdziła, że wczoraj otrzymała nominację premiera.

– W resorcie obok wiceministra odpowiedzialnego za gospodarkę morską będę odpowiadała za żeglugę śródlądową, co wiąże się również częściowo z gospodarką wodną – mówi Gabriela Tomik. – Dotychczas zajmowałam się głównie gospodarką wodną regionów leżących w dorzeczu Odry. Teraz to spojrzenie będzie szersze i obejmie wszystkie główne wodne szlaki śródlądowe w Polsce – dodaje.

Od kilku lat Gabriela Tomik w ramach zajmowanych stanowisk w sposób szczególny skupiała się na żegludze śródlądowej i kwestiach powodziowych, angażując się m.in. w organizacje konferencji odrzańskich. Pracę na nowym stanowisku rozpocznie za kilka dni. Jest mieszkanką Kędzierzyna-Koźla.

– Ostatnio dotarła do mnie informacja dotycząca podpisania umowy na dzierżawę kozielskiego portu. Bardzo mnie to ucieszyło – mówi Gabriela Tomik. – To materializacja kilkuletnich starań o ożywienie gospodarcze tego miejsca, jak i ważny krok w kierunku przywrócenia Odrze dawnego znaczenia żeglugowego. I bardzo dobre perspektywy na przyszłość dla Kędzierzyna-Koźla – dodaje.

Zaznacza także, iż sam fakt utworzenia ministerstwa, które w nazwie ma żeglugę śródlądową, oznacza, że wreszcie uzyska ona właściwą rangę w polityce państwa, co jest wielką szansą dla wszystkich samorządów i regionów, przez które przebiega Odrzańska Droga Wodna.

Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej został Marek Gróbarczyk. To resort istniejący w poprzednim rządzie PiS w latach 2005-2007. Obecnie trwa jego organizacja i ustalanie kompetencji w ostatnich latach rozdzielonych pomiędzy kilka różnych ministerstw.

Skomentuj