Fundacja Wiedzieć Więcej natrafiła na ciekawostkę przyrodniczą. Chodzi o klon ze Sławięcic

4
Jeden z klonów Schwedlera w sławięcickim parku. Foto: Fundacja Wiedzieć Więcej.

Jedna z najpopularniejszych odmian klonu wywodzi się ze Sławięcic, gdzie wyodrębnił ją pałacowy ogrodnik rodu Hohenlohe. Na tę ciekawostkę natrafiła Fundacja Wiedzieć Więcej z Kędzierzyna-Koźla.

Chodzi o klon pospolity odmiany Schwedlera (Acer platanoides Schwedleri). Jest dość powszechnie spotykany. Od pobratymców odróżniają go liście we wczesnej fazie rozwoju wpadające w barwę miedzianą, później czerwono-zieloną.

Na pochodzenie odmiany Kamil Nowak z Fundacji Wiedzieć Więcej wpadł podczas lektury książki „Drzewa i krzewy liściaste” Włodzimierza Senety. Tam na stronie 121 na temat pochodzenia klonu zwyczajnego odmiany Schwedlera przeczytał „znaleziona przez Schwedlera, ogrodnika zamkowego w Sławięcicach k.Kędzierzyna (opol. nim. Slawentsitz, potem Ehrenhorst) w połowie ubiegłego stulecia (2 siewki). Den. 1885”.

– Oznacza to ni mniej, ni więcej, że jedna z ważniejszych odmian klonów nosi nazwę ogrodnika pochodzącego z naszego miasta – cieszy się Kamil Nowak. – Z naszego punktu widzenia to odkrycie na miarę Roberta Kocha, który swoje badania również prowadził w Sławięcicach, czy Arthura Nicolaiera, urodzonego w Koźlu odkrywcy bakterii tężca – dodaje.

Fundacja sprawdziła inwentaryzację dendrologiczną parku w Sławięcicach i jak na razie udało jej się ustalić położenie trzech klonów Schwedlera. Jeden z nich znajduje się przy ocalałej kolumnadzie. Teraz fundacja chce wystąpić do urzędu miasta, aby przy nowych nasadzeniach uwzględniać czerwonolistne klony. Dla miłośników przyrody odmiana może stać się znakiem rozpoznawczym Kędzierzyna-Koźla.

Na razie o pałacowym ogrodniku Schwedlerze niewiele wiadomo, ale może i jego biografia doczeka się odkrycia.

4 KOMENTARZE

  1. jest wiele takich ludzi którzy tworzyli historię tego regionu ale ze względu na chęć ukrycia że byli to Niemcy a tutaj było państwo niemieckie nie mówiło się o tym. jedynie jest hołubiona historia czerwonych pająków tzn pewnego doktora dawnego 1 sekretarza i na tym koniec. Mogę dodać do badań osobę Georga Wahl a urodzonego na kozielskiej wyspie znanego ujeżdżacza koni https://de.m.wikipedia.org/wiki/Georg_Wahl

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj