Foosung Poland i Prochem podpisały list intencyjny w sprawie budowy fabryki w Kędzierzynie-Koźlu

18

Firma Prochem poinformowała o podpisaniu listu inwestycyjnego z Foosung Poland. Porozumienie dotyczy wykonania prac projektowych i budowy fabryki elektrolitu LiPF6 na Polu Południowym. Szacowana wartość kontraktu ma wynieść około 400 milionów złotych netto.

Pierwsze plany na umiejscowienie w Polsce nowego zakładu produkującego elektrolit LiPF6 (główny komponent elektrolitu wykorzystywanego do tworzenia akumulatorów – red.) pojawiły się na początku 2018 roku. Polska Agencja Inwestycji i Handlu skierowała koreańską firmę do przedstawicieli Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po trwających wiele miesięcy rozeznaniach i negocjacjach inwestor jako preferowane miejsce swojej działalności wybrał Pole Południowe.

W połowie 2019 roku władze miasta oraz Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego, który zarządza Polem Południowym, poinformowały o porozumieniu z firmą Foosunf Poland. 3 lipca podpisano akt notarialny sprzedaży działki o powierzchni 20 hektarów, na której powstanie fabryka.

Kilka dni temu firma inżynierska Prochem z Warszawy poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego budowy fabryki elektrolitu w Kędzierzynie-Koźlu.

– Formuła wynagrodzenia Generalnego Realizatora Inwestycji obejmuje marżę oraz pokrycie kosztów realizacji przedmiotu umowy, stąd wynagrodzenie emitenta będzie możliwe do określenia po ostatecznym rozliczeniu poniesionych kosztów – głosi komunikat opublikowany przez Prochem.

Szacowana wartość inwestycji ma wynieść około 400 milionów złotych netto. Pierwszy etap prac budowlanych ma zostać zrealizowany w 2020 roku, całkowite zamknięcie inwestycji przewidziano rok później. Pod koniec przyszłego roku planowane jest uruchomienie fabryki, w której docelowo pracę ma znaleźć 150 osób.

18 KOMENTARZE

 1. Nie wygląda to dobrze, właściwie całe władze miasta powinny podać sie do dymisji po takim „osiągnięciu”. Bo chyba jako „wielki sukces” jest sprzedawane wyrażenie zgody na inwestycję w postaci fabryki elektrolitu. Nikt w kraju nie chciał, a władza w K-K z otwartymi rękoma przywitała jak dotychczas jedynego inwestora od lat. W regionie jest już dostatecznie dużo zakładów podwyższonego ryzyka, które w dodatku nie potencjalnie, ale aktywnie podtruwają.

   • no tak , zapomniałem, że ktoś te władze miasta wybrał, i to dla nich władze zbudują fabrykę elektrolitu, w takim wypadku to korzystne rozwiązanie

    • zawsze ty, Violcia albo inne mądre inaczej Alyny macie szansę na wygraną w przyszłych wyborach – wtedy buduj sobie nawet i 20 Czarnobylów koło swojego domu.

   • Kultura zwolennika opozycji w pełnej krasie :)

    Swoją drogą, dlaczego redakcja dopuszcza takie chamskie komentarze obrażające innych uczestkików forum ?

 2. Co za młoty kedzierzynskie kmiotki, nic wam nie pasuje. Koreaniec buduje by truć, nic innego mu nie przyświeca. Jego interes to tracić produkt w powietrzu, glebie i wodzie.

  Morawiecki chce 1mln elektryków, ofiary w suwerenie być muszą. Zażalenia do PiS a nie na lokalną władze, co ona może, od blokowania inwestycji jest mały rudy. Może ma jeszcze swoje wtyki, a może będzie tam prezesem hehehe

  • W innych miastach protestuja a w Benzen City się ciesza.
   Potem bedzie płacz jak toksyczne odpady będa się walać po naszym miescie możliwosci.
   Jeszcze niech wubuduja spalarnie smieci i zakład utylizacji opon.
   No i jeszcze jakas duża ferma by się też przydała.
   Jak szaleć to szaleć :)

  • Następny zaolennik opozycji co umie tylko wyzywać od ”młotów” i ”kmiotków”.

   Koreaniec buduje aby zarobić a że taki zakład będzie truł to Rysia nie obchodzi.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj