Firmy coraz chętniej sięgają po pracowników z zagranicy. Wśród nich przeważają Ukraińcy

8

Z roku na rok wzrasta liczba cudzoziemców, którzy podejmują pracę na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Tylko w 2018 roku firmy z naszego powiatu złożyły blisko 6,5 tysiąca wniosków o powierzeniu pracy pracownikom spoza Polski. Zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy. 

Zgodnie z polskim prawem pracodawca, który chce zatrudniać obywatela kraju spoza Unii Europejskiej musi, co najmniej 30 dni przed planowanym zatrudnieniem pracownika złożyć w powiatowym urzędzie pracy stosowny wniosek.

Nasz powiat jest drugi w regionie pod względem liczby składanych przez pracodawców wniosków. W ubiegłym roku PUP przyjął rekordową liczbę 6449 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

– Na ponad 6400 oświadczeń zarejestrowanych w 2018 roku blisko 6000 dotyczy osób z Ukrainy. To narodowość zdecydowanie dominująca w naszych statystykach. Zatrudniani są głównie do prac podstawowych w rolnictwie lub przemyśle – opowiada Grażyna Juźwin, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmują obywatele Mołdawii (325 złożonych przez pracodawców oświadczeń), na liście znaleźli się też Białorusini (87), Gruzini (45), Rosjanie (8) i obywatele Armenii (4).

Na przestrzeni ostatnich lat widać lawinowy wzrost zainteresowania firm pracownikami ze Wschodu. Jeszcze w 2014 roku Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu zarejestrował 124 oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, w 2015 roku liczba ta wzrosła do 705, rok później było ich już 2746, a na koniec 2017 roku urząd zarejestrował 5401 zgłoszeń.

8 KOMENTARZE

  1. to jednak był błąd,że nie przyjęliśmy uchodźców z Afryki Płn i Bliskiego Wschodu… na pewno chętnie pracowali by w Polsce-tym bardziej,że o pracę łatwo a i wypłaty godne. no i mielibyśmy tylu świeżych lekarzy,architektów i inżynierów

  2. Żeby jeszcze za przyjmowaniem zagranicznych pracowników szła kultura ogółu społeczeństwa i realne działania policji w sytuacji zgłoszeń o ataku nacjonalistów na obcokrajowców.

  3. Migranci z afryki nie chca do polski- bo tu marny Socjal, a poza tym nie chca pracowac i sie integrowac!!Bwanacubwa jesc, gwalcic i rabowac, chodzic w markowych ciuchach chciec!!

Skomentuj