Fałszywy SMS kosztował ją górę pieniędzy. Mieszkanka powiatu straciła 18 tysięcy złotych

6

Mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego otrzymała SMS-a z informacją o zaległości za usługę telefoniczną w wysokości 1,47 zł. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej banku. Po kliknięciu na niego kobieta została przekierowana na fałszywą stronę banku, przez co straciła z konta 18 tysięcy złotych. W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zgłosiła się kobieta, która poinformowała policjantów, że została oszukana. Jak ustalili funkcjonariusze, zgłaszająca otrzymała SMS-a z informacją, że ma uregulować zadłużenie za usługę telefoniczną w wysokości 1,47 złotych. W przeciwnym razie jej telefon miał zostać zablokowany.

W wiadomości tej znajdował się również link do strony internetowej banku, który miał ułatwić jej spłatę zadłużenia. Kobieta weszła na niego i od razu została przekierowana na stronę umożliwiającą zalogowanie się do konta bankowego. Następnie po podaniu loginu i hasła, potwierdziła przelew na kwotę w wysokości 1,47 zł.

Po chwili gdy otrzymała ze swojego banku wiadomość, że z jej konta został zrobiony przelew na 18 000 złotych, a nie na kwotę 1,47 złotych zorientowała się, że została oszukana.

Apelujemy aby nie odpowiadać na SMS-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej skłaniające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Pamiętajmy, że informacje na temat zadłużenia lub różnego rodzaju płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle

6 KOMENTARZE

 1. Może niech zlikwidują linki jakikolwiek w SMS już u samego dostawcy zanim dojdzie do klienta (zlikwiduje to wejście na szybko na tzw spreparowaną stronę) lub niech dostawca telefonii (zaufany/firewall) sprawdza linki.
  Jeśli wysyłane są takie okazje za pomocą bramek internetowych to SERWER powinien blokować taką możliwość. tylko z telefonu do telefonu linki mogły by być przesyłane a to pozwala na dziś namierzyć kto jest pod danym numerem (rejestracja numeru u operatora).
  Eliminując w pewien sposób można ochronić przed takimi typami wyłudzeń lub olanie takich SMS.
  Premium SMS też powinni niektóre znieść gdyż niektóre nawet trudno jest wyłączyć a już nie mówiąc o tygodniowym lub dziennym wysyłaniu tzw SPAMU (tylko certyfikowane i sprawdzone przez Państwo Premium SMS).
  Mniejszy ruch sieci gdy wytniemy SPAM PREMIUM spowoduje że serwery i urządzenia będą potrafiły lepiej pracować a tym mniej awarii i szybka dostawa wiadomości. Wycinka/filtr linków pozwoli zabezpieczyć się przed wejściem na strony spreparowane i tym zwiększa to bezpieczeństwo.
  Trzeba cały czas zwiększać bezpieczeństwo serwisów od tego zależy ile jeszcze takich przypadków dalej będzie.
  Skrócone linki powinny być też zabronione w SMS I MMS chyba że są certyfikowane poprawnym kluczem.
  Rozwiązań jest na pęczki ale trzeba wdrażać. Trzeba rozmawiać z technikami niestety.
  Może się wymądrzam ale może gdzieś przejdzie pomysł i w końcu coś poprawią.
  Kiedyś wypadnie z głowy sprawdzanie SMS (na co dziś się natykamy często).
  Zautomatyzowanie procesu może pomóc.

 2. blokada wiadomości premium i świadomość. ogólnie ja bym to nazwał selekcją naturalną. jak ktoś nie myśli to go okradną.

 3. W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo ostrzeżeń w mediach przed procederami tego rodzaju. A ludzie zachowują się tak, jakby ich to nie dotyczyło. Jednym uchem wpuszczają, a drugim wypuszczają, jakby po drodze nie było w głowie mózgu! Serwisy są coraz bardziej bezpieczne. To pomysłowość naciągaczy i oszustów jest coraz bardziej wyrachowana. Historia ostatnich kilkunastu lat w tym kraju dowodzi, że nawet wobec instytucji mających w nazwie słowo „bank” należy mieć ograniczone zaufanie… Zwłaszcza jeżeli jest to jakaś nowinka na lokalnym rynku. Nikt za nas samych nie upilnuje naszych pieniędzy.

 4. …Ochronić to Wdrażać ochronę… Już budujemy na przejściach sygnalizację dla smartfonowych zombie, twórzmy jeszcze systemy dla ochrony rozgarniętych inaczej.

 5. Ludzie nie powinni mieć więcej oszczędności niż 2-3 tysionce. Kto to widział żeby trzymać tyle pieniędzy. Rząd powinien zakazać mieć tyle pieniędzy pochowane. Inni nie mają, drudzy mają za dużo… Powinni dawać biednym, a tak to tylko złodziej ma.

Skomentuj