Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 12:05
Reklama
Reklama
Reklama

Fala włamań do domów i altan działkowych w powiecie. Policjanci radzą, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą

Fala włamań do domów i altan działkowych w powiecie. Policjanci radzą, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą

W ostatnim czasie na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego mają miejsce włamania do domów i altan działkowych, z których przestępcy kradną wartościowe przedmioty, pieniądze, a także elektronarzędzia i metalowe elementy. Warto więc możliwie jak najlepiej zabezpieczyć swój dobytek. Oto kilka rad, które pomogą ograniczyć ryzyko włamania.




Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie/dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce w telefonach. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki.

Miejmy też na uwadze, że portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Rozważmy, czy zdjęcia z naszego wyjazdu opublikować dopiero po naszym powrocie.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na policję gdy:

  • zauważysz nieznane Ci osoby, przebywające bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne;

  • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;

  • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy;


Przypominamy również o zasadach, jakimi należy się kierować, aby uniknąć kradzieży oraz włamania na ogrodzie działkowym.

Aby zminimalizować ryzyko poniesienia szkód na działce należy:

  • zabrać z niej wartościowe przedmioty, narzędzia i elektronarzędzia;

  • pozostawione na działce rzeczy warto schować w niewidocznym miejscu, oznakować w trwały i widoczny  sposób, a także je sfotografować;

  • sprawdzić zabezpieczenie altanek, stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne np. okiennice, system alarmowy. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na taką formę zabezpieczenia, warto zdecydować się na zamocowanie czujek zasilanych bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania mogą uruchamiać oświetlenie lub sygnał dźwiękowy;

  • odwiedzać co jakiś czas działkę i kontrolować stan zabezpieczeń;

  • zwracajmy uwagę także na działkę sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się obcymi osobami przebywającymi w pobliżu ich działki;


Warto także pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu - najlepiej zabierać je ze sobą.

Jeśli już nieszczęśliwie padliśmy ofiarą włamania, to po zauważeniu tego faktu najlepiej od razu powiadomić policjantów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy też, aby w mieszkaniu  nic nie sprzątać, poprawiać czy też w miarę możliwości nie dotykać klamek lub miejsc przez które mogli dostać się włamywacze.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pedał uliczny 15.07.2022 08:02
Śmieszne- tyle doniesień o potraceniach wypadkach rozwalkowaniu na drogach naszego miasta benzenowej możliwosci potencjalnych zawodników kolarskich. Podroz z koziołkowa do matołkowa druzkami roverowymi wymieszanymi z przejazdami kończacymi się pasami dla rowerow pod kólkami passatow to ruska ruletka. Ale komu na tym zależy...propaganda się liczy i kilometry.

bobo 14.07.2022 13:42
Noooo. Rzeczywiście, wynik niesamowity. Przez cały czerwiec 500 osób wykręciło 100 000 km. Czyli, 100 000 km / 500 = 200km / osobomiesiąc. Co daje 200km / 30dni czerwca 6,66 km / osobę. To ja, stary dziadek, wykręcam na rowerze więcej km na miesiąc i wcale się tym nie chwalę. A nie napisaliście ile więcej CO2 wydychali ci czempioni w czasie tej wspaniałej rywalizacji. Bo przecież w czasie wysiłku oddech jest przyspieszony i częstsza wymiana gazowa.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ