Fajerwerki tylko w sylwestra? Policjanci apelują o rozwagę podczas zabawy sylwestrowej

9

Sylwestrowa noc zbliża się wielkimi krokami. Wielu mieszkańców Opolszczyzny zaopatruje się w fajerwerki, aby hucznie powitać nadchodzący Nowy Rok. Nad bezpieczeństwem czuwają w tym czasie policjanci, którzy kontrolują punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych i sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom uprawnionym oraz w jakich warunkach są przechowywane. Funkcjonariusze apelują o rozsądną zabawę, aby początek 2022 roku rzeczywiście był szczęśliwy.

Sylwester i Nowy Rok to dla wielu osób czas zabawy i fajerwerków. Dlatego w tym szczególnym czasie nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają policjanci, którzy kontrolują miejsca sprzedaży materiałów pirotechnicznych. Szczególną uwagę zwracają oni na to komu sprzedawane są fajerwerki, przypominając każdorazowo podczas kontroli, że za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Podczas działań mundurowi sprawdzają także legalność pochodzenia fajerwerków oraz czy wyposażone są one w instrukcję obsługi w języku polskim.

Co roku w trakcie sylwestrowych zabaw podczas odpalania fajerwerków dochodzi do ciężkich wypadków – poparzeń, uszkodzeń ciała i pożarów. Wśród ofiar są zarówno dzieci jak i dorośli. Policjanci apelują o dużą rozwagę przy używaniu wyrobów pirotechnicznych. Materiałami pirotechnicznymi nie powinny bawić się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu. Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze powinniśmy przestrzegać instrukcji ich użycia.

Dobrze jest dokładnie przeczytać instrukcję znajdującą się na wyrobach, jeszcze przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej. Instrukcja taka powinna być w języku polskim. Nigdy nie powinniśmy używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub doprowadzić do pożaru.

Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Pamiętajmy, że niedozwolone jest sprzedawania wyrobów pirotechnicznych dzieciom. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Podczas zakupu wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

 • Nie kupuj petard w przypadkowych miejscach.
 • Sprzedaż fajerwerków osobom niepełnoletnim to przestępstwo, które podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli handlowcy sprzedają petardy dzieciom informujmy o tym policję – to uchroni najmłodszych przed nieszczęśliwymi wypadkami.
 • Przed zakupem materiałów pirotechnicznych sprawdź czy obudowa nie posiada żadnych pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń  oraz czy jest dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, która zawiera co najmniej informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Odpalając wyroby pirotechniczne pamiętaj:

 • Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.
 • Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego dzieci nie powinny pod żadnym pozorem odpalać ich same.
 • Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
 • Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.
 • Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 • W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.
 • Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
 • Huk petard niepokoi zwierzęta. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.
 • Gdy doszło do wypadku, wezwijmy odpowiednie służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Opolu

9 KOMENTARZE

 1. Puszczę kilka tysięcy z dymem, a kto mi zabroni, przecież podatki wspierają Polskę, a dzięki podatkom mamy silny kraj, którego zazdrości nam Europa.

 2. To jest bardzo zabawna sprawa, na osiedlu Pogorzelec strzelają od tygodnia i to tak, źe uszy pękają. Pytanie ile policja pouczyła osób, bo o mandaty nie pytam.

  • Niech strzelają. Przynajmniej dziki trawników na pogorzelcu nie orają i ludzi nie straszą jak rano do pracy idą i w nocy wracają.

 3. Po pierwsze policja niech zajmie się naprawdę tym do czego są powołani a nie udawać i promować się w mediach. Po drugie cytat :…Nad bezpieczeństwem czuwają w tym czasie policjanci, którzy kontrolują punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych i sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom uprawnionym oraz w jakich warunkach są przechowywane. … – To nawet widać i słychać jak nocami gówniarzeria drze japy teraz jeszcze te petardy… Po trzecie tak pilnują że po sklepach dalej bez masek…. Skończcie te brednie i do roboty.

  • No i dobrze ze bez masek, chodząc w nasjach zakłóca się naturalna wymianę gazowa,dr Halat polecam

 4. Serdecznie zapraszam Państwa na wspólne zakażanie się w Sylwestra.
  Głównie zależy mi na osobach młodych niezaszczepionych.
  Bym mógł dobrze dotrzeć do układu oddechowego i pewnie usadowić się w błonach śluzowych nosa i w jamie ustnej, apeluję:
  nie noście maseczek,
  skracajcie dystans do siebie do minimum, a najlepiej obejmujcie się,
  obcałowujcie się wszyscy ze wszystkimi w czasie składania życzeń noworocznych,
  nie odwracajcie się do siebie plecami, chuchajcie sobie w twarz.
  Jeśli swędzą was oczy, pocierajcie je gołą dłonią, łatwiej mi jest dostać się do śluzówki oka.

  Nic mi tak nie sprawia radości, jak widok rozradowanej rodziny na widok umierającej osoby /głównie młodej/ z ich grona. To kolejna impreza. ZUS wypłaci zasiłek pogrzebowy, rodzina i grono przyjaciół odprowadzą zmarłą osobę na cmentarz, poźniej stypa, rozmowy tete a tete,
  spiewy – okazja bym mógł zarazić kolejne osoby. Na samą myśl, że tak będzie, już się cieszę, już szykuję swoje kolce do ataku.
  Do zobaczenia!
  Z wyrazami szacunku, Wasz koronawisus.

 5. Bawcie się szalejcie, imprezujcie, a później za swoją głupotę umierajcie, nie żałuję ani jednej osoby która nie chce się szczepić i nosić maski, im mniej debili w tym mieście tym lepiej i dla tych od których dostane obraźliwe komentarze -POCALUJCIE MNIE W 4 LITERY 😂😂

  • Nie przejmuj się obraźliwymi komentarzami. miej je w dupie. Czyli, jak grzecznie piszesz, w 4 literach.
   Przeszedłem zakażenie covidem. Udało mi się. Moi sąsiedzi z klatki nie mieli tego szczęścia. Już ich nie ma.
   Tyle i aż tyle w temacie.

Skomentuj