Fachowcy wiedzą, jak oszczędzać energię. Konferencja w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

0

Praktycznie każdy aspekt ludzkiego życia wiąże się z wykorzystaniem źródeł energii. Jak robić to efektywniej? Nad tym zastanawiano się podczas konferencji „Zacznijmy oszczędzać energię” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.

Szkoła ściśle współpracuje z pracodawcami działającymi w regionie. Uczniowie korzystają z praktyk, a wielu z nich od razu po ukończeniu edukacji znajduje zatrudnienie. Głód na fachowców niezmiennie jest bardzo duży.

– Zależy nam na tym, aby pole współpracy z firmami było jak najszersze. Organizując konferencję umożliwiamy uczniom zaprezentowanie efektów swojej pracy i konsultacje ze specjalistami oraz praktykami. To zawsze daje dobre efekty i pozwala rozwijać nasze relacje – tłumaczy Maria Staliś, dyrektor ZSTiO. – Drugi aspekt jest czysto praktyczny. Prezentujemy konkretne rozwiązania dotyczące oszczędzania energii, z których każdy z nas może skorzystać w codziennym życiu – dodaje.

Wspólnie ze szkołą wydarzenie zorganizowało Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

– Prezentujemy nowoczesne i ciekawe rozwiązania w dziedzinie energetyki, które można zastosować w codziennej praktyce, optymalizując wykorzystanie energii z korzyścią nie tylko dla naszych portfeli, ale również dla środowiska naturalnego. Zastosowanie źródeł odnawialnych daję tu ogromne możliwości – mówił dyrektor CKPiU Ireneusz Wiśniewski.

Konferencję oficjalnie otworzył wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Józef Gisman.

– Zarówno w budownictwie, jak i w energetyce, nieustanie szukamy sposobów na optymalizację zużycia energii. Nowe technologie umożliwiają uzyskiwanie niedostępnych wcześniej parametrów. Cieszę się, że rozwój kształcenia idzie w parze z praktyką stosowaną w firmach. Obie strony czerpią z tego korzyści – ocenił Józef Gisman.

Głównym punktem konferencji była prezentacja projektu realizowanego przez uczniów klas o profilu „urządzenia i systemy energetyki odnawialnej”, którzy przygotowali rozwiązania optymalizujące wykorzystanie energii w domach prywatnych oraz budynkach szkoły. Dla każdej nieruchomości przygotowali także projekt instalacji solarnej. Projekt bierze udział w konkursie badawczym „Postaw na słońce”.

W konferencji wzięli udział także przedstawiciele Politechniki Opolskiej, firm, urzędu miasta, jak i zarządów rad osiedli.

Spotkanie miało też kurtuazyjny akcent. Wicestarosta Józef Gisman pogratulował dyrektor Marii Staliś, która została wyróżniona w regionalnym konkursie Człowiek Roku za efektywne dopasowywanie oferty edukacyjnej pod kątem zapotrzebowania pracodawców.

Skomentuj