Endoskopia kapsułkowa. Bezbolesne badania układu pokarmowego już dostępne w Kędzierzynie-Koźlu

0

O zaletach endoskopii kapsułkowej czyli o bezbolesnej i niezwykle precyzyjnej metodzie diagnostyki układu pokarmowego rozmawiamy z Mają Prokopczuk z Centrum Medycznego Solutaris.

– Na czym polega badanie metodą endoskopii kapsułkowej?

– Badanie tą metodą polega na przeprowadzeniu pełnej diagnostyki przewodu pokarmowego dzięki małej kapsułce wyposażonej w cztery kamery, źródła światła oraz nośnik danych, na którym zapisywany jest nagrywany obraz. Kapsułka przez wiele godzin przemieszcza się przez cały przewód pokarmowy, wykonując w tym czasie dziesiątki tysięcy panoramicznych zdjęć. Uzyskane dane są bardzo precyzyjne  i umożliwiają właściwą diagnostykę całego układu pokarmowego łącznie z jelitem cienkim, do którego dotarcie jest niemożliwe przy zastosowaniu gastroskopii czy kolonoskopii.

– W jaki sposób i w jakich warunkach odbywa się takie badanie?

– Jednym z najważniejszych atutów tej metody jest to, że badanie może odbyć się w warunkach domowych. Pacjent nie musi się specjalnie do niego przygotowywać ani zmieniać swoich planów. W trakcie badania, jak dotychczas, możemy normalnie chodzić do pracy, szkoły czy uprawiać sport. Wystarczy połknąć kapsułkę i popić ją wodą, to wszystko.

Czym endoskopia kapsułkowa różni od tradycyjnych metod diagnostycznych?

– Przede wszystkim w odróżnieniu od tradycyjnych metod badanie za pomocą kapsułki jest bardzo przyjazne dla pacjenta. Badanie nie powoduje bólu ani żadnego dyskomfortu. Niestety, tradycyjna diagnostyka z użyciem sondy endoskopowej jest nieprzyjemna i duża część pacjentów źle znosi ten zabieg. Z kolei kapsułka sama w fizjologiczny i naturalny sposób przemieszcza się przez nasz układ pokarmowy, tak samo jak jest to w przypadku przyjmowanego jedzenia. Metoda endoskopii kapsułkowej jest również dużo bardziej precyzyjna, a przez to i o wiele skuteczniejsza.

– Jakie są koszty wykonania badania za pomocą endoskopii kapsułkowej i dlaczego warto skorzystać akurat z tej metody diagnostycznej?

– Niestety na razie badania kamerą endoskopową nie są refundowane przez NFZ. Tak jak w przypadku większości nowych technologii, koszt tego nowoczesnego badania jest niemały – wynosi 3,5 tysiąca złotych. Mogą to być jednak dobrze zainwestowane pieniądze, jeśli dzięki sondzie kapsułkowej lekarzowi uda się postawić trafną diagnozę, której uzyskanie przy pomocy bardziej tradycyjnych metod byłoby niemożliwe. Ponadto proszę pamiętać o tym, że w porównaniu z tradycyjnymi metodami badanie to daje niezwykle precyzyjny obraz diagnostyczny, przy czym nie wymaga pobytu pacjenta w szpitalu i przede wszystkim jest całkowicie bezbolesne.

Badania diagnostyczne z zastosowaniem endoskopii kapsułkowej są już dostępne także w Kędzierzynie-Koźlu. Wykonać je można w Centrum Medycznym Solutaris, które dysponuje jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu.

Ponadto Centrum Medyczne Solutaris oferuje:

– nowoczesną diagnostykę

– konsultacje lekarzy specjalistów

– rehabilitację i fizjoterapię

– aptekę i optyka na miejscu

– możliwość rozliczenia w ratach

– atrakcyjne promocje rabaty

Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne „Solutaris”

  1. Gazowa 2B

Kędzierzyn-Koźle

Kontakt:

Tel: 77 333 00 20, 609 180 316, 726 333 000

e-mail:  centrum@solutaris.pl, www.solutaris.pl

Materiał promocyjny

Skomentuj